چه واکسن هایی برای آبله میمون وجود دارد؟

سازمان بهداشت جهانی با توجه به آگاهی از این ویروس و نحوه کنترل آن، واکسیناسیون انبوه علیه آبله میمون را توصیه نمی کند.

به گزارش رجانیوس به نقل از فارس، سازمان جهانی بهداشت روز چهارشنبه اعلام کرد در حال حاضر بیش از 550 مورد ابتلا به این بیماری در 30 کشور جهان وجود دارد. حداقل 20 مورد تایید شده یا مشکوک در 11 ایالت در ایالات متحده گزارش شده است.

این آژانس واکسیناسیون انبوه علیه آبله میمون را توصیه نمی کند، زیرا ممکن است اپیدمی فعلی هنوز محدود باشد. به گفته این سازمان بین المللی، تاکنون بیشترین موارد در میان مردانی ثبت شده است که با مردان دیگر رابطه جنسی داشته اند. البته آبله یک ویروس بسیار خفیف تری است و هیچ گونه مرگ و میر در کشورهای آلوده گزارش نشده است.

آبله میمون از سال 1958 برای دانشمندان شناخته شده است. از زمانی که ویروس برای اولین بار در طی یک بیماری همه گیر در میان میمون هایی که برای اهداف تحقیقاتی نگهداری می شدند شناسایی شد، مورد مطالعه قرار گرفت. کارکنان سازمان جهانی بهداشت تجربه زیادی در مبارزه با آبله دارند. در سال 1980، پس از یک تلاش موفقیت آمیز برای واکسیناسیون جهانی، این سازمان اعلام کرد که آبله ریشه کن شده است. آبله میمون یک ویروس خفیف تر از خانواده ویروس ها است و بسیار خفیف تر است.

واکسن علیه آبله میمون

واکسن Jynneos یک واکسن با دوز دوز است که توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده در سال 2019 برای جلوگیری از آبله میمون در افراد بالای 18 سال تایید شده است. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری معمولا Jynneos را به گزینه دیگری، ACAM2000 ترجیح می دهند، که یک واکسن نسل قدیمی آبله است که می تواند عوارض جانبی جدی داشته باشد. هر دو واکسن را می توان قبل یا بعد از قرار گرفتن در معرض ویروس تزریق کرد. با این حال، بیماران باید ظرف 4 روز پس از قرار گرفتن در معرض ویروس، واکسن را دریافت کنند تا از شروع بیماری جلوگیری شود.

  احضار روحانی و سلطانی فر به دادگاه

به گفته مایک سلیفکا، ایمونولوژیست در دانشگاه بهداشت و علم اورگان که به مطالعه آبله می پردازد، ACAM2000 سطوح بالایی از محافظت در برابر آبله میمون ها را در مدل های حیوانی نشان می دهد و انتظار می رود 85 درصد در برابر این بیماری محافظت کند. البته اطلاعات کمتری در مورد Jynneos وجود دارد، زیرا این واکسن جدیدتر است، اما سطوح مناسبی از آنتی بادی ها را در انسان تولید می کند و پدر را از بیماری های جدی محافظت می کند.

عوارض جانبی واکسن

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری معمولاً Jynneos را به جای ACAM2000 توصیه می کنند زیرا ایمن تر است. این واکسن می تواند عوارض جانبی جدی داشته باشد و استفاده گسترده از واکسن نیاز به بحث جدی دارد. ACAM2000 از یک سویه خفیف از ویروس میمون و آبله استفاده می کند که هنوز هم می تواند تکثیر شود، به این معنی که خطر انتشار ویروس زنده در واکسن به انسان یا دیگران وجود دارد.

این واکسن با یک سوزن دو سوزن تزریق می شود. بالای بازو خراشیده می شود و سپس ویروس به یک عفونت موضعی به شکل تاول تبدیل می شود. به عنوان مثال، اگر بیمار مثانه ای را خراش دهد و سپس چشم خود را روی آن بمالد، به طور بالقوه می تواند ویروس را به افراد دیگر یا سایر قسمت های بدن خود منتقل کند که می تواند منجر به اختلال بینایی شود. سازمان غذا و دارو هشدار داده است که مهم است افرادی که با این واکسن واکسینه شده اند از محل واکسن مراقبت کنند تا ویروس به افراد دیگر یا سایر قسمت های بدن سرایت نکند.

