چگونه هنگام خرید خودروی پراید کلاه نگذاریم

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، با توجه به روند صعودی قیمت خودرو در سال های اخیر خرید آن یک کار حساس است که نیازمند توجه، تحقیق و حتی مشاوره و کمک دیگران است. حتی خرید پراید که ارزان ترین خودروی کشورمان است نیز از این قاعده مستثنی نیست. همچنین مهم است که هنگام خرید خودرو گزینه های مشابهی را که در اختیار دارید در نظر بگیرید و با هم مقایسه کنید. در این مقاله به لحظات مهم خرید خودرو به خصوص خودروی دست دوم می پردازیم و در قسمت دوم به مقایسه خودروهای پراید 111 و پراید 131 می پردازیم.

341715 خبر اولیهدر این مقاله نکات مهم زمانی که خرید ماشین به طور خاص به ماشین دست دوم نگاه کنید و در قسمت دوم این دو ماشین را با هم مقایسه کنید پراید 111 و پراید 131 میردازیم. اگر قصد خرید پراید به خصوص دو تیپ 131 و 111 را دارید مطالعه این مطلب را به شما توصیه می کنیم.

نکات مهم هنگام خرید خودرو

پراید بخر سایر خودروها به ویژه دست دوم باید به نکاتی توجه کنند که سهل انگاری باعث ضرر میلیونی می شود. در زیر شما را با نکات مهمی که در هنگام خرید پراید کارکرده به عنوان یکی از پرفروش ترین خودروهای کشور باید رعایت کنید آشنا می کنیم.

مدل های قدیمی یا جدید؟

برای خریدار خارج از کشور، ممکن است بدیهی باشد که هر چه ماشین جدیدتر باشد، کیفیت بهتری دارد. در کشور ما این موضوع کمی پیچیده تر است. با افزایش نرخ تورم، کاهش قدرت خرید و تحریم شرکت‌های خودروسازی ایرانی، کیفیت برخی خودروهای قدیمی در برخی بخش‌ها بهتر از انواع جدید است. این موضوع در مورد پراید مدل های 82 تا 90 صدق می کند، مدل های قدیمی بسیار فرسوده هستند و در مدل های جدید تغییر پلت فرم سایپا منجر به کاهش کیفیت این خودرو شده است. اما از مزایای خودروهای جدید می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  ماجرای رابطه کاملیا چوشیرفرد و علی دایی / پشت صحنه حاشیه های اخیر سردبیر فعلی مستقل فارسی است؟

استهلاک کمتر

· شتاب بیشتر

مصرف سوخت کمتر

بدنه ماشین

پراید یکی از حادثه خیزترین خودروها در ایران است به همین دلیل در هنگام خرید باید به رنگ بدنه آن توجه بیشتری کرد. اما نباید سلامت بدن را بر سلامت بخش های فنی مقدم داشت. توصیه می شود از یک متخصص معتبر و با تجربه در این زمینه نظر بگیرید.

همچنین هنگام خرید پراید باید بدانید که در حال خرید خودرویی هستید که قیمت بالایی دارد، بنابراین باید احتمال پوسیدگی برخی از قسمت های آن را بررسی کنید. سپر، گلگیر، پدال و صندوق عقب از جمله قطعات پراید هستند که بیشتر در معرض پوسیدگی هستند.

برخی از پوسیدگی ها قابل ترمیم هستند، اما برخی مانند پوسیدگی ترمز خطرناک هستند. با توجه به اهمیت زیاد این موضوع باید از نظر کارشناس فنی متخصص در این زمینه استفاده کنید.

341714 خبر اولیه

قطعات مختلف و قطعات فنی خودرو را بررسی کنید

لباس، شاسی و جعبه فرمان مهم ترین قطعات پراید هستند که برای اطمینان از سلامت آن ها به آن ها نیاز دارید. حتی پرایدهای صفر هم چندان ایمن نیستند، چه برسد به پرایدی که ده ها هزار کیلومتر کار کرده است. به همین دلیل بررسی آن دسته از قطعاتی که مربوط به ایمنی خودرو هستند اهمیت بیشتری دارد. برای این کار باید چند دقیقه رانندگی کنید و به نکات زیر توجه کنید:

· بلند کردن صدا از قسمت های مختلف ماشین

اضافه وزن وسیله نقلیه

کوبیدن بیش از حد در اثر افتادن در دست اندازها

· انحراف فرمان به خصوص در سرعت های بالای 50 کیلومتر در ساعت

  مصرف چای و قهوه از افطار تا شکر

رنگ دود اگزوز که نباید آبی روشن، سیاه یا سفید باشد

تجهیزات بد

نشت روغن

· گازگرفتن علف های هرز در خودرو

خط ترمز بلند

مسائل حقوقی

بازار خودروهای دست دوم پر است از دلال هایی که سعی در خرید و فروش خودروهای مشکل دار قانونی دارند. با خرید یک پراید از چنین افرادی ممکن است مجبور شوید به اندازه ارزش خودرو هزینه کنید تا از شر هزینه های دادگاه خلاص شوید یا خودرو را پس دهید. توصیه می شود در وب سایت هایی مانند همراه مکانیک که طرفین معامله را همراهی می کنند از راهنمایی های قانونی کارشناسان استفاده کنید.

مقایسه پراید 131 و 111

خرید پراید 131 تجربه رانندگی کمی متفاوت با پراید 111 به شما می دهد. یکی از ویژگی های مشترک این دو خودرو بیش از همه موتور آنهاست. مشخصات این موتور به شرح زیر است:

نوع موتور: خطی TU3

· حجم: 1.3 لیتر

قدرت: 71 اسب بخار

گشتاور: 108 نیوتن متر

درصد صفر: 14.5 ثانیه

حداکثر سرعت: 170 کیلومتر در ساعت

تعداد سوپاپ: هشت عدد

تعداد سیلندر: چهار

نوع گیربکس: دستی و پنج سرعته

در حالی که خرید پراید 131 به معنای رانندگی با خودروی سدان است، خرید پراید 111 به معنای رانندگی هاچ بک است. به همین دلیل وزن پراید 131 حدود 10 کیلوگرم بیشتر از پراید 111 و برابر با 915 کیلوگرم است.

تمامی مسائل ایمنی، آپشن ها و بدنه این دو خودرو شبیه به هم بوده و تنها تفاوت آنها در موارد زیر است:

341719 خبر اولیه

اخرین حرف

خرید پراید 131 یا 111 * دست دوم اقدامی پرخطر است که باید با کارشناسان فنی و حقوقی مشورت شود. این دو خودرو همچنان در حال تولید هستند و خودروهای گران قیمت اما ارزان بازار به شمار می روند. بیشتر ویژگی های آن ها به جز فرم بدنه و برخی از گزینه ها شبیه به هم هستند.

  داستان عبور از بحران چگونه تاج کنترل شد؟

منبع: تهران نیوز

دیدگاهتان را بنویسید