چه کسی پشت خرابکاری خط لوله نورد استریم است؟

15376 خبر اولیه

بر اساس سرمقاله به نقل از یورونیوز، دولت ها تاکنون از مقصر دانستن مستقیم دولت های دیگر پرهیز کرده اند، اگرچه تلویحاً پیکان سرزنش را به سوی یک کشور خاص نشانه رفته اند. اظهارات برخی کشورها در مقایسه با کشورهایی که مستقیماً در این «حادثه» دست داشته اند، حداقل لحن متفاوتی دارد.

مسکو که همچنان به تجارت «نصف» انرژی با اتحادیه اروپا ادامه می دهد، در آخرین واکنش خود، این حادثه را «خرابکاری» خط لوله گاز روسیه به اروپا توصیف کرد و آن را «تروریسم دولتی» خواند و خواستار تحقیقات جدی بین المللی شد.

اتحادیه اروپا در نمایش همبستگی با روسیه گفت که معتقد است “خرابکاری” علت این حادثه بوده است، اگرچه نسبت به مقصر دانستن هیچ کشور خاصی هشدار داد. فاتح بیرول، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی، بدون نام بردن از شخص یا کشور خاصی، گفت: “روشن است” چه کسی پشت این ماجرا بوده است.

این در حالی است که روز جمعه سوئد و دانمارک گزارش رسمی خود را در مورد 4 مورد نشتی از خط لوله گاز نورد استریم به شورای امنیت سازمان ملل ارائه کردند. در این گزارش علت حادثه «انفجار صدها کیلوگرم تی ان تی در زیر دریا» اعلام شده است. شدت این انفجارها 2.3 و 2.1 در مقیاس ریشتر بود.

اعضای شورای امنیت این سازمان بنا به درخواست روسیه قرار است روز جمعه در نیویورک جلسه ای برگزار کنند. کرملین پیشتر اتهامات مربوط به نقش روسیه در “خرابکاری” را “احمقانه” رد کرد و در عوض گفت واشنگتن از این حادثه سود خواهد برد و می تواند میزان فروش گاز طبیعی مایع (LNG) به اروپا را افزایش دهد. سرگئی ناریشکین، رئیس اطلاعات روسیه، گفت که غرب “هر کاری که در توان دارد” انجام می دهد تا هویت عاملان را پنهان کند.

  عکس هایی از دیدار رهبرانقلاب با کارآفرینان، تولیدکنندگان و پایگاه های دانش

از سوی دیگر، کاخ سفید اتهامات کرملین را رد کرد و لوید آستین، رئیس پنتاگون گفت که هنوز برای مقصر دانستن کسی زود است و تحقیقات باید به نتیجه برسد.

یان کریستین کاک، فرمانده نیروی دریایی آلمان، در گفتگو با دی ولت که روز دوشنبه این هفته منتشر شد، گفت: به نظر می رسد قبل از آخرین رویدادها ضبط شده است: «روسیه قابلیت های قابل توجهی در زیر آب را توسعه داده است. نه تنها در کف دریای بالتیک، بلکه در اقیانوس اطلس، جایی که زیرساخت‌های بسیار مهمی مانند خطوط لوله یا کابل‌های فناوری اطلاعات زیردریایی قرار دارند.»

این در حالی است که اخیرا علاوه بر خط لوله گاز نورد استریم، خط لوله گاز جدیدی نیز بین نروژ و لهستان ساخته شده است که یکی از اهداف اصلی آن پایان دادن به وابستگی اروپا به گاز روسیه و افزایش امنیت انرژی اتحادیه اروپا است. کریستین برزینا، محقق ارشد بنیاد دفاعی و امنیتی آمریکا «جرمن مارشال» در این باره معتقد است: «در واقع می تواند اروپایی ها را با یک عملیات انحرافی مرعوب کند. زیرا اگر آنها (روس ها) بتوانند این خطوط لوله را در کف دریای بالتیک منفجر کنند، می توانند همین کار را با خطوط لوله جدید در حال ساخت انجام دهند. اما اگر این کار خرابکاری باشد، خسارت به خط لوله ای وارد شده است که توسط شرکت دولتی گازپروم و شرکای اروپایی آن ساخته شده و میلیاردها دلار برای آن هزینه شده است.

