چه کسانی باید واکسن کرونا بزنند؟

گروه اجتماعی رجانیوز: در حال حاضر مراکز جامع سلامت واکسیناسیون در شهرهای سراسر کشور در حال فعالیت هستند.

من گزارش میدم رجانیوز به گزارش ایسنا، حسین فرشیدی درباره وضعیت موج هشتم کرونا در کشور گفت: در حال حاضر سویه غالب کرونا که در کشور در گردش است سویه BA5 با نزدیک به 90 درصد موارد است. در عین حال سویه های جدید شناسایی شده در کشور شامل سویه های BQ1، XBB و BA2.75 می باشد. این سویه ها زیر مجموعه ای از گونه Omicron هستند. انتظار می رفت با توجه به گسترش این زیرسویه ها در مناطق شرقی و غربی جهان، این زیرسویه ها وارد کشور ما نیز شود.

معاون بهداشتی وزارت بهداشت با بیان اینکه زمانی که پیک های بزرگ در اروپا و سایر کشورها شروع شده است، باید منتظر آغاز موج نیز باشیم، گفت: این پیک ها توسط جمعیت هدایت می شوند و مسافران در کشور ما با کشورهای مختلف ارتباط دارند. بنابراین در این مبادلات انتظار داریم که اوج داشته باشیم اما عوامل زیادی وجود دارد که بر اساس آن نمی توان شدت و مدت آن را پیش بینی کرد. مهمترین این عوامل این است که جامعه ما چقدر ایمن است، تعداد افراد واکسینه شده داریم، چقدر مردم دستورالعمل های بهداشتی را رعایت می کنند و…

وضعیت کنونی ویروس کرونا در کشور

فرشیدی ادامه داد: پیش‌بینی ما بر اساس ظهور یک پیک جدید کرونا در کشور است، اما شدت و بزرگی این قله به عوامل مختلفی بستگی دارد. بنابراین، BA5 همچنان سویه اصلی در گردش در کشور ما است. در زمینه اپیدمیولوژی و CDC، روزانه شاهد هستیم که در مشاهدات ما از انواع مراجعین، کمتر از پنج درصد از آزمایشات آنها مثبت می شود یا به عبارت دیگر، یک تا دو درصد از جمعیت آزمایش می کنند. مثبت برای کرونا اگر این مشاهدات نشان دهد که آمار رو به افزایش است و تعداد موارد مثبت بیش از پنج درصد از کل مراجعات است، می توان گفت که موج با شدت بیشتری پیش خواهد رفت.

  چرا در صورت باز شدن ایربگ خودرو راننده کشته می شود؟

معاون بهداشتی وزارت بهداشت درباره علائم سویه های جدید گفت: علائم کلاسیک از جمله تب، سرفه، گلودرد، بدن درد و … یکسان است و علائمی مانند ضعف و خستگی بیشتر شده است. مشخص شده و علائم گوارشی نیز در برخی از سویه ها افزایش یافته است.

برای واکسیناسیون علیه کرونا به مراکز درمانی مراجعه کنید

وی با بیان اینکه اقدامات وزارت بهداشت در راستای جلوگیری از ایجاد اپیدمی جدید است، گفت: در حال حاضر مراکز جامع سلامت در شهرهای سراسر کشور برای واکسیناسیون فعال هستند. ضمن اینکه مراکز جامع واکسیناسیون فعلاً به دلیل کم بودن تعداد مراجعین جمع شده اند. در حال حاضر مراکز بهداشتی درمانی ما قادر به ارائه کلیه خدمات بهداشتی و خدمات اولیه و همچنین ارائه خدمات واکسیناسیون و واکسیناسیون کرونا هستند. حال اگر ببینیم جمعیت متقاضی واکسن کرونا بیش از ظرفیتی است که داریم، فعالیت مجدد مراکز واکسیناسیون جمعی و مراکز ویژه واکسن را دنبال خواهیم کرد.

چه کسانی واجد شرایط واکسیناسیون کرونا هستند؟

فرشیدی تاکید کرد: افرادی هستند که اصلا به خود واکسن کرونا تزریق نکرده اند که حدود 10 تا 15 درصد جمعیت را شامل می شود و توصیه ما به این افراد قطعا این است که به خود واکسن کرونا تزریق کنند. همچنین افرادی که دوز اول و دوم واکسن کرونا را تزریق کرده اند، اما دوز تقویت کننده را تزریق نکرده اند، باید دوز دیگری از واکسن را تزریق کنند.

بنابراین افراد بالای 18 سال که دو نوبت واکسن کرونا دریافت کرده‌اند باید دوز تقویت کننده را به خود تزریق کنند. ضمناً افراد پرخطر اعم از سالمندان، بیماران قلبی، بیماران نقص ایمنی و … که شش ماه از آخرین تزریق آنها می گذرد مجدداً واکسینه شوند. با تزریق یک دور دیگر واکسن کرونا، این گروه می توانند ایمنی بهتری در برابر کرونا داشته باشند.

  تمامی نیروهای آمریکایی از عراق خارج شده اند

وی درباره شرایط واکسیناسیون افراد زیر 18 سال نیز گفت: برای افراد زیر 18 سال که واکسینه می شوند دو نوبت واکسن برای آنها کافی است اما برای افرادی که هنوز دو نوبت واکسن تزریق نکرده اند. ، توصیه می کنیم واکسن را تزریق کنند.

انبار بیش از 20 میلیون واکسن ایرانی

فرشیدی با بیان اینکه در حال حاضر ظرفیت خوبی در زمینه واکسن های ایرانی کرونا داریم، گفت: در حال حاضر مراکز بهداشتی درمانی از انواع واکسن های بومی کرونا برای واکسیناسیون استفاده می کنند. اکنون میزان واکسن موجود در دانشگاه های علوم پزشکی کافی است. ما بالغ بر 20 میلیون واکسن ایرانی داریم. البته واکسن های خارجی هم داریم که حجم آنها خیلی کم است.

وی با بیان لزوم منفی شدن تست کرونا برای مسافرانی که از کشورهای آلوده وارد می‌شوند، درباره برنامه‌های وزارت بهداشت برای غربالگری مرزهای کشور گفت: بر اساس قوانین قبلی مرزها را کنترل می‌کنیم. بر این اساس اعلام کردیم افرادی که از کشورهای خارجی اعم از مرزهای هوایی، زمینی و دریایی می‌آیند باید آزمایش کرونا منفی شوند. به خصوص مسافرانی که از کشورهایی که پیک کرونا دارند باید آزمایش منفی داشته باشند.

ما همچنین واکسیناسیون را بررسی می کنیم. از این رو مسافرانی که از کشورهای آلوده وارد کشور می شوند باید از این پس تست منفی داشته باشند. اگر آزمایش ندهند در داخل کشور انجام می دهیم و در صورت مثبت بودن باید قرنطینه شوند.

بدون محدودیت سفر، پروتکل های بهداشتی را رعایت کنید

فرشیدی با بیان اینکه در شرایط کنونی نیازی به محدودیت سفر نداریم و مردم می توانند به فعالیت عادی خود بپردازند، گفت: مهمتر از همه این است که افراد واجد شرایط واکسن خود را دریافت کنند همچنین در مکان هایی که ازدحام جمعیت وجود دارد از ماسک استفاده شود. و در مکان های بسته

  نتیجه پیوند آنفولانزا تاج متولد شد

دیدگاهتان را بنویسید