چه کسی پروژه ضد ایرانی در عراق را دنبال می کند؟

رجانیوز-فضه سادات یوسفی: عراق این روزها پس از انتخابات شاهد تحولات و تنش هایی بود که اوج آن حمله به خانه القاظمی بود. تغییرات قابل توجهی در تکمیل پازل از پیش طراحی شده در راستای امنیت و ثبات عراق است. در همین راستا، یک افسر اطلاعاتی عراق در دو روز گذشته مورد حمله قرار گرفته است که نشان می‌دهد ناآرامی‌ها همچنان به تشنج‌های شدیدتر و عمیق‌تر منجر می‌شود.

از روزی که الکاظمی ترور شد، مقامات آمریکایی و رسانه های مرتبط با رژیم سعودی و آمریکا، افراط گرایان الشباب را به مقصر دانستن شبه نظامیان مورد حمایت ایران متهم کردند. آنها قصد دارند هم دخالت خود را در این توطئه توجیه کنند و هم اولین گمانه زنی ها را در جامعه داغ عراق متوجه این گروه ها کنند. دلیل آشکار توطئه این حمله بی انگیزگی معترضان به نتایج انتخابات و واکنش سریع و غیرمسئولانه رسانه ها و مقامات آمریکایی و برخی مقامات امنیتی به آن است.

این واکنش ها و نتایج آنها دارای ابعاد زیر است:

تلاش برای حذف بسیج مردمی

بسیج مردمی با پیروزی های متعدد در محور مقاومت و مقاومت در برابر اهداف منطقه ای آمریکا پایگاه اجتماعی قوی در جامعه عراق پیدا کرده است. این امر باعث شده است که ایالات متحده از یک سو و برخی گروه های سیاسی رقیب از سوی دیگر آن را به عنوان یک مانع تلقی کنند. از این رو پروژه تضعیف و در نهایت حذف بسیج مردمی در زیرساخت های توطئه هایی که آنها را ضد مردمی و خطرناک در بدنه جامعه عراق معرفی می کند، نهفته است. به عنوان مثال، در تظاهرات اکتبر 2019، برخی از مقامات امنیتی، قیام مردمی را به تیراندازی مستقیم به معترضان متهم کردند. الکاظمی همچنین 300 افسر اطلاعاتی عراق را به دلیل نزدیکی به حشد الشعبی به مرزبانان منتقل کرد و تیمی از امارات را جایگزین آنها کرد. کمیسیون عالی انتخابات نیز شرکت آنها در رای گیری ویژه را ممنوع کرد. تشکیل راهپیمایی عتبات و انشعاب نیروهای حشد الشعبی نیز از نتایج توطئه های زنجیره ای علیه آن است. تقلیل اهداف قیام از یک نیروی مقاومت منطقه‌ای و ضدغربی به نیروی جنگنده علیه داعش محاصره شده در عراق، تلاشی برای تضعیف آن تلقی می‌شود.

  انهدام شبکه بزرگ قاچاق سازمان یافته لوازم خانگی

اکنون ایالات متحده در تلاش است تا پروژه سرنگونی الکاظمی را به یک ادعای مدنی تبدیل کند و آن را متهم به حمله به القاظمی و معرفی اوباش به عنوان دشمن ملت برای توجیه از دست دادن آن و رفع مانع بدون نظامی کند. هزینه.

اختلاف ایران و عراق

آمریکا در تلاش است تا محور مقاومت را از ایران به لبنان جدا کند، بنابراین وضعیت ژئوپلیتیک عراق برایش بسیار مهم است. عنوان وابستگی به ایران در ادبیات، مقامات آمریکایی را متهم می کند که هر دو سطح سیاسی و اجتماعی جامعه عراق را هدف قرار داده اند تا روابط نزدیک بین دو ملت و دو دولت را از بین ببرند. بدبینی و وجود اختلاف بین ایران و عراق زمینه را برای تضعیف محور مقاومت و افزایش نفوذ آمریکا و افزایش تنش و ناامنی در منطقه فراهم می کند.

بهره برداری از مقتدی صدر و اختلافات جدی تر

مقتدی صدر چهره ای چندوجهی و غیرقابل پیش بینی دارد که این پتانسیل را دارد که عراق را برای دستیابی به اهدافش بی ثبات کند. ترور الکاظمی به او فرصت خوبی داد تا با سوار شدن بر موج اتهامات، میدان عمل را بر رقبای سیاسی خود تنگ کند و بدون موافقت با روند اعتراض آمیز انتخابات، حکومتی تشکیل دهد.

وی از یک سو همواره بر لزوم انحلال قیام در برنامه دولت بعدی تاکید می کند و از سوی دیگر در شرایط اعلام شده برای ادامه روابط با آمریکا اعتراف می کند که آمریکا را دشمن نمی داند. از عراق این دو موضوع بسیار حیاتی و در تضاد کامل با دیدگاه های اصلی نیروهای مقاومت و دیگر گروه های سیاسی شیعه است. بنابراین باید منتظر اختلافات شدیدتر بین احزاب در دولت آینده باشیم.

  واکنش همسر شهید رضایی نژاد به بازی مریلا زارعی

خروج آمریکا از عراق

بر اساس قوانین پارلمانی، ایالات متحده باید تا پایان سال از عراق خارج شود که در حال حاضر در حال مذاکره برای مکانیسم های خروج است. اما طبق اعلام آمریکا، نیروهای نظامی عراق از رزمی به نیروهای مستشاری و آموزشی تبدیل خواهند شد و تا پایان سال 2021 هیچ نیروی رزمی در این کشور باقی نخواهد ماند. این بدان معناست که وی در عراق باقی می ماند و تغییر هدف نیروها را گمراه می کند و حضور خود را مشروع می کند و با این مصونیت مشروع، نیروهای بسیج نمی توانند هیچ حمله ای علیه او انجام دهند. از سوی دیگر، ایالات متحده متعهد به حمایت از عراق در مبارزه با داعش است تا از انگیزه جامعه عراق برای عقب نشینی نیروهای خود بکاهد و از لزوم حضور آن اطمینان حاصل کند. در سایه ناآرامی ها و اتهامات علیه نیروهای حزب الله که به دنبال بیرون راندن ایالات متحده هستند، می تواند بدون فشار از درون به حضور خود ادامه دهد. ورود 270 خودروی نظامی آمریکا از سوریه به عراق در هفته‌های اخیر گواه عقب‌نشینی کامل است.

مذاکره با ایران

در مذاکرات آتی، آمریکا سعی دارد از هر تاکتیکی برای افزایش قدرت چانه زنی خود استفاده کند. از این رو، وی با متهم کردن ایران به توطئه حمله به القاظمی، سعی در ایجاد اهرم فشار و تحت الشعاع قرار دادن مذاکرات، ایجاد زمینه اختلاف بین عراق و ایران و در نتیجه قرار دادن نیروهای مقاومت در موقعیت تنگاتنگ دارد.

تسهیل عادی سازی با اسرائیل

  تعیین سهمیه استانی محرومیت زدایی در بودجه 1401

اولین گام عادی سازی صریح سفر پاپ به عراق و گام جدی تر بعدی، دیدار شخصیت های سیاسی عراق در کردستان بود. این جلسه به منظور شناسایی، تست واکنش ها، ظرفیت سنجی و ایجاد آمادگی گام به گام برگزار شد. روند عادی سازی در عراق همچنان توسط اسرائیل و برخی از شخصیت های سیاسی پیگیری می شود، زیرا پس از این نشست کمیته های مختلفی برای ترویج آن تشکیل شده است. آمریکا بزرگترین حامی خود از اسرائیل را برای گسترش پیمان ابراهیم اعلام کرده است و اکنون اسرائیل با حمایتی مشابه تیم های مهندسی شرکت های آمریکایی در عراق حضور دارد. بنابراین روی کار آمدن دولتی که آمریکا را دشمن خود نمی داند، زمینه مساعدی را برای گسترش این فعالیت ها به زیرساخت های مهمی مانند برق و نفت ایجاد می کند. اما پیش‌شرط همه این فعالیت‌ها، معرفی چینی‌ها برای انزوای جریان‌های سیاسی مقاومت و متلاشی‌کردن جمعیت به‌عنوان عامل بازدارنده در برابر روند عادی‌سازی است.

واضح است که هدف از سلسله توطئه های داخلی و خارجی ترغیب گروه های مختلف مردم و معترضان به مخالفت با نتایج انتخابات است. درگیری ها و هرج و مرج سیاسی و اجتماعی منجر به نفوذ بیشتر آمریکا و ظهور مجدد داعش و در نهایت افزایش ناامنی می شود که پیامدهای آن گریبانگیر کل منطقه خواهد شد. تصمیم عاقلانه در این مرحله متقاعد کردن گروه های معترض به نتایج بازشماری آرا است تا با عقیم سازی نقشه ها و انگیزه ها، اوضاع آرام شود.

دیدگاهتان را بنویسید