ژاپن درباره جنگ در شرق آسیا هشدار داد

نخست وزیر ژاپن هشدار داد که احتمال وقوع جنگ مشابه با ژاپن در منطقه شرق آسیا وجود دارد.

به گزارش راجانیوس، فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن امروز (یکشنبه) هشدار داد که ممکن است درگیری های مسلحانه در شرق آسیا مشابه جنگ اوکراین رخ دهد.

کیشیدا در جریان دیدار با بوریس جیسون، نخست وزیر بریتانیا در لندن، ادعاهای مشابهی را در مورد حمله احتمالی چین به تایوان مطرح کرد و گفت که صلح و ثبات در تنگه تایوان برای توکیو و جامعه بین المللی ضروری است.

وی گفت: ما باید با متحدان و متحدان خود کار کنیم و هرگز تلاش یکجانبه برای تغییر وضعیت کنونی با استفاده از زور در منطقه هند و اقیانوس آرام به ویژه در شرق آسیا را تحمل نخواهیم کرد.

کیشیدا با هشدار نسبت به ادامه جنگ اوکراین، گفت: «اوکراین احتمالا فردا شرق آسیا خواهد بود».

از زمان آغاز عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین در 24 فوریه، بسیاری از کشورهای غربی مانند ایالات متحده و حتی سایر کشورها سعی کرده اند به نحوی چین را به حملات اوکراین مرتبط کنند و بگویند روسیه برای حمله به تایوان به چین حمله می کند. چراغ سبز را نشان می دهد. اظهاراتی که پکن آن را رد می کند.

جوزف وو، وزیر امور خارجه تایوان اخیراً گفت که آنها در حال بررسی وضعیت اوکراین هستند تا از استفاده از جنگ در صورت تهاجم چین به جزیره یاد بگیرند.

وو گفت: «ما در تلاش هستیم تا ببینیم در دفاع از اوکراین چه چیزی می‌توانیم یاد بگیریم. قطعا دو چیز وجود دارد. اولین مورد توانایی نامتقارن است. به اوکراینی ها نگاه کنید، آنها از سلاح های کوچک فردی برای مبارزه با دشمن بزرگ استفاده می کنند و من فکر می کنم این چیزی است که ما می توانیم یاد بگیریم. در واقع، ما برای آن آماده ایم، اما به سرمایه گذاری بیشتری در این زمینه نیاز داریم.»

  یک قدم تا نابودی دام ایران باقی مانده است

وو درباره احتمال حمله چین به تایوان در پی حمله روسیه به اوکراین گفت: پاسخ دادن به این سوال برای تایوان بسیار دشوار است و چین نظاره گر واکنش بقیه جهان به عملیات نظامی روسیه است. من فکر می کنم دولت چین باید فکر کند یا محاسبه کند که ایالات متحده و سایر کشورهای مهم چگونه به تایوان کمک خواهند کرد. اگر تایوان حمایتی نداشته باشد، فکر می‌کنم این یک چراغ سبز برای حمله (از چین به تایوان) خواهد بود.»

از سوی دیگر، ویلیام برنز، رئیس سیا، گفت که محاسبات چین در مورد تایوان تحت تأثیر درگیری در اوکراین است و چین از نزدیک درگیری روسیه در اوکراین را زیر نظر دارد و این بر اساس محاسبات است. رهبران پکن بر تایوان تأثیر می گذارند.

به گزارش رویترز، وی گفت که دولت چین تحت تاثیر مقاومت شدید اوکراین در برابر تهاجم روسیه و هزینه های اقتصادی تحمیل شده به مسکو قرار گرفته است.

مدیر سیا گفت: «من فکر می‌کنم رهبران چین همه اینها را با دقت بررسی می‌کنند – هزینه و عواقب هرگونه تلاش برای استفاده از زور برای به دست گرفتن کنترل تایوان.

گزارش ها حاکی از آن است که ایالات متحده و انگلیس اخیراً در مورد احتمال وقوع جنگ چین و تایوان گفتگو کرده اند. لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا هفته گذشته گفت که ناتو باید به عنوان بخشی از تلاش های خود برای “مقابله با تهدیدات جهانی” به دنبال محافظت از تایوان باشد.

دیدگاهتان را بنویسید