چهارمین علت مرگ زودرس پس از فشار خون بالا

گروه اجتماعی رجانیوز: هوا یکی از اساسی ترین نیازهای فیزیولوژیکی انسان و سایر موجودات زنده است، بنابراین تصور زندگی بدون هوا برای چند دقیقه غیرممکن است و پس از فشار خون به چهارمین عامل مرگ زودرس در جهان تبدیل شده است.

من گزارش میدم رجانیوز به گزارش بهداشت نیوز، دکتر ابراهیم شکیبا معاون بهداشتی دانشگاه کرمانشاه به مناسبت هفته هوای پاک (24 تا 30 آذرماه) گفت: هوای آلوده عامل مرگ سالانه 500 هزار نوزاد در سراسر جهان و همچنین علت آن است. 50 درصد از عفونت‌های حاد دستگاه تنفسی تحتانی در کودکان زیر 5 سال تحت تأثیر هوای آلوده گزارش شده است.

وی همچنین تصریح کرد: سالانه حدود 7 میلیون نفر در سراسر جهان به دلیل قرار گرفتن در معرض هوای آلوده خارج از منزل و همچنین آلودگی هوای داخل خانه جان خود را از دست می دهند، به همین دلیل هر ساله در هفته هوای پاک و برای جلب توجه بیشتر مردم و مسئولان به خطرات ناشی از آن. آلودگی هوا، موضوع آلودگی هوا به عنوان یک تهدید جدی برای سلامتی مطرح می شود و بار دیگر لزوم اراده همگان برای کنترل آن به طور ویژه بیان می شود.

دکتر شکیبا گفت: اگرچه شعار کلی امسال «تحقق هوای پاک، حقوق عمومی، اراده ملی» است، اما در قالب تقویم هفته هوای پاک لحظات مهمی مشخص شد و در سال های اخیر مقررات و قوانین مربوط به هوا تمیز و به روز شد.

به گفته وی، در شعارهای امسال عملکرد و دستاوردهای نهادها و نهادها در قالب قانون هوای پاک و آیین نامه ملی مبارزه با گرد و غبار، توسعه حمل و نقل عمومی و ارتقای کیفیت آن و تسهیل استفاده از آن، نقش شهرداری ها و توجه به مدیریت سبز توسط همه علاوه بر نقش آموزش، اطلاع رسانی و فرهنگ سازی در کاهش آلودگی هوا، نهادهای مربوطه و همچنین نحوه مراقبت از خود در برابر آلودگی هوا اشاره شد.

  گزارش تبلیغاتی سنگین سایت نزدیک به دلالان عزت الله ضرغامی

معاون بهداشت دانشگاه تصریح کرد: شعارهای هفتگی روزهای هوای پاک مجموعه علوم پزشکی به عنوان یکی از شرکت کنندگان در کاهش خطرات ناشی از آلودگی هوا نیز مورد توجه تمامی واحدهای ذیربط دانشگاه قرار گرفته است. انجام فعالیت های آموزشی و فرهنگی که نقش همیشگی آنها محسوب می شود، اطلاع رسانی لازم به عمل آمده است.

دیدگاهتان را بنویسید