کاهش آلزایمر با انجام فعالیت های روزانه

به گفته محققان، پیاده روی روزانه، تمیز کردن خانه و معاشرت و صرف ناهار با دوستان ممکن است کلید پیشگیری از زوال عقل باشد.

محققان چینی داده های بیش از نیم میلیون بریتانیایی را تجزیه و تحلیل کردند و دریافتند که کارهای خانه، معاشرت و ورزش با کاهش خطر ابتلا به انواع مختلف زوال عقل مرتبط است.

5185 شرکت کننده مبتلا به زوال عقل تشخیص داده شدند.

دکتر هوانگ سونگ از دانشگاه سیچوان در چین گفت: ما نمی توانیم فقط به این مطالعه نگاه کنیم و بگوییم: “اگر ورزش می کنید، خطر ابتلا به آلزایمر کاهش می یابد.” اما نتایج نشان می دهد که ورزش واقعا برای مغز مفید است.

شرکت‌کنندگان در نظرسنجی اطلاعاتی در مورد انجام کارهای خانه، فعالیت‌های مرتبط با کار و استفاده از وسایل الکترونیکی و تعداد دفعات بازدید از دوستان و خانواده یا حضور در مکان‌های اجتماعی یا گروه‌های مذهبی ارائه کردند.

آنها همچنین سابقه خانوادگی زوال عقل را گزارش کردند که به محققان در تخمین خطر ژنتیکی آلزایمر کمک می کند.

محققان دریافتند صرف نظر از اینکه سابقه خانوادگی زوال عقل وجود دارد یا خیر، همه شرکت کنندگان از اثرات محافظتی فعالیت فیزیکی و ذهنی بهره مند شدند.

به طور خاص، این خطر در بین ورزشکاران منظم 35 درصد کمتر بود. در بین کسانی که کارهای خانه انجام می دهند 21 درصد و در بین کسانی که روزانه به خانواده و دوستان خود می روند تا 15 درصد کاهش می یابد.

سانگ گفت: «فعالیت‌های روزانه می‌توانند مفید باشند، زیرا نوعی ورزش هستند. افرادی که تمیز می کنند، آشپزی می کنند و باغبانی می کنند نیز ممکن است سبک زندگی فعال تری داشته باشند.

  آینده بازار خودرو؛ شناسایی مدیر خدمتگزار از مدیر سرکش

به گفته محققان، گاهی اوقات افراد هنگام بازنشستگی احساس انزوا می کنند. انزوای اجتماعی یک عامل خطر برای زوال عقل است.

محققان تاکید می کنند که صرف نظر از سن و شرایط زندگی، ما باید راهی برای فعال ماندن جسمی، ذهنی و اجتماعی به عنوان بخشی از یک رویکرد جامع برای حفظ سلامت ذهن خود پیدا کنیم.

مطالعات دیگر نیز نشان می دهد که فعالیت منظم فیزیکی، ذهنی و اجتماعی برای سلامت مغز مفید است.

دیدگاهتان را بنویسید