چرا فضای برخی از دانشگاه ها شبیه گودال مربع است؟

برای همه کسانی که در سال‌های اخیر عرصه سیاسی ایران را رصد کرده‌اند، اتفاقات این روزها از یک جهت عجیب است و آن «خشونت کلامی» و «فحاشی‌های مبتذل» کسانی است که در برخی از دانشگاه‌ها به نام … دانش آموزان .

به گزارش رجانیوز، امیرحسین ثابتی، تحلیلگر سیاسی می نویسد: برای درک این موضوع دلایل مختلفی وجود دارد که باید به آن توجه کرد که از جمله آن می توان به گسترش موسیقی زیرزمینی و فضای لجام گسیخته شبکه های اجتماعی در سال های اخیر اشاره کرد. اما به نظر می رسد برای تحلیل دقیق تری از این موضوع در دانشگاه ها دلیل مهم تری را باید جستجو کرد.

یکی از این دلایل «رشد بی رویه دانشگاه های مختلف» در چند دهه گذشته است. در اوایل انقلاب به دلیل کمبود دانشگاه، ورود به دانشگاه بسیار دشوارتر از امروز بود و به همین دلیل اکثر کسانی که وارد دانشگاه می شدند باید مسیر سختی را طی می کردند، اما به تدریج با با تأسیس دانشگاه های مختلف، این روند معکوس شد. و ورود به دانشگاه به جایی رسیده است که امروز در سال 1401 اگر فقط در بسیاری از رشته ها در کنکور شرکت کنید و برگه امتحانی خود را “سفید” بگذرانید، در یکی از دانشگاه های کشور پذیرفته می شوید!

بنابراین با این روند بسیاری از کسانی که وارد دانشگاه می شوند نه تنها نخبه خاصی ندارند بلکه بدون رقابت خاص و صرفاً به دلیل تعداد زیاد مکان در مراکز آموزش عالی توانسته اند وارد دانشگاه شوند. در چنین شرایطی شنیدن حرف های حفره میدانی در برخی دانشگاه ها عجیب نیست، زیرا اساسا مسیر ورود «نخبگان» به دانشگاه، مسیر ورود «همه» به دانشگاه شده است.

  پنجره نقل و انتقالات پرسپولیس دوباره بسته شد

البته ممکن است عده ای بگویند چرا در برخی از دانشگاه های اصلی و برتر کشور مانند شریف، حاج نصیر و بهشتی همین فضای قلدری وجود دارد؟ اینکه کسانی که وارد این دانشگاه ها می شوند جزو رتبه های برتر کنکور بوده اند و دلیل قبولی آنها در دانشگاه صرفاً تعداد زیاد محل دانشگاه نبوده چیز دیگری است؟

پاسخ روشن است؛ «صنعت کنکور» در چند دهه گذشته، انواع کلاس های خصوصی را با هزینه های بسیار گران قیمت و مجلل گسترش و ترویج داده است و عمده مشتریان آن «اقشار مرفه» هستند. کسانی که صرفاً به دلیل داشتن پول زیاد می توانند از این امکانات استفاده کنند و با حمایت این اقشار و نهادهای مختلف، نوعی دوپینگ انجام دهند و در کنکور از بسیاری اقشار دیگر جامعه جلو بیفتند.

بنابراین طبیعی است که در میان این قشر تعداد قابل توجهی از دانشجویان نه تنها به دلیل تحصیلات و نخبگی، بلکه با حمایت پول و سرمایه پدران خود وارد دانشگاه می شوند و به همین دلیل بسیاری از آنها قبل از نخبگان یا نخبگان خود وارد دانشگاه می شوند. استعداد.به دلیل اجاره امكانات آموزشی و دروس خصوصی، در كنكور از دیگران جلوتر هستند و به همین دلیل با ورود به دانشگاه نشان می دهند كه فاقد حداقل آداب اجتماعی و حس زندگی در محیط نخبه هستند. .

در واقع، زمانی که تعداد دانشگاه‌ها از چند دهه پیش به‌طور تصاعدی افزایش یافت تا جایی که «هرکس» می‌توانست بدون حداقل رقابت وارد دانشگاه شود و از سوی دیگر، صنعت مافیایی کنکور به رشد مؤسسات خصوصی دامن زد. هزینه های بالا، تا جایی که مشتریانشان تنها قشر مرفه جامعه هستند، «تراز ورودی دانشگاه» به هم ریخته است، اتفاقی که در شرایط کنونی که برخی از ورودی های دانشگاه مانند برخی اوباش هر چه می خواهند می گویند، به خوبی نشان می دهد. خیابان.و هر کاری می خواهند انجام می دهند.

  تونس در اسارت تورم، فقر و بدهی

دیدگاهتان را بنویسید