  آشنایی با خدمات ترجمه فارسی

واکسن Jynneos با این خطرات مرتبط نیست، زیرا از گونه‌ای از ویروس استفاده می‌کند که دیگر نمی‌تواند در انسان تکثیر شود. همچنین مانند سایر واکسن های رایج مانند واکسن آنفولانزا، با یک سرنگ معمولی تزریق می شود.

به گفته دکتر پیتر هاتس، متخصص بیماری‌های عفونی و واکسن‌ها در کالج پزشکی بیلور، با توجه به عوارض جانبی احتمالی ACAM2000، این واکسن احتمالاً فقط در زمینه یک اپیدمی بزرگ آبله استفاده می‌شود، زیرا ویروس بسیار کشنده است. . .

هشدار در مورد عوارض جانبی واکسن در افراد با شرایط خاص

زنان باردار یا شیرده، افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف، افراد مبتلا به بیماری های پوستی مانند اگزما یا درماتیت آتوپیک و افراد مبتلا به بیماری قلبی نباید ACAM2000 مصرف کنند. در زنان باردار، ویروس می تواند به جنین سرایت کند و باعث مرده زایی شود. افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند در معرض خطر رشد غیرقابل کنترل ویروس و ایجاد عفونت خطرناک هستند. افراد مبتلا به بیماری های پوستی مانند اگزما یا درماتیت آتوپیک نیز در معرض خطر انتشار ویروس به پوست خود هستند که می تواند به یک عفونت تهدید کننده زندگی تبدیل شود.

مرگ و میر ناشی از سرخک

بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، آبله می تواند تا 30 درصد از مرگ و میرها را به همراه داشته باشد. سویه آبله در غرب آفریقا، که به نظر می‌رسد علت همه‌گیری فعلی باشد، احتمالاً دارای نرخ مرگ و میر حدود 1 درصد است. اکثر افراد در عرض دو تا چهار هفته بدون درمان پزشکی خاص بهبود می یابند. به گفته سازمان بهداشت جهانی، سویه دیگری از آبله میمون به نام Congo Basin وجود دارد که با نرخ مرگ و میر بالاتری بین 3 تا 10 درصد همراه است.

  آیا اوج ششمین تاج با Omicron در راه است؟

مقامات روز چهارشنبه گفتند که شیوع ناگهانی آبله میمون در چندین کشور در آمریکای شمالی و اروپا نشان می دهد که این ویروس ممکن است به طور نامحدود فراتر از غرب و مرکز آفریقا گسترش یافته باشد. پروزاموند لوئیس، مدیر فنی سازمان جهانی بهداشت میمون، گفت: ویروس ممکن است گسترش بیشتری پیدا کند زیرا پس از توقف واکسیناسیون سرخک پس از ریشه کن شدن بیماری، ایمنی جمعیت انسانی کاهش یافته است.

علائم آبله میمون

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری به افرادی که تایید یا مشکوک به ابتلا به آبله میمون هستند می‌گوید تا زمانی که مقامات بهداشتی آن‌ها آن را تایید کنند قرنطینه شوند. افراد مبتلا به این ویروس نباید تا زمانی که ضایعات پوستی که مشخصه این بیماری است به طور کامل بهبود نیافته، دلمه ها افتاده و لایه جدیدی از پوست تشکیل شود، قرنطینه شوند.

آبله میمون معمولا با علائمی شبیه آنفولانزا مانند تب، سردرد، دردهای عضلانی، لرز، خستگی و غدد لنفاوی متورم شروع می شود. سپس ضایعاتی روی بدن ایجاد می شود. ویروس عمدتاً از طریق تماس پوست به پوست با این ضایعات پخش می شود. اگر فردی گلو یا دهان درد داشته باشد، ویروس می تواند از طریق قطرات تنفسی نیز منتشر شود، اما به راحتی قابل انتقال نیست.

به گفته این سازمان، افرادی که در معرض آبله میمون قرار دارند باید به مدت 21 روز تحت نظر باشند. آنها باید دو بار در روز دمای بدن خود را چک کنند و از نظر لرز، تورم غدد لنفاوی و بثورات پوستی جدید آزمایش شوند. در صورت تب یا بثورات پوستی، فرد باید ایزوله شود و فوراً با بخش بهداشت محلی تماس بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید