کاهش ارزش پول ترکیه ادامه دارد

به گفته کارشناسان اقتصادی ترکیه، کاهش ارزش پول ملی ترکیه در روزهای باقی مانده تا پایان سال ادامه خواهد داشت و وضعیت ابتدای سال آینده چندان روشن و امیدوارکننده نیست.

به گزارش رجانیوس، کاهش ارزش پول ملی ترکیه که از تابستان امسال آغاز شده و طی دو ماه گذشته تشدید شده است، امروز دوشنبه در اولین روز کاری هفته با کاهش مجدد نرخ ارز این کشور در برابر ارزهای خارجی ادامه یافت.

دلار آمریکا در حال حاضر با 17.51 ​​پوند و یورو با 19.71 پوند معامله می شود.

در ابتدای سال جاری هر دلار 7.30 پوند و هر یورو 9 پوند فروخته می شد. مقایسه قیمت ارز در ترکیه نشان می دهد که نرخ ارز در این کشور در 12 ماه گذشته بیش از دو برابر شده است به طوری که یورو 119 درصد و دلار 139 درصد 8 درصد افزایش یافته است.

کاهش ارزش پول ملی ترکیه در پی تغییر در مدیریت تیم اقتصادی دولت آنکارا و برکناری وزیر اقتصاد و رئیس بانک مرکزی ترکیه تشدید شده است.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در روزهای اخیر چندین بار سود بانک ها را کاهش داده است و نرخ بهره بانکی در این کشور از 19.5 درصد در اوایل سال جاری به 14 درصد کاهش یافته است.

کارشناسان کاهش ارزش پول ملی ترکیه را ناشی از تصمیمات ناگهانی، کاهش نرخ بهره بانکی، سیاست های ضعیف مالی و بانکی و بی ثباتی در حاکمیت اقتصادی می دانند.

مقامات ترکیه خواستار کاهش نرخ بهره به عنوان یک عملیات ضروری برای احیای اقتصادی شده‌اند و گفته‌اند که این امر باعث افزایش سرمایه‌گذاری خارجی و افزایش صادرات می‌شود که منجر به رونق کسب‌وکار و پویایی اقتصادی می‌شود.

  چگونه مطالعه را به عادت روزانه تبدیل کنیم؟

به گفته کارشناسان اقتصادی ترکیه، کاهش ارزش پول ملی ترکیه در روزهای باقی مانده تا پایان سال ادامه خواهد داشت و وضعیت ابتدای سال آینده چندان روشن و امیدوارکننده نیست.

مقامات ترکیه می گویند اثرات افزایش 50 درصدی دستمزدها بر افزایش تورم و افزایش قیمت ارز، تثبیت و اجرای سیاست های مالی ثبات را در اوایل سال آینده به اقتصاد ترکیه باز می گرداند، اما کارشناسان و تحلیلگران اقتصادی این را می گویند. خوش بینانه و غیر واقعی توصیف شده است.

دیدگاهتان را بنویسید