چگونه عمر قطعات یدکی ماشین آلات سنگین را افزایش دهیم؟

این مشکل بسته به فعالیت خودرو و شرایط رانندگی می تواند کمتر یا حتی بیشتر باشد. طبیعتا هر چه مسافت طی شده توسط خودرو کمتر باشد، استهلاک قطعات نیز کمتر می شود. البته نحوه نگهداری و کیفیت قطعات نیز از عوامل تاثیرگذار در طول عمر قطعات یدکی ماشین آلات سنگین می باشد.

تاثیر سرویس های دوره ای بر افزایش عمر قطعات یدکی ماشین آلات سنگین

تعویض به موقع مواد مصرفی خودرو و روغن آنها می تواند نقش مهمی در افزایش عمر قطعات یدکی خودروهای سنگین داشته باشد. روان کننده هایی مانند روغن موتور، روغن گیربکس، واسکازین، روغن هیدرولیک و …. قطعات درگیر را به راحتی حرکت دهید و اصطکاک آنها را به حداقل برسانید. بنابراین تاخیر در تعویض روانکارها باعث کاهش خواص روغن و آسیب دیدن قطعات خودرو می شود. از طرفی استفاده از روغن های مناسب و با کیفیت در افزایش طول عمر قطعات یدکی ماشین آلات سنگین بسیار موثر است. یکی دیگر از تجهیزاتی که باید در طول سرویس های دوره ای تعویض شود، فیلترها هستند. فیلترهایی مانند فیلتر هوا، فیلتر روغن و فیلتر سوخت از ورود ذرات معلق به داخل موتور جلوگیری می کنند. افزایش عمر سیستم الکتریکی ماشین های سنگین یکی دیگر از بخش های مهم ماشین سنگین، سیستم الکتریکی و دستگاه های مربوطه است. برای مثال استفاده از مانیتور و سیستم های صوتی با صدای بلند در اتوبوس بدون توجه به قدرت دینام، باتری خودرو و کابل ها می تواند در کاهش عمر قطعات یدکی ماشین آلات سنگین بسیار موثر باشد. بنابراین برای تجهیز خودرو به امکاناتی مانند چراغ های اضافی و سایر لوازم تزئینی بهتر است مواردی مانند افزودن باتری یا افزایش قدرت دینام را در نظر بگیرید. لازم به ذکر است که کارکرد بیش از حد دینام فشار مضاعفی به موتور و سایر اجزای خودرو وارد می کند.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

images 1659507052 خبر اولیه

تاثیر سیستم خنک کننده موتور بر افزایش عمر قطعات یدکی ماشین آلات سنگین

HGV ها به طور مداوم کار می کنند. بنابراین افزایش دمای موتور اجتناب ناپذیر است. این موضوع اهمیت نظارت مداوم بر سیستم خنک کننده موتور را دو چندان می کند. سیستم خنک کننده شامل رادیاتور، پمپ آب، فن و غیره می باشد. بازدید دوره ای از اتصالات، شیلنگ ها، بررسی آب رادیاتور و غیره. همچنین می تواند عمر را افزایش دهد قطعات یدکی ماشین آلات سنگین خریداری شده بسیار موثر است. دمای بالای موتور باعث کاهش عمر مفید قطعات خودرو می شود و افزایش بیش از حد دما باعث آسیب جدی به موتور می شود. تعویض آب رادیاتور و استفاده از ضدیخ و ضد یخ می تواند در کاهش دمای موتور خودرو بسیار موثر باشد.

عمر دیسک ترمز را افزایش دهید

یکی از مهم ترین قسمت های خودرو که ایمنی سرنشینان را تضمین می کند، سیستم ترمز است. سیستم ترمز از بخش ها و بخش های مختلفی تشکیل شده است. مهمترین اجزای این سیستم لنت و دیسک ترمز هستند. عمر مفید قطعات یدکی خودروهای سنگین مانند لنت و دیسک ترمز محدود است و کاملاً به مقدار و شرایط رانندگی بستگی دارد. افزایش نجومی قیمت قطعات یدکی ماشین آلات سنگین مانند; کامیون ها و اتوبوس ها نگهداری از قطعات خودرو را بیش از پیش اهمیت داده اند.

