چین و چهارراه ایران و عربستان

به گزارش تحریریه، سایت لبنانی «المیادین» در بخشی از گزارش خود از سفر چند روز پیش شی جین پینگ، رئیس جمهور چین به عربستان سعودی نوشت که چین با وجود اینکه تمرکز خود را بر مسائل اقتصادی و تجاری دارد و نمی خواهد وارد شود. به امور بحث برانگیز طرفین منطقه باید برای حفظ منافع تجاری و اقتصادی خود وارد برخی موارد شود.

چین دریافته است که باید ذهنیت تاجری را که فقط به دنبال مشتری است و روابط خود با کشورهای عربی را متنوع می کند، کنار بگذارد. پکن اهمیت همکاری بین کشورهای منطقه و فرصت های اقتصادی و سرمایه گذاری موجود در آنجا را درک می کند.

از سوی دیگر، پکن سطح خطرات و چالش‌های منطقه را درک می‌کند و از این رو در ایفای نقش میانجی و گردآوری نظرات طرف‌های متخاصم در منطقه کوتاهی نخواهد کرد. زیرا این سوال تنها معیار ایجاد فضای امن سرمایه گذاری است.

چین با سفر شی جین پینگ روابط خود را با عربستان سعودی تعمیق کرد

بر اساس این گزارش، چین محاسبات دقیقی برای برنامه ریزی اقدامات آتی خود انجام داده و به این نتیجه رسیده است که شاید مهم ترین مورد در این زمینه، رابطه ایران و عربستان باشد.

بنابراین مقامات پکن معتقدند که می توانند نقش بزرگی در این مورد ایفا کنند. زیرا ایران شریک استراتژیک چین است و این دو کشور قرارداد همکاری استراتژیک 25 ساله امضا کرده اند. عربستان سعودی نیز تمایل زیادی به گسترش روابط خود با چین دارد، به ویژه در شرایطی که روابطش با ایالات متحده تیره است.

پایان/

  هکرهای چینی در حال حمله به آمریکا هستند

دیدگاهتان را بنویسید