کاهش اثر شوک تورمی اولیه ناشی از حذف ارز ترجیحی طی یکی دو ماه آینده

11454 خبر اولیه

به گزارش تحریریه، «محمد جعفری» رئیس کلان اقتصادی سازمان برنامه و بودجه کشور در نشست علمی تخصصی «تحلیل معضل تورم در اقتصاد ایران» که در سال 1398 برگزار شد، این مطلب را بیان کرد. مرکز تحقیقات توسعه و پیش بینی

جعفری در این جلسه تورم دو رقمی را یکی از چالش هایی دانست که به طور مزمن گریبانگیر اقتصاد ایران شده و افزود: تورم باعث شده سرمایه گذاری ها در کشور به شکل درست و مناسب محقق نشود و مهمترین دلیل این تاثیر منفی است. عدم قطعیت تورم و عدم اطمینان است.» این یک پیامد برای سرمایه گذاران است.

جعفری در ادامه عملیات جدید اقتصادی در زمینه هدایت توزیع یارانه ارز ترجیحی 4200 تومانی در ماه های اخیر، آن را یکی از چالش های اقتصادی امسال اعلام کرد.

وی سپس گفت: همه می دانستند که پرداخت 4200 تومان رانت ایجاد می کند و عموم مردم از آن بهره ای نمی برند. اما به دلیل نگرانی از تبعات تورمی لغو آن، اقدام موثری برای اصلاح آن از سوی دولت های قبلی صورت نگرفت.

رئیس امور کلان اقتصاد سازمان برنامه و بودجه کشور افزود: در حالی که شورای اسلامی اجرای این طرح بزرگ را در قانون بودجه سال 1401 تصویب کرد، دولت اجرای آن را اردیبهشت ماه امسال آغاز کرد.

جعفری با بیان اینکه به دلیل برخی مشکلات در اجرای اولیه این طرح، شوک تورمی به اقتصاد کشور تحمیل شد، گفت: در خرداد ماه تورم به رکورد 12.2 رسید. اما در ماه ژوئیه به 4.4 کاهش یافت و به نظر می رسد اثر شوک تورمی اولیه ناشی از حذف ارز ترجیحی طی یکی دو ماه آینده بیشتر کاهش یابد.

  تحریف بی شرمانه تاریخ به سبک یک زن اصلاح طلب

وی ادامه داد: برای دستیابی به رشد اقتصادی 8 درصدی باید سالانه بیش از 10 همات (هزار میلیارد تومان) در کشور سرمایه گذاری کرد. در حالی که کل سرمایه گذاری در سال 1400 کمتر از 2 هزار همات بوده است.

رئیس اداره کل اقتصاد سازمان برنامه و بودجه کشور افزود: اگر بخواهیم تجربه یک دهه اخیر در اقتصاد کشور تکرار نشود و به رشد اقتصادی مطلوب دست یابیم، باید فضای مثبتی برای آن ایجاد کنیم. سرمایه گذاری مشترک با سایر کشورها، علاوه بر استفاده از منابع داخلی، برای استفاده از منابع ارزی و فناوری سایر کشورها.

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید