چوب روسی روی چرخ های اروپایی

قیمت گاز طبیعی در اروپا در روز چهارشنبه پس از اینکه روسیه مجددا عرضه از طریق خط لوله نورد استریم 1 را متوقف کرد به بالاترین سطح خود از ماه مارس رسید.

روسیه حدود 10 روز پیش به بهانه تعمیرات دوره ای، بهره برداری از این خط لوله گاز را به مدت 10 روز متوقف کرد و اکنون به دلیل خرابی توربین دیگری از انتقال گاز به اروپا خودداری می کند.

تحلیلگران این اقدامات مسکو را برای جلوگیری از پر شدن انبارهای ذخیره اروپا تا زمستان می دانند، زیرا در این صورت وقوع بحران گاز در اروپا قطعا تا زمستان قطعی خواهد بود.

صبح چهارشنبه، معاملات آتی آگوست برای مدت کوتاهی بالای 2500 دلار در هر 1000 متر مکعب یا 235 یورو (239 دلار) به ازای هر مگاوات ساعت بر اساس خانوار در مرکز معاملات TTF در هلند معامله شد.

این افزایش به دنبال تایید اپراتور شبکه گاز آلمانی Gascade مبنی بر کاهش عرضه از طریق خط لوله گاز نورد استریم 1 از روسیه به آلمان به حدود 20 درصد ظرفیت کاهش یافته است.

14366 خبر اولیه

گازپروم روز دوشنبه اعلام کرد که دومین توربین زیمنس در نورد استریم 1 را به دلیل شرایط فنی آن غیرفعال می کند. کاهش روز چهارشنبه به دنبال کاهش 60 درصدی جریان گاز در ماه گذشته بود. گازپروم تاکید می کند که به دلیل تاخیرهای ناشی از تحریم ها، بازگشت یک توربین دیگر از تعمیر به کانادا با مشکلاتی مواجه است.

کاهش عرضه از روسیه باعث نگرانی آلمان و سایر کشورهای اتحادیه اروپا شده است زیرا این اتحادیه برای زمستان سرد و تامین گرما آماده می شود و تلاش می کند تا پیش از زمستان ذخایر گاز خود را دوباره پر کند.

  پیامدهای اقتصادی جنگ در اوکراین - بررسی سرمقاله رسانه ها

قیمت گاز اروپا در سال جاری تقریباً چهار برابر شده است. در اول ژانویه، گاز طبیعی حدود 640 دلار در هر هزار متر مکعب یا 60 دلار در هر مگاوات ساعت معامله می شد. قیمت کنونی همچنان پایین‌تر از بالاترین قیمت 3900 دلاری است که در اوایل ماه مارس پس از آغاز عملیات نظامی روسیه در اوکراین به دست آمد.

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید