چرا 16 آذر را روز دانشجو نامیدند؟/ نیکسون پس از اخراج رگبار دانشجویان دانشگاه تهران، دکترای افتخاری گرفت!

تاریخ-گروه رجانیوز: در تاریخ 12 آذر 1332، اطلاعیه کوتاه دادگاه از سفر ریچارد نیکسون معاون رئیس جمهور آمریکا و همسرش به ایران طی روزهای 18 تا 21 همین ماه خبر داد. این روزها اخباری مبنی بر احیای روابط سیاسی ایران و انگلیس نیز منتشر می شود. این روابط در مهر 1331 در اعتراض به بی توجهی انگلستان به ملی شدن صنعت نفت قطع شد. اکنون که کمتر از چهار ماه از کودتا می گذرد، مصدق در دادگاه نظامی محاکمه شده است، شاه فرش قرمز سفیر انگلیس پهن می کند و میزبان معاون رئیس جمهور آمریکا خواهد بود.

من گزارش میدم رجانیوز; روز 19 آذرماه با چاپ تصویری از فضل الله زاهدی و وزیر دفاع در کنار رئیس شورای مشورتی آمریکا در ایران، از اعطای درجه دوم همایون با تایید شاه خبر داد. روز چهارشنبه 11 آذر سفیر آمریکا در ایران کاردار جدید را به وزارت امور خارجه معرفی می کند. در 23 آذر، تیتر یک روزنامه نوشت: «روابط سیاسی ایران و انگلیس از امروز برقرار شد».

همه اینها به معنای نابودی رویای مصدق کاشانی و تمام تلاش هایی است که برای ملی شدن صنعت نفت انجام شده است.

5 خبر اولیه

در روزهای 14 و 15 آذر، راهپیمایی های پراکنده در دانشگاه تهران و اعتصابات بازار برگزار شد. روز 25 آذر، وقتی دانشجویان وارد دانشگاه شدند، دیدند امنیت در اطراف و داخل دانشگاه مستقر شده است. ساعت ده صبح که چند سرباز با مسلسل وارد کلاس نقشه برداری می شوند همه از ترس فرار می کنند. دقایقی بعد نیروهای گارد رسما به دانشکده فنی حمله کردند. 9 سال بعد مصطفی چمران که یکی از آن دانشجویان است، آن لحظه را چنین توصیف کرد: «باران گلوله آمد و از آنجایی که طلاب فرصتی برای فرار نداشتند، کاملا غافلگیر شدند و در همان لحظه افراد زیادی مورد اصابت گلوله قرار گرفتند. وی گفت: اجساد مجروحان حدود دو ساعت در وسط دانشکده بود و خون جاری شد تا سرانجام جان باختند.

  حذف قطعی دو بازیکن خارجی از لیست پرسپولیس

در 18 دسامبر، نیکسون طبق برنامه وارد تهران شد. شاید یکی از تلخ ترین خاطرات این سفر سه روزه در تاریخ ایران، حضور وی در اولای دانشکده حقوق و اعطای مدرک دکترای افتخاری بود. چهار روز پس از به رگبار بستن دانشجویان دانشگاه تهران، دکتر سیاسی، رئیس دانشگاه، میزبان نیکسون بود. نیکسون لباس دکترای افتخاری دانشگاه را پوشید و عکس یادگاری گرفت و تهران را ترک کرد.

%D9%86%DB%8C%DA%A9 خبر اولیه

اما از امسال 16 آذر به یاد سه شهید تقدیم پای آمریکایی ها «روز دانش آموز» نامگذاری شده است.

منبع: موسسه مطالعات و تحقیقات سیاسی

دیدگاهتان را بنویسید