عوامل موثر بر طول عمر دیسک ترمز

با توجه به ماهیت رانندگی در جاده ها و بزرگراه ها با کیفیت بالا، این امر به افزایش طول عمر قطعات یدکی خودروهای سنگین به ویژه لنت ترمز و دیسک کمک می کند. رانندگی در جاده های شلوغ می تواند استهلاک خودروهای سنگین را افزایش دهد. همچنین گرم شدن دیسک ترمز در اثر ترمزهای مکرر می تواند به طور موثری عمر آن را کاهش دهد.

  اظهار نظر یک نماینده مجلس درباره خطوط قرمز در مذاکرات هسته ای

مهم ترین مسئله در کاهش یا افزایش عمر مفید دیسک ترمز، نوع و جنس لنت های نصب شده روی آن است. استفاده از لنت های نرم تر ترمز خودروهای سنگین را بهبود می بخشد و عمر قطعات پس از فروش خودروهای سنگین مانند دیسک های ترمز را افزایش می دهد. البته لنت های ترمز نرم عمر مفید کمتری نسبت به لنت های ترمز خشن دارند.

  • تعداد مسافران اتوبوس و میزان بار کامیون

هر چه خودرو سنگین تر باشد، عمر مفید دیسک ترمز کمتر است. وزن سنگین یک وسیله نقلیه سنگین فشار بیشتری را در هنگام ترمز به سیستم ترمز وارد می کند.

خودروهای سنگینی که مسافت های طولانی تری را طی می کنند به طور طبیعی فشار بیشتری را تحمل می کنند. به عنوان مثال عمر مفید قطعات یدکی کامیون یا اتوبوسی که در مسیر چابهار-تهران حرکت می کند بسیار ارزانتر از ماشینی است که فاصله اصفهان تا تهران را طی می کند. البته لازم به ذکر است که اتوبوس های شهری به دلیل ترافیک و توقف های مداوم استرس بیشتری دارند.

images 1659507030 خبر اولیه

همانطور که گفته شد طول عمر قطعات یدکی خودروهای سنگین ارتباط مستقیمی با نحوه و شرایط استفاده از خودرو دارد. مثلا؛ کامیون ها به دلیل حمل بارهای سنگین و تردد در جاده های نامناسب بیش از سایر خودروهای سنگین تحت فشار هستند. بنابراین عمر مفید قطعات یدکی اینگونه خودروها بسیار کمتر از سایر خودروهای سنگین است. یکی از پرکاربردترین قطعات یدکی کامیون ها دیسک ترمز است. دیسک ترمز عمر مفید خاصی دارد که بسته به شرایط رانندگی می تواند کوتاه تر یا طولانی تر باشد. در هر صورت دیسک ترمز یکی از پرکاربردترین قطعات یدکی اتوبوس و کامیون است. برای اطلاعات بیشتر در مورد قطعات یدکی کامیون می توانید مقاله را مطالعه کنید قطعات یدکی کامیون چیست؟ بخوانید البته قطعات یدکی باکیفیت عمر بیشتری نسبت به تقلبی و بی کیفیت دارند. استفاده از قطعات نامرغوب علاوه بر عملکرد نامناسب باعث آسیب به سایر قسمت های خودرو نیز می شود.

  ونزوئلا یک میلیون هکتار زمین به ایران پیشنهاد داد/ امکان کشت فراسرزمینی در روسیه

علاوه بر مواردی که در مورد عوامل موثر بر طول عمر قطعات یدکی ماشین آلات سنگین گفته شد، این نکته را در نظر داشته باشید که تهیه قطعات یدکی اصلی و با کیفیت می تواند شما را از تعمیرات و تعویض مداوم قطعات نجات دهد. برای خرید انواع قطعات یدکی تجهیزات سنگین با تضمین کیفیت و اصالت، قیمت مناسب و تحویل سریع از شرکت بازرگانی وته به آدرس https://vateh-sp.com/ مراجعه کنید و از خرید مطمئن لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید