کاربردی ترین لوازم جانبی خودرو

خودرو مجموعه ای از قطعات اولیه و فرعی است که مسافران را به مقصد نهایی می رساند. اما رسیدن به مقصد هدف خودرو نیست، ایمنی و راحتی سرنشینان نیز مهم است لوازم خودرو این امکان را فراهم می کند. در این مقاله به مهم ترین لوازم جانبی خودرو می پردازیم و نحوه استفاده از آنها را یاد می گیریم.

لوازم جانبی خودرو چیست؟

یک خودرو از قطعات و لوازم جانبی مختلفی تشکیل شده است که هر کدام کاربرد و عملکرد متفاوتی دارند. برخی از قطعات وظیفه اصلی خودرو که حرکت خودرو است را انجام می دهند. اما برخی از وسایل دیگر وظیفه تضمین ایمنی، کمک به راننده یا اطمینان از راحتی سرنشین را بر عهده دارند. به دستگاه هایی که وظیفه ای غیر از جابجایی ماشین دارند، لوازم خودرو تحت عنوان.

images 1663480833 خبر اولیه

لوازم جانبی خودرو چیست؟

اهداف اصلی لوازم جانبی خودرو

لوازم خودرو آنها اهداف متفاوتی دارند. اما اگر بخواهیم این اهداف را دسته بندی کنیم، در یکی از دسته بندی های زیر قرار می گیرند.

امنیت

رانندگی با سرعت زیاد در جاده ها یا داخل شهر با ماشین حتی با سرعت مجاز، خطراتی را برای مسافران به همراه دارد. برخی از لوازم خودرو آنها توانایی تضمین ایمنی مسافران در طول سفر را دارند. برای مثال کیسه هوای خودرو نقشی در حرکت خودرو ندارد اما در صورت تصادف می تواند جان مسافر را نجات دهد.

لوازم جانبی خودرو برای راحتی سرنشینان

اغلب لوازم خودرو آنها نقش تامین آسایش مسافران را دارند. این لوازم جانبی برای مقاصد طولانی که مسافر ساعت های طولانی را در ماشین سپری می کند، اهمیت دوچندان دارد. به عنوان مثال کنسول وسط خودرو نقش این را دارد که برخی از لوازم جانبی سرنشین را در خودرو به صورت منظم نگه دارد و راحتی دست راننده را تامین کند.

  علی واعظ: دولت عمومی در مذاکرات بیشتر از دولت روحانی امتیاز کسب کرده است

images 1663480836 خبر اولیه

کنسول وسط ماشین

کمک رانندگی

رانندگی با ماشین کار ساده ای نیست و نیاز به توجه زیادی دارد. اما برخی لوازم خودروآنها می توانند به رانندگان کمک کنند تا کنترل کامل خودرو را داشته باشند و از خطرات احتمالی جلوگیری کنند. برای مثال آینه بغل خودرو به راننده دید بهتری از کنار خودرو می دهد تا در هنگام گردش به چپ یا راست راننده با خودروهای دیگر برخورد نکند.

کاربردی ترین لوازم جانبی خودرو و کاربرد آنها

در گذشته با اهداف اصلی لوازم خودرو ما ملاقات کردیم و برای آنها الگو قرار دادیم. در ادامه، مهم ترین لوازم جانبی را بررسی می کنیم. این وسایل از بقیه وسایل اهمیت بیشتری دارند و باید همیشه مراقب سلامت آنها باشید.

تجهیزات روشنایی خودرو

یکی از لوازم جانبی مهم در خودرو. تجهیزات روشنایی خودرو و این وسایل نقش بسیار مهمی در دید راننده بخصوص در شب دارند. تجهیزات روشنایی با پخش نور در مناطق مختلف یا به صورت متمرکز، دید راننده را در شب یا در شرایط آب و هوایی مختلف تضمین می کند.

هر کدام از تجهیزات روشنایی خودرو، وظایف مختلفی را از طریق انتشار نور انجام می دهند. به عنوان مثال، چراغ جلوی خودرو وظیفه انتشار نور برای دید در شب را دارد. چراغ های مه شکن که معمولا در داخل سپر قرار دارند و از چراغ اصلی جدا می شوند، دید در شرایط مه را فراهم می کنند. چراغ های عقب در درجه اول به رانندگان دیگر در مورد حرکات راننده هشدار می دهند. البته طیف وسیعی از انواع چراغ های خودرو مانند چراغ جلو اتومبیلزنون و اس ام دی و … که هر کدام کارایی متفاوتی دارند.

  نفس رژيم صهيونيستي/ عمليات ايثارگرانه جوانان فلسطيني آينده اي متفاوت را رقم مي زند/ تشكيل مقاومت خجسته ترين پديده اخير در منطقه غرب آسيا است.

آینه بغل ماشین

آینه بغل خودرو نیز یکی از مهمترین آنهاست لوازم خودرو که به حساب می آید. آینه های جانبی در کنار خودرو و جلوی راننده قرار دارند. هدف از ساخت این آینه ها ایجاد دید بهتر به کنار خودرو برای راننده است. راننده باید به چپ یا راست بپیچد، خط را عوض کند، پارک کند یا سبقت بگیرد.

images 1663480837 خبر اولیه

آینه بغل ماشین

لنت ترمز، مهمترین جزء لوازم جانبی خودرو

لنت ترمز نیز یکی از قطعات بسیار مهم است لوازم خودرو که به حساب می آید. لنت ترمز با ایجاد اصطکاک با دیسک ترمز سرعت خودرو را در صورت نیاز کاهش می دهد. هر گونه نقص در لنت ها و عملکرد نادرست آنها می تواند باعث بروز حوادث و خسارات جبران ناپذیری شود. هنگام تهیه آنها حتما قطعه اصلی را خریداری کرده و به صورت دوره ای آنها را بررسی کنید.

سپر جلو و عقب

سپرها معمولا نقش کمک فنر را در تصادفات بازی می کنند که تا حد امکان از برخورد با قطعات اصلی و فضای داخلی خودرو جلوگیری می کند. همچنین سپرها نقش اساسی در آیرودینامیک خودرو و کاهش مصرف سوخت دارند. سپرها تا زمانی که ضربه نخورده باشند نیازی به بررسی دوره ای ندارند.

images 1663480839 خبر اولیه

سپر جلوی ماشین

تیغه های برف پاک کن

برف پاک کن ها نیز گنجانده شده است لوازم خودرو در نظر گرفته می شوند این تیغه ها وظیفه تمیز کردن شیشه را در شرایط بد آب و هوایی مانند باران و برف دارند. در صورت آسیب دیدن این تیغه ها، راننده دید خوبی به شیشه جلو نخواهد داشت و احتمال تصادف افزایش می یابد. این چاقوها باید سالی یک بار و در ابتدای فصل پاییز تعویض شوند.

  تهاجم اوکراین به بازار بیت کوین

فیلتر هوای خودرو

به طور کلی 2 نوع فیلتر هوا در خودرو وجود دارد. عملکرد فیلتر هوای موتور جلوگیری از ورود گرد و غبار به داخل خودرو است. این فیلتر به مرور زمان به دلیل آلودگی هوا کثیف می شود و نیاز به تعویض دارد. توصیه می کنیم هر بار که روغن موتور را تعویض می کنید، فیلتر هوا را تعویض کنید.

دیدگاهتان را بنویسید