واقعیت این است که معرفی روسیه به عنوان عامل چنین خرابکاری هایی «گره کور پازل» را حل نمی کند، چنین آسیبی به این معناست که مسکو یکی از اهرم های فشار بر اروپا را از دست می دهد. از آنجایی که اروپا در آستانه فصل سرما تلاش می کند منابع گازی خارج از روسیه پیدا کند، می توان روی روسیه برای اعمال شرایط خود برای انتقال گاز از این محور در شرایط بحرانی تر حساب کرد.

  اقتصاد اردن در سال 2023

با این حال، چه تقصیر را متوجه مسکو کنیم یا نه، نمی‌توانیم این واقعیت را انکار کنیم که کیف ذینفع اصلی این داستان است. دولت اوکراین مدت هاست که از اروپا خواسته است تا خرید انرژی از روسیه را به طور کامل متوقف کند و اکنون اختلال در عرضه گاز روسیه از طریق نورد استریم این تقاضای کیف را به واقعیت نزدیک کرده است.

خط لوله نورد استریم چگونه آسیب دید؟

کارشناسان می گویند با توجه به میزان خسارت و فاصله نشتی ها از یکدیگر در این دو خط لوله، مشخص است که این اقدام یک اقدام «عمدی» و «برنامه ریزی شده» بوده است. موسسات لرزه نگاری دانمارک و سوئد که روز دوشنبه شدت ارتعاشات کف دریای بالتیک را ثبت کردند، معتقدند که کانون این ارتعاشات زیر بستر دریا، جایی که زمین لرزه واقعی رخ داده، نبوده است. یک منبع دفاعی انگلیسی به اسکای نیوز گفت که این حمله احتمالاً از قبل برنامه ریزی شده و با استفاده از مین های زیر آب یا سایر مواد منفجره از راه دور منفجر شده است. الیویه الکساندر، تحلیلگر اطلاعاتی به رویترز گفت: «شدت و قدرت این انفجارها نشان می دهد که ممکن است از روسیه آمده باشند. البته در تئوری آمریکا هم قدرت چنین کاری را دارد اما به نظر من انگیزه چنین کاری را نداشت. به گفته این کارشناس، درست است که آمریکا مدت هاست از اروپا خواسته است تا به وابستگی خود به گاز روسیه پایان دهد، اما با توجه به اینکه در زمان حادثه هیچ گازی از طریق نورد استریم به اروپا پمپ نمی شد، انگیزه چندانی برای دمیدن نداشت. آن او می گوید که آنها توانستند به طور موثر نورد استریم 2 را بدون چنین کاری تعطیل کنند.

  5 دلیل استراتژیک برای واردات ضعیف مرد خودروساز ایرانی

برخی از کارشناسان بر این باورند که ممکن است این آسیب توسط دستگاه های موجود تجاری ایجاد شده باشد، اما با توجه به مقیاس و دقت، احتمال بیشتری وجود دارد که توسط بازیگری با دسترسی به فناوری پیشرفته تر ایجاد شده باشد.

در این راستا، روسیه ردپای یک دولت را در پس این «خرابکاری» می بیند. دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، می‌گوید تصور اینکه چنین اقدام تروریستی در این اندازه و مقیاس بدون دخالت یک دولت تروریستی امکان‌پذیر باشد، سخت است.

چه اتفاقی خواهد افتاد؟ هدف از نشست شورای امنیت چیست؟

شورای امنیت سازمان ملل امروز به درخواست روسیه درباره آسیب به خطوط لوله گاز بحث خواهد کرد. در عین حال کشورهای اروپایی با تکیه بر تحقیقات میدانی خود در تلاش برای حل مشکل هستند. مارک سویرچینسکی، تحلیلگر دفاعی در اندیشکده لهستانی سیاست اینسایت، معتقد است که رویارویی مستقیم تر غرب با روسیه که به دلیل تجاوزات مسکو به اوکراین به حداکثر خود رسیده است، در این شرایط به نفع هیچ یک از طرفین نیست.

این در حالی است که روز جمعه سوئد و دانمارک گزارش رسمی خود را در مورد 4 مورد نشتی از خط لوله گاز نورد استریم به شورای امنیت سازمان ملل ارائه کردند. در این گزارش علت حادثه «انفجار صدها کیلوگرم تی ان تی در زیر دریا» اعلام شده است.

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید