کاهش انگیزه تولید و وابستگی به واردات با سرکوب قیمت کالاهای اساسی با ارز 4200

به گزارش سرمقاله، جعفر گادری، عضو کمیسیون ویژه جهش تولید، یارانه پرداختی را پاسخی به افزایش قیمت دانست. آنها نیازهای خود را ندارند.

وی افزایش واردات را یکی از دلایل کاهش تولید گندم عنوان کرد و افزود: با توجه به تخصیص ارز ترجیحی به واردات گندم و کالاهای اساسی، دولت قیمت خرید تضمینی را با ارز ترجیحی مقایسه کرد. سیاست نرخ ترجیحی ارز منجر به از بین رفتن محرک تولید و حجم زیاد واردات، اختلال در قیمت‌های نسبی و به تبع آن قیمت‌های پایین کالاهای اساسی و گندم شد.

گادری با اشاره به اینکه اصلاح نظام یارانه ای یک عملیات بزرگ در اقتصاد است، گفت: تخصیص ارز ترجیحی برای واردات کالاهای اساسی یکی از عوامل اصلی قاچاق، رانت و فساد، اسراف و افزایش مصرف است. یارانه مستقیم به مردم دیگر انگیزه ای برای قاچاق نیست.

عضو کمیسیون ویژه جهش تولید ادامه داد: آزادسازی نرخ سود باید در دولت های گذشته اتفاق می افتاد که اختلاف ارز ترجیحی با ارز آزاد کم بود اما با جسارت دولت سیزدهم و آزادسازی همه نهادها باید تحت این شرایط حرکت کنیم.»

گادری با اشاره به اینکه اصلاح نظام یارانه ای تاثیر زیادی در کنترل قاچاق دارد، افزود: اصلاح نظام یارانه ای با کنترل واردات باعث افزایش تولید کالاهای اساسی می شود که گام مهمی در جهت خودکفایی است. کفایت.»

این نماینده مجلس با بیان اینکه قصد ما این است که راه آهنی که مجلس اداره می کند توسط دولت پیگیری شود، افزود: در سیاست دولت انعطاف لازم وجود دارد و در جایی که احساس کنند مشکلی وجود دارد قطعا اصلاح خواهند کرد.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

وی خاطرنشان کرد: ما معتقدیم اگر هدف این است که سیاست حذف ارز ترجیحی را با موفقیت دنبال کنیم، باید به مسائل مربوط به اقشار کم درآمد رسیدگی شود و بحث کوپن الکترونیکی با سرعت بیشتری اجرا شود. تاکید مجلس به این دلیل است که به مصرف کننده قدرت مانور و انتخاب بیشتری می دهد و چون نقدینگی تزریق نمی کند آثار تورمی آن کمتر است.

گادری گفت: بحث کوپن الکترونیکی در مجلس نهم و هشتم نیز مطرح شد و با دولت وقت به توافق رسیدیم که در قالب کوپن الکترونیکی به مردم عید کمک کنیم. به همین دلیل است که تمام زیرساخت ها برای این کار آماده است.

نماینده مردم شیراز در مجلس خاطرنشان کرد: برای دریافت کوپن الکترونیکی نیازی به تجهیزات و امکانات جدید نیست، می توان از طریق همان قبوضی که مردم دارند پرداخت و با کارت بانکی خود شارژ کرد. بنابراین مردم قدرت انتخاب دارند و مصرف کننده محکوم به مصرف محصول خاصی نیست.

وی با تاکید بر اینکه مجلس در لایحه بودجه امسال با اختصاص 180 میلیارد تن برای جبران حذف یارانه نان، بحث های اجرایی خود را در اختیار دولت قرار داد، گفت: در سازوکار اجرایی خود برای حذف ارز ترجیحی باید اولویت را به دولت بدهد. روش کالای الکترونیکی است اما مجلس برای دولت تعیین تکلیف نکرده است.

گادری تاکید کرد: مجلس اصولاً به دولت دستور نداده تا قبل از اجرای سیاست حذف ارز 4200 سازوکاری برای پرداخت فیش های الکترونیکی ایجاد کند، اما مجلس تاکید کرده است که بهتر است این سیاست در راستای نظر اجرا شود. اکثریت مجلس بودن، مورد حمایت نمایندگان در اجرا.

  شاهکار بنیاد شهید در بورس ادامه دارد

این نماینده مجلس با بیان اینکه زیرساخت های فناوری اطلاعات مردم دورافتاده ترین روستاها را قادر می سازد از این بستر استفