کاخ سعدآباد در خطر انفجار!

کاخ سعدآباد به دلیل فرسودگی لوله های گاز در معرض خطر انفجار است. این چیزی است که رئیس سابق کاخ در مراسم خداحافظی نسبت به آن هشدار داد.

به گزارش رجانی به نقل از مهر، چند روز پیش با معارفه سرپرست جدید کاخ سعدآباد تهران مراسم تودیع با سرپرست سابق با حضور مسئولان کاخ و معاونت میراث فرهنگی کشور برگزار شد.

کیا پارسا در این مراسم از حضور 50 ماهه خود در این کاخ و مشکلات پیش روی خود گفت. نکاتی که علیرغم آزار و اذیت چندین ساله او نتیجه ای نداشت.

او این موضوعات را در حضور وحید رحمتی مدیر جدید کاخ مطرح کرد تا بتواند در دوره جدید وزارتخانه به این مسائل رسیدگی کند.

مهمتر از آن اینکه اعضای جدید شورای راهبردی کاخ سعدآباد چند روز پیش معرفی و این شورا تشکیل شد که یکی از وظایف آن ارتقای عملکرد موزه بر اساس خرد جمعی است.

پارسا در دوران تصدی خود در کاخ و از سال 1375 تا 1400، 11 نامه به وزارت میراث فرهنگی، شهرداری و سایر نهادها در خصوص مسائل آب، برق و گاز این مجموعه تاریخی نوشت و تذکر داد.

یکی از این نامه ها با درخواست راه اندازی ایستگاه آتش نشانی در مجموعه سعدآباد خطاب به آتش نشانی بود که با عدم پاسخگویی به این نامه ها، وی در حضور نگهبانان جدید کاخ به تشریح برخی از موضوعات خود پرداخت. .

یکی از مواردی که به آن اشاره کرد، هشدار انفجار بزرگ در کاخ سعدآباد بود. انفجاری که ممکن است پس از آتش سوزی در لوله گاز فرسوده رخ دهد.

  دیپلماسی از زبان مردم پایگاه اطلاع رسانی رجا

لوله های گاز پوسیده این کاخ مربوط به قبل از پیروزی انقلاب اسلامی است و در این مدت بازسازی قابل توجهی نداشته است. حفاظت این لوله ها کاتدی نیست یعنی. هیچ محافظتی در برابر نشت یا سایش گاز وجود ندارد. آتش سوزی در این شرایط تنها با یک جرقه یا تصادف یک فاجعه بزرگ ایجاد می کند.

مجموعه سعدآباد چهار دوره تاریخی قاجار، پهلوی اول و پهلوی دوم و پس از انقلاب شکوهمند اسلامی ایران را پشت سر گذاشت.

سعدآباد در دوره قاجار ساخته شده و اقامتگاه تابستانی شاهان این سلسله بوده است. پس از کودتای 1299 و اشغال آن توسط خاندان پهلوی، چندین ساختمان با 18 کاخ در ابعاد مختلف در آن ساخته شد. گنجانده شده است.

برخی از این کاخ ها متعلق به نهاد ریاست جمهوری است و بازدید از آن برای عموم آزاد نیست. زیرا در برخی از روزها مهمانان ویژه ریاست جمهوری در این ساختمان ها حضور دارند.

رئیس سابق کاخ سعدآباد در این نامه ها پیشنهاد کرده است که کلیه لوله کشی های کاخ سعدآباد تعویض و از لوله های پلی اتیلن ساخته شود.

زیرا در صورت نشت گاز در محوطه وسیع کاخ و زیر یکی از موزه های آن، حتما اتفاق خطرناکی رخ خواهد داد که جبران ناپذیر است، زیرا این مجموعه جدای از بناها، میراث تاریخی ارزشمندی در ویترین موزه ها و موزه ها دارد. گنجینه ها

این در حالی است که شعله کوچک خارجی این مجموعه می تواند به سرعت در سراسر جنگل سعدآباد پخش شود.

  قیمت گوشت همچنان رکورد می شکند

حفاظت کاتدی چیست؟

حفاظت کاتدی (CP) تکنیکی است که برای کنترل خوردگی سطح فلز با ایجاد یک کاتد از یک سلول الکتروشیمیایی استفاده می شود. یک روش ساده محافظت از فلز در برابر خوردگی و زنگ زدگی و تبدیل آن به آند است.

سیستم های حفاظت کاتدی از طیف وسیعی از سازه های فلزی در محیط های مختلف محافظت می کند. حفاظت کاتدی می تواند در برخی موارد از ترک خوردن جلوگیری کند.

دیدگاهتان را بنویسید