چه بایدن باشد چه ترامپ، سیاست خارجی آمریکا حول یک پنجم می چرخد

گروه بین المللی رجانیوز: نیویورک تایمز در یادداشتی به قلم «ادوارد وانگ» گزارشگر باسابقه این رسانه دموکراتیک در آمریکا، سیاست خارجی جو بایدن را مشابه سیاست خارجی دونالد ترامپ جمهوریخواه خواند.

به گزارش رجانیوز به نقل از اخبار مسخره، یادداشت این خبرنگار که در 22 سال گذشته برای نیویورک تایمز کار کرده و گزارش های مختلفی از نیویورک، بغداد و پکن برای آن روزنامه نوشته است، با این عنوان منتشر شده است: «رئیس جدید خیلی شبیه رفتار می کند. رئیس قدیمی سیاست خارجی.”

طبق نوشته وی، «دولت بایدن همان مسیری را که دولت ترامپ در مورد اولویت های استراتژیک مانند چین، خاورمیانه و استقرار نیروهای نظامی آمریکا ترسیم کرده است».

ادوارد وانگ نوشت: “هوهال از طریق اعتصابات و ملاقات با ولیعهد عربستان سعودی انتخاب می کند.” محدودیت های تعرفه ها و کنترل صادرات علیه چین (جنگ تعرفه ای و محدودیت های تجاری). اورشلیم (اورشلیم اشغالی) به عنوان پایتخت اسرائیل. خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان.

وی ادامه داد: مقامات و تحلیلگران سابق می گویند پس از گذشت بیش از یک سال و نیم از ریاست جمهوری بایدن، رویکرد دولت وی به اولویت های استراتژیک به طرز شگفت انگیزی با سیاست های دولت ترامپ منطبق است.

در این یادداشت آمده است: «آقای بایدن در کمپین انتخاباتی (2020) قول داد از مسیرهایی که دولت قبلی در پیش گرفته بود منحرف شود و به نوعی در حوزه سیاست خارجی این کار را انجام داده است. او ائتلاف هایی را به ویژه در اروپای غربی که دونالد ترامپ با تاکید بر سیاست های آمریکا اول و انتقاد از کشورهای دیگر تضعیف کرده بود، ترمیم کرد. در ماه‌های اخیر، تلاش‌های آقای بایدن، واشنگتن را در راس ائتلافی قرار داده است که در جریان درگیری در اوکراین، روسیه را تحریم می‌کند.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

وانگ ادامه داد: «آقای بایدن رژیم‌ها و دولت‌های خودکامه را محکوم کرد، اهمیت دموکراسی را ترویج کرد و خواستار همکاری جهانی در مورد موضوعاتی مانند تغییرات آب و هوایی و همه‌گیری کرونا شد، اما در حوزه‌های حساس، دولت بایدن (در مقایسه با دولت ترامپ) ) وقفه های قابل توجهی ایجاد نکرد و این نشان می دهد که ترسیم مسیرهای جدید در سیاست خارجی در واشنگتن چقدر دشوار است.

وی ادامه داد: این موضوع در ماه جاری زمانی که آقای بایدن به اسرائیل و عربستان سعودی سفر کرد، به نمایش گذاشته شد، سفری که بخشی از آن با هدف تقویت روابط نزدیکتر بین کشورهایی بود که دولت ترامپ تحت عنوان به اصطلاح میثاق ها ترویج می کند. ابراهیم. انجام شده بود”.

یک خبرنگار کهنه کار نیویورک تایمز نوشت: «آقای بایدن با محمد بن سلمان ولیعهد در عربستان سعودی دیدار کرد، علیرغم وعده قبلی وی مبنی بر تبدیل این کشور به کشوری «منفور و منفور» به دلیل نقض حقوق بشر و به ویژه قتل نویسنده واشنگتن پست در سال 2018 (قتل جمال خاشقجی). اطلاعات آمریکا به این نتیجه رسید که شاهزاده دستور قتل وحشیانه را صادر کرده است. در پشت پرده، علی رغم قول قبلی آقای بایدن برای پایان دادن به کمک ها به دلیل حملات هوایی عربستان که منجر به کشته شدن غیرنظامیان شده است، ایالات متحده همچنان به حمایت از ارتش سعودی در جنگ یمن ادامه می دهد.

استیون ای. . تداوم حتی بین روسای جمهور مختلف مانند ترامپ و بایدن نیز عادی است.

با این حال، اما اشفورد، یکی از اعضای ارشد اندیشکده شورای آتلانتیک، معتقد است: “با گذر زمان، بایدن به بسیاری از وعده های انتخاباتی خود عمل نکرده و به وضعیت موجود در خاورمیانه و آسیا پایبند بوده است.”

  قیمت مسکن کاهش یافته است

ادوارد وانگ، کهنه کار نیویورک تایمز در یادداشتی نوشت: دولت ترامپ و بایدن هر دو باید با این سوال دست و پنجه نرم کنند که چگونه سلطه جهانی آمریکا را در زمانی که به نظر می رسد رو به زوال است، حفظ کنند. چین به عنوان یک وزنه سنگین و روسیه جسورتر شده است.

وی اظهار داشت: «استراتژی امنیت ملی دولت ترامپ رسماً سیاست خارجی را به سمت «رقابت قدرت‌های بزرگ» با چین و روسیه و از اولویت دادن به گروه‌های تروریستی و دیگر بازیگران غیردولتی تغییر داده است. دولت بایدن این حرکت را تا حدی به دلیل حوادثی مانند حمله روسیه به اوکراین ادامه داد.

وانگ ادامه داد: «کاخ سفید بایدن انتشار استراتژی امنیت ملی خود را که در اوایل سال جاری پیش بینی می شد، به تعویق انداخت. مقامات (آمریکایی) به دلیل جنگ در اوکراین آن را بازنویسی می کنند. انتظار می رود سند نهایی همچنان بر رقابت بین قدرت های بزرگ تاکید کند.

به گفته وی، «برخی از محققان می‌گویند که سنت جانشینی بین دولت‌ها محصول ایده‌های مرسوم و تفکر گروهی است که از تشکیلات سیاست خارجی دو حزبی در واشنگتن نشأت می‌گیرد، که بن رودز، معاون مشاور امنیت ملی باراک اوباما، آن را به تمسخر «حباب» نامید. ‘ اما برخی دیگر استدلال می‌کنند که شرایط خارجی، از جمله رفتار دولت‌های خارجی، احساسات رأی‌دهندگان آمریکایی و نفوذ شرکت‌ها، دامنه محدودی از حق رای را برای رهبران آمریکایی باقی می‌گذارد.

ادوارد وانگ در ادامه گزارش خود به مواضع سیاست خارجی جو بایدن و دونالد ترامپ رئیس جمهور فعلی و سابق آمریکا در رابطه با ایران پرداخت.

بر اساس نوشته وی، «در مورد مبرم ترین موضوع خاورمیانه، ایران و برنامه هسته ای آن، آقای بایدن رویکردی متفاوت از آقای ترامپ در پیش گرفته است. دولت آمریکا در حال مذاکره با تهران برای بازگشت به توافق هسته‌ای دوران اوباما است که ترامپ آن را لغو کرد و به غنی‌سازی سریع اورانیوم ایران منجر شد، اما مذاکرات به بن‌بست رسیده است و آقای بایدن گفت یکی از اقدامات مهم آقای ترامپ علیه ارتش ایران خواهد بود. به تصویری که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از آن به عنوان یک سازمان تروریستی نشان می‌دهد، حتی در شرایطی که سد راه یک معامله جدید است، پایبند باشید.

  از بین بردن بودجه دولت در حالی که پرداخت 4200 دلار ادامه دارد

به گفته نویسنده یادداشت نیویورک تایمز، «بارزترین نمونه تداوم بین دو دولت (بایدن و ترامپ) سیاست چینی دولت است. وزارت خارجه (ایالات متحده) برچسب نسل کشی را که وزارت خارجه دولت ترامپ به چین به دلیل سرکوب مسلمانان اویغور داده بود، حفظ کرده است. مقامات بایدن همچنان به کشتی‌های نیروی دریایی آمریکا اجازه می‌دهند از تنگه تایوان عبور کنند و به تایوان سلاح بفروشند تا از تهاجم احتمالی چین جلوگیری کنند. جنجال برانگیزتر از همه، آقای بایدن تعرفه های چین دوره ترامپ را با وجود این واقعیت که برخی از اقتصاددانان و چندین مقام ارشد آمریکایی، از جمله جانت یلن، وزیر خزانه داری، هدف و اثربخشی آنها را زیر سوال برده اند، حفظ کرده است.

کوری شایک، مدیر تحقیقات سیاست خارجی و دفاعی در اندیشکده امریکن اینترپرایز، به نیویورک تایمز گفت که چرا بایدن و مواضع ترامپ در قبال چین مشابه است: «نه دولت ترامپ و نه دولت بایدن سیاست تجاری و اقتصادی نداشته اند. دوستان آسیایی ایالات متحده می توانند به آنها کمک کنند و از آمریکا خواستند وابستگی خود را به چین کاهش دهد. هم دولت بایدن و هم دولت ترامپ تا حدی مشکل چین را نظامی می کنند زیرا نمی توانند جنبه اقتصادی این موضوع را درک کنند.

دیدگاهتان را بنویسید