کالابارگ راه خوبی برای حذف ارز نیست

12236 خبر اولیه

به گزارش سرمقاله، ذبیح الله اعظمی نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: ما در مجلس از طرح اقتصادی دولت حمایت می کنیم زیرا تحقیقات به این نتیجه رسیده است که باید ارز ترجیحی برای برخی کالاها حذف شود. رانت و فساد.

یکی از اعضای هیأت رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس افزود: اما گلایه ما این است که چرا دولت قبل از اینکه زیرساخت ها فراهم شود این کار را سریع انجام داده است. یکی از دلایلی که مجلس به دولت اجازه حذف ارز ترجیحی داد، این بود که شرایط برای تامین زیرساخت‌هایی که فراهم می‌شود، فراهم شد.

اعظمی ادامه داد: واقعیت این است که از 75 میلیارد دلاری که در سال های گذشته برای ارز ترجیحی در نظر گرفته شده، بیشتر آن به جیب دلالان و رانت خواران رفته است. بنابراین ارز ترجیحی باید حذف شود. بنابراین حذف ارز ترجیحی عملیاتی است که این دولت با جسارت انجام می دهد.

وی تاکید کرد: در کوتاه مدت افزایش قیمت داریم اما در بلندمدت به نفع مردم است و در این زمینه تردیدی نداریم.

اعظمی افزود: از 90 تا 100 میلیارد تنی که در این زمینه به جیب دولت برمی گردد بخشی از آن در اختیار مردم قرار می گیرد که این اتفاق بسیار خوبی است.

او گفت: «اما سؤال این است که دولت در بیشتر موارد چه می‌خواهد انجام دهد. آیا در بحث تامین زیرساخت ها و تامین معیشت و ایجاد شغل برای جوانان سرمایه گذاری شده است یا خیر؟دولت در حال حاضر برنامه مدونی در این خصوص ندارد و امیدواریم دولت بتواند در ماه های آینده تصمیم گیری کند.ارتباط .

  مخالفت ایران با جنگ اوکراین

اعظمی تاکید کرد: دولت برای جایگزینی یارانه کالاهای اساسی، یارانه نقدی به مردم پرداخت کرده است. البته میزان یارانه پرداختی قطعا باید با افزایش قیمت ها افزایش یابد و در شرایط فعلی به نظر نمی رسد پاسخگوی مشکلات اقتصادی و تورم باشد و ممکن است افزایش یابد. از طرفی کارت یا کاربرگ کشاورز راه خوبی برای حذف ارز نیست. می گویند برای خرید کالاهای اساسی کارت داده می شود. معقول نیست زیرا نیازهای دهقانان یا عشایر خودکفا بوده و بسیاری از آنها در این مدل منجر به از بین رفتن خودکفایی تولید می شود و زیرساخت های آن در روستاها و مناطق عشایری در کوهستان های مناطق مختلف وجود ندارد. . مناطق

این نماینده مجلس افزود: در تمامی این تفاسیر شروع پرداخت یارانه نقدی به همان میزان و به صورت دو ماهه در کارت سرپرست خانوار بر کاهش تنش تاثیر گذاشته است.

یکی از اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس در پایان خاطرنشان کرد: برای 15 تا 20 میلیون نفر در کشورهای همسایه غذا تهیه کرده ایم. وی تاکید کرد: بیش از 15 تا 20 میلیون نفر از کشورهای همسایه ما از این یارانه پنهان استفاده کرده اند که با تصمیم دولت و آزادسازی قیمت ها دیگر سودی برای این افراد نخواهد داشت. ضمن اینکه این اقدام دولت اندکی مردم را از مصرف نجات می دهد و عملاً الگوی درست استفاده را در کشور ترویج می کند.

وی خاطرنشان کرد: ماکارونی، آرد و شیرینی و … با یارانه دولتی تولید و صادر می شود. اگرچه این وضعیت قابل قبول نیست، اما این موارد باید از نظر اقتصادی منطقی باشد.

  روشنفکران در غرب افسار را شکسته اند. اجازه دادن به تغییر جنسیت برای کودکان

منبع: آنا

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید