کار سیاسی مرکز پژوهش های مجلس در مورد تحمیل کوپن های دولتی

14838 خبر اولیه

به گزارش تحریریه، کار سیاسی مرکز پژوهش های شورای اسلامی برای تحمیل کوپن به دولت به جای روش جهانی، آزمون گذشته و یارانه نقدی و مستقیم پیش رونده نشان می دهد که عزم جریان های تاثیرگذار قوه مقننه. به حاشیه راندن دولت با طرح های تحمیلی این واکنش جدی است. در غیر این صورت، مرکز تحقیقات باید جزئیات مطالعه ادعایی خود را منتشر کند تا محققان بتوانند در مورد حرفه ای بودن آن اظهار نظر کنند.

مرکز پژوهش های مجلس مدعی شد:

  • 60.6 درصد مردم به کل طرح اصلاح یارانه ها نظر منفی دارند که مهم ترین دلیل آن افزایش قیمت سایر کالاهایی است که بر اساس اجرای این طرح نباید گران می شد.
  • 88.6 درصد مردم میزان یارانه سپرده را کافی نمی دانند.
  • 58.5 درصد مردم کوپن را به کمک نقدی ترجیح می دهند، اما در عوض دولت 7 قلم کالای اساسی را به قیمت سال قبل برگرداند.

هر خواننده غیرعادی می تواند به راحتی کار سیاسی و سوالات هدفمند را در نظرسنجی وانمودی مرکز پژوهش های شورای اسلامی تشخیص دهد. چون نوشته 58.5 درصد مردم به شرط عودت 7 قلم کالای اساسی سال قبل با دریافت کالا موافقت کردند! 60.6 درصد مردم از یارانه نقدی ناراضی هستند زیرا کالاهای دیگر نباید گران شوند! از این نظر مردم دوست دارند مانند قبل از پرداخت یارانه نقدی، کالاها بدون پرداخت یارانه نقدی گران شوند! در عصر تورم بالای 50 درصد، چه کسی با مردم شرط می‌بندد که کالاها گران نمی‌شوند؟

اگر کالابرگ را باید جزو کالاهای اساسی (معروف به کالاهای اساسی) قرار داد و قیمت آنها مانند سال قبل باشد که 4200 تومان دریافت کردند و به گفته این افراد پرداخت دلار رانت قیمت ها را کنترل می کند و مردم مرفه هستند، پس دیگر نیازی نیست در کالابرگ رفته بود و به شرطی که قیمت ها به سال گذشته برگردد.

  رئیسی: سفر بدون رعایت بهداشت بی خطر است/ با روش های مختلف تبلیغاتی مردم را به واکسینه شدن قانع کنید

آیا در جامعه علمی اقتصادی ایران و جهان؟ آیا می توانید اقتصاددانی را پیدا کنید که با وجود تورم 52 درصدی در اقتصاد از منطق قیمت ها به سال گذشته دفاع کند؟ مرکز پژوهش های مجلسی که قرار است محل اجتماع نخبگان باشد، حتی نمی تواند اقتصاددانی پیدا کند که چنین ادعایی را باور کند. پس چرا بر این سیاست غلط و بی منطق پافشاری می کند؟ آیا رانت دیگری وجود دارد که به جای 4200 تومان بین برخی عرضه کنندگان کالاهای اساسی و کالاها تقسیم شود؟

مقابله با این گونه جریانات غیرعلمی و سطحی که می خواهند اقتصاد را به دهه شصت برگردانند و با احیای حزب عزت نظام و دولت سیزدهم را سلب کنند، حداقل انتظار از نمایندگان اقتصاددانان در شورای اسلامی است.

در صورت پرداخت دلار 4200 تومانی، بیش از 100 میلیارد دلار ارز رانتی توزیع شد که منجر به شکستن رکوردهای تورم 70 ساله و بازگشت مردم به سطح زندگی دهه 60 شد و اکنون برخی قصد دارند تا حمله به اعتماد به سیستم با احیای کوپن ها و کالابرگ ها معرفی شهرتی که برای مصرف کننده ایرانی مضر است و حق انتخاب مردم را محدود می کند.

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید