چگونه طولانی ترین شب سال را بگذرانیم؟

شاید نتوان جایگزینی برای برخی از آداب و رسوم شب یلدا تعیین کرد، اما حالا در این شرایط اقتصادی، انارهای درشت و هندوانه های قرمز درشت دیگر کمکی به مشکلات خانواده ها در این شب باستانی نکنند.

در سال های گذشته نزدیک شب یلدا، شهر پر از رنگ و بوی جشن و شادی بود و همه به فکر خرید آجیل، کیک و میوه در شب یلدا بودند تا این شب باستانی را در کنار خانواده ای سرزنده بگذرانند. اما حالا یلدا برای خانواده ها معنای دیگری دارد. یکی به فکر چیدن سفره مجلل و گرفتن عکس و تبلیغات است و از قبل چند هندوانه خریده تا هندوانه سفید و بی مزه ای جلوی مهمانان نباشد یا دیگری انار و سیب شب یلدا بزرگتر را انتخاب کند. گویی فرهنگ اصیل و کهن یلدا برای برخی رقابتی شده و همه به فکر چیدن سفره ای متنوع و رنگارنگ هستند.

وقتی روی صندلی می نشینید، صندلی جایگزین وجود صندلی می شود

امانولا کارایی جامعه شناس با بیان اینکه یلدا یک سنت دیرینه و البته پاک و ساده است، گفت: برخی با کاهش پخش تاج های دیگر در تالار و رستوران، این شب را در کنار هم جشن می گیرند. بی آنکه بدانم شب یلدا شبی است که باید یادآور فرهنگ کهن ایران زمین و صمیمیت یک خانواده ایرانی باشد. اما وقتی امشب را به سالنی تقلیل می دهیم که همه باید رسماً در کنار هم بنشینند، به ترویج فرهنگ و سبک زندگی غربی و اشرافی می پردازیم. این در حالی است که در گذشته اعضای خانواده دور صندلی می نشستند و شعر و شعر می گفتند.

شب یلدا فقط برای خوردن میوه و تنقلات نیست / آداب و رسوم غیر سنتی شب یلدا را حذف کنید

  ترفندی برای کاهش وزن با خوردن ماست!

وی با تاکید بر اینکه اجتماعات خانوادگی نباید صرفاً محلی برای خوردن میوه و تنقلات باشد، از تجمل گرایی شب یلدا انتقاد کرد و افزود: همه باید با وجود خستگی و اضطراب، ساعات خوشی را در کنار هم سپری کنند و خاطرات شیرین گذشته را به یاد آورند و بر همین اساس شب یلدا بهترین راه برای دوری از دغدغه هاست و همه باید سعی کنند این شب باستانی را به شادی سپری کنند و اجازه ندهند هیچ آداب و رسوم غیرعادی وارد مراسم شب یلدا شود و باعث ناراحتی خانواده ها شود، مثلا چیدن سفره های رنگی و انواع میوه ها، شیرینی ها و … کوکی هایی که در سال های اخیر مد شده اند، محصولات تقلبی هستند که باید اصلاح شوند.

وقتی آجیل شب یلدا جای خود را به پفک هندی می دهد

اگرچه آخرین شب پاییز به عنوان طولانی ترین شب سال شناخته می شود و این شب به عنوان شب یلدا نامگذاری شده است، اما با افزایش قیمت آجیل، عده ای به فکر رنگ آمیزی سفره شب یلدا با سایر تنقلات هستند. به گفته مصطفی احمدی، رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار تهران، قیمت آجیل شب یلدا با باسلوک 150 تا 250 هزار تن در هر کیلوگرم و بدون باسلوک 180 تا 275 هزار تن است.

با توجه به قیمت یک کیلوگرم آجیل شب یلدا، پفک هندی، فیل و پفک شکلاتی به یکی از پای ثابت سفره های یلدا تبدیل شده است و بسیاری از افراد به جای آجیل شب یلدا از چیپس، پفک و سایر تنقلات استفاده می کنند تا شبی را در کنار هم به خوبی سپری کنند. دوستت دارم. البته برخی از میوه ها مانند هندوانه، انار و سیب بهشتی که در سنت شب یلدای ایرانیان باستان نیز وجود داشته است، تغییری نکرده است.

  ترانزیت ریلی این کشور رکوردی در دولت مردمی شکسته است

چگونه شب یلدا را ساده کنیم؟

بر همین اساس، محمد گنجی، جامعه شناس معتقد است که شاید نتوان جایگزینی برای برخی از آداب و رسوم شب یلدا تعریف کرد، اما اکنون در این شرایط اقتصادی، مراقب باشیم که سایر انارهای قرمز درشت و هندوانه های گران قیمت به مشکلات خانوادگی کمکی نکنند. چون می توانید شب یلدا را با یک هندوانه کوچک و چند عدد انار متوسط ​​بگذرانید و با هزینه ای نه چندان زیاد این عصر را تحمل کنید.

و می افزاید: نیازی به داشتن انواع میوه های رنگارنگ نیست. بلکه می توان با کمترین راحتی سفره ای جذاب و زیبا برای یلدا چید و شبی شاد و خاطره انگیز را برای خانواده رقم زد. به عنوان مثال تزیین زیبای میوه ها به گونه ای که گم نشوند و به راحتی مورد استفاده قرار گیرند، سفره های یلدا را زیبا می کند و قرار دادن کتاب حافظ با برگ های پاییزی همراه با خواندن اشعار فارسی و تحلیل آنها می تواند این شب باستانی را زیباتر کند.

احیای شعر خوانی و بازی دسته جمعی در شب یلدا

در آن شب بزرگترها حکمت های آموزنده و داستان های آموزنده ای را برای دیگر اعضای خانواده تعریف کردند و با تمثیل و شعر به جایگاه یلدا در ادبیات اشاره کردند تا کوچکترها با فرهنگ ایرانی آشنا شوند. پس چه خوب که امسال در شب یلدا همه در کنار اعضای خانواده ابیات حافظ را بخوانند و کمی بیشتر از ادبیات شیرین فارسی بدانند.

رضا مظفری، جامعه شناس با بیان اینکه شب یلدا باید با شب های دیگر فرق داشته باشد، گفت: هیچکس در فضای مجازی قدم نزند و صدای پیام های شخصی اعضای گروه را ناراحت کند. خانواده ای، 20 سوال، ادابازی و دیگر بازی های قدیمی فضای شادی ایجاد کرد و همه اعضای خانواده را گرد هم آورد. همچنین بهتر است امشب بازی های جذابی را برای کودکان تدارک ببینید تا از کودکی با فرهنگ کهن یلدا آشنا شوند.

  لیست دارایی های سری پوتین منقضی شده است

وی به سفره های شب یلدا و لزوم سادگی مراسم شب یلدا برای آسایش میزبان و میهمانان می افزاید: خوابگاه هایی با جمعی ساده و صمیمی بدون تجمل زیبا و خاطره انگیز و نباید این شب را برای یکدیگر تلخ کنند. اما گاهی می بینیم که مردم برای یک شب مهمانی زحمت می کشند و مهمانان با دیدن دردسرهای میزبان ترجیح می دهند دیگر در دوره ها شرکت نکنند. بنابراین برای اینکه فردگرایی رواج پیدا نکند و خانواده ها همیشه در کنار هم باشند، بهتر است این شب را ساده کنیم تا ارتباطات جمعی ادامه پیدا کند.

مظفری در پایان می گوید: نباید فراموش کرد که یلدا فرصتی است برای کنار هم بودن و آرامش و شناخت حال، نزدیکان، تکریم سالمندان، آموزش شیوه زندگی جوانان و آموزش کودکان. در ضمن عکس دسته جمعی در شب یلدا پیشنهاد می شود؛ به طوری که هر سال همه برای دیدن عکس های قدیمی خود هیجان زده می شوند و خاطرات زیادی در ذهنشان مشاهده می شود. از این رو به همه اعضای خانواده توصیه می کنم که با هم عکس یادگاری بگیرند و قدردان این باشیم که امشب با هم هستیم و به مسائل شخصی نمی پردازیم.

دیدگاهتان را بنویسید