چهار برنامه کلیدی دولت در بخش کشاورزی/کشاورزان برای خودکفایی گندم درخشیدند

گروه اقتصادی رجانیوز: فصل جدید کشاورزی آغاز شده و با برنامه های متعدد ابلاغی دولت از جمله نرخ تضمینی مناسب، انگیزه کشت گندم در بین کشاورزان افزایش یافته و نوید خودکفایی در سال آینده را می دهد.

ایران در سال های پایانی دولت هشتم ایران در تولید گندم به خودکفایی رسید و جشن خودکفایی برگزار کرد اما این جشن دیری نپایید و در سال های دولت قبل یک میلیون تن از این محصول استراتژیک تولید شد. محصول هر سال کاهش می یافت و به نوعی به واردات اضافه می شد. در سال 1392 میزان واردات گندم به حدود هفت میلیون تن رسید. همه کارشناسان بر این باورند که خودکفایی به دست آمده در آن زمان به دلیل شرایط فنی پایدار نیست و باید طرحی متفاوت اجرا شود.

دولت سیزدهم این بار آماده است تا کشور را در این محصول استراتژیک و بسیار مهم امنیت غذایی به خودکفایی پایدار برساند و مصمم است با اجرای تمامی عوامل لازم به این مهم دست یابد.

در این گزارش به برخی از اقدامات دولت سیزدهم برای خودکفایی گندم و افزایش تولید سایر محصولات کشاورزی اشاره می کنیم.

14010406000311 Test NewPhotoFree خبر اولیه

در حال رشد است 58 درصد نرخ خرید تضمینی گندم

در گام اول، دولت برای تشویق کشاورزان به کشت این محصول، نرخ خرید تضمینی گندم را 58 درصد افزایش داد، قیمت آن را 13 هزار تومان تعیین کرد، به طوری که وقتی کشاورز درآمد حاصل از این محصول را با دیگران اندازه گیری می کند، کف آن پایین بیاید. گوجه‌فرنگی، خیار و سایر محصولات مبتنی بر آب هم آب این مایع حیاتی بسیار مورد نیاز و گرانبها را از دست می‌دهند و هم آنچه به دست می‌آورند تأثیر چندانی بر امنیت غذایی کشور ندارد.

  تذکرات وزرای سابق - بررسی رسانه های تحریریه

سید جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: قیمت گندم در سال زراعی جدید 1401-1402، 11 هزار و 500 تومان اعلام می شود و1500 یارانه کشت در نظر گرفته ایم که بخشی از آن را به یارانه کود و بذر اختصاص می دهیم.

14010530000551 Test NewPhotoFree خبر اولیه

اجرای الگوی کشت

در گام بعدی دولت سیزدهم طرح الگوی کشت را اجرا می کند که قرار بود هفته گذشته این طرح در تمام استان های کشور با حضور مخبر معاون اول رئیس جمهور ابلاغ شود که به هفته آینده موکول شد. تولید محصولات کشاورزی به ویژه در تولید کالاهای اساسی مانند گندم ایجاد خواهد کرد.

این طرح می خواهد به کشاورزان بگوید در کدام منطقه چه محصولی بکارند، دولت با پرداخت مشوق به کشاورزان این کار را انجام می دهد.

در این طرح دولت سعی دارد سطح زیر کشت محصولات پرآب را به حداقل برساند و کشت محصولات اصلی و اساسی مانند گندم، دانه های روغنی، خوراک دام و طیور و محصولات صنعتی را افزایش دهد.

14010610000286 Test NewPhotoFree خبر اولیه

تشویق و تنبیه در برنامه طرح الگوهای خود-بهبودی

دولت با دو ابزار تنبیهی و تشویقی این طرح را دنبال می کند و هدف این است که در نهایت این طرح اثرگذار که در دولت های گذشته بیش از 10 سال است اجرا نشده است، اجرایی شود.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی گفت: از کشاورزانی که الگوی کشت را رعایت می کنند حمایت می کنیم و در قالب کشت قراردادی بذر، کود و سم در اختیار آنها قرار می دهیم و در پایان تولید پول را از کشاورزان دریافت می کنیم. .

  یک سلبریتی مشهور به دلیل تجاوز جنسی 31 میلیون دلار جریمه شد!

البته به موازات این کار تبلیغاتی نیز صورت می گیرد و در اجرای الگوی کشت به ازای هر کیلوگرم گندم تولیدی 1500 تومان یارانه کشت به کشاورزان پرداخت می شود.

انجام زراعت قراردادی در سطح 5.2 میلیون هکتار

گام بعدی دولت برنامه کشاورزی قراردادی است که از امسال آغاز شده و تا پنج سال آینده در 5.2 میلیون هکتار از اراضی کشاورزی کشور اجرا می شود.

مفهوم ساده کشاورزی قراردادی این است که کشاورز قراردادی را با سرمایه گذار بخش خصوصی امضا می کند تا تمام نهاده ها و امکانات مورد نیاز کشاورز را در مراحل کشت فراهم کند و در ازای آن کشاورز محصول خود را به قیمت توافقی بفروشد. به این ترتیب دولت از کشاورز برای تحقق این قراردادها حمایت می کند.

سهراب سهرابی سرپرست مدیر اجرایی طرح گندم در این باره می گوید: توسعه کشت پیمانی گندم از سیاست های این وزارتخانه است. در سال برداشت جاری 260 هزار هکتار از سطح زیر کشت گندم کشور زیر کشت قراردادی بود.

به گفته رئیس طرح گندم، رویکرد کشاورزان به سمت کشت قراردادی مثبت ارزیابی شده و حدود 152 هزار هکتار از کل سطح زیرپوشش متعلق به شرکت بازرگانی دولتی ایران است.

14010617000061 Test NewPhotoFree خبر اولیه

طرح پایداری خودکفایی در تولید گندم در حال اجراست

وزارت جهاد کشاورزی نیز طرح پایداری خودکفایی در تولید گندم را در قالب الگوی کشت در دست اجرا دارد که به گفته مجری طرح گندم، با اجرای این طرح 13.5 تا 14 میلیون تن گندم تولید می شود. به نانوایی، صنایع دستی و صنعت عرضه شود، این خود رضایتی است، گندم است که کشور ما بیشتر از آن نیاز ندارد.

  65 هزار میلیارد تومان درآمد دولت از فروش نفت

وی گفت: بر اساس طرح طراحی شده پیش بینی می کنیم مساحت اراضی گندم آبی به حدود دو میلیون هکتار و اراضی دیم به بیش از 4 میلیون هکتار برسد.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی افزود: طرح جهش تولید در دیم نیز امسال در سطح 4.2 میلیون هکتار پیش بینی شده است که از این میزان 2.2 میلیون هکتار مربوط به گندم است. اضافه خواهد شد.

خودکفایی گندم در سال آینده دور از دسترس نیست و اگر این برنامه ها به درستی اجرا شود برای اولین بار شاهد خودکفایی پایدار در این محصول خواهیم بود و این یعنی ۷ میلیون تنی که داریم وارد نمی کنیم. در سال گذشته رقم داخلی 83 هزار میلیارد تومان است، اما اگر آن را در نظر بگیریم، این رقم بسیار بیشتر می شود، ضمن اینکه عدم وابستگی به نان از کشورهای خارجی، قدرت چانه زنی سیاسی عجیبی به کشور خواهد داد.

منبع: فارس

دیدگاهتان را بنویسید