کارخانه جیپ چینی تعطیل شد

11638 خبر اولیه

به گزارش سرمقاله، بر اساس گزارش بلومبرگ، تنها کارخانه جیپ در چین تعطیل شده است. کارلوس تاوارس، مدیرعامل Stellantis، یکی از دلایل این تصمیم را مداخله سیاسی محلی دانست. اگرچه تولید جیپ در چین به پایان می رسد، اما این شرکت به ارائه محصولات خود به نمایندگی های آن کشور ادامه می دهد و مدل های مختلف برقی را به آن کشور صادر خواهد کرد.

فروش خودروهای غربی در چین کاهش یافته است. فروش محصولات داخلی افزایش یافته و خودروهای آمریکایی و آلمانی کاهش فروش را تجربه کرده اند. به گفته تاوارس، فروش خودروهای خارجی در چین در نیمه اول سال تقریباً یک پنجم کاهش یافت. حتی فروش خودروهای ژاپنی در آن کشور نیز با کاهش درصدی دو رقمی مواجه شد.

تحولات ژئوپلیتیک اخیر و افزایش تنش‌های سیاسی باعث شده استلنتس و دیگر خودروسازان نگران تحریم‌های اقتصادی احتمالی و اختلال در فعالیت‌های تجاری خود در چین باشند. در اوایل سال جاری، رنو مجبور به تعلیق فعالیت در روسیه به دنبال تهاجم روسیه به اوکراین شد که در نهایت این شرکت مجبور شد کل سهام خود در رنو روسیه را بفروشد. جیپ امیدوار است از چنین آسیبی جلوگیری کند. دو سال قبل، اقتصاد ایران تحریم شد و گروه پژو سیتروئن مجبور شد فعالیت خود را در ایران متوقف کند.

بسته شدن تنها کارخانه جیپ به قرارداد تولیدی 12 ساله با شرکت دولتی خودروسازی گوانگژو چین پایان می دهد. به گفته تاوارس، این شرکت چینی انتظارات جیپ را برآورده نکرد، بنابراین جیپ تصمیم گرفت به همکاری خود با آن پایان دهد. حاصل این مشارکت تولید رنگید، قطب نما، چروکی و گرند فرمانده برای بازار چین است.

  غرب؛ تیزتر از همیشه پایگاه اطلاع رسانی رجا

نگرانی ها در مورد موفقیت فروش محصولات این شرکت در چین قبل از تصمیم استلنتس برای توقف تولید جیپ در آن کشور مطرح شد. در سال 2020، در جریان مذاکرات گروه پژو سیتروئن و فیات کرایسلر برای ادغام با یکدیگر، نگرانی هایی در مورد عملکرد این دو شرکت در کشور وجود داشت. این دو برای کاهش هزینه ها ادغام شدند.

همه‌گیری کرونا و جنگ در اوکراین، شکنندگی زنجیره تامین کنونی جهانی را آشکار کرده است. این امر باعث شده است که خودروسازان، تامین کنندگان و بسیاری از مشاغل دیگر موقعیت و عملکرد خود را در بازار ارزیابی کنند. بسیاری از خودروسازان ممکن است اقدامات پیشگیرانه ای را برای محافظت از عملکرد خود در ماه ها و سال های آینده انجام دهند.

منبع: دیجیاتو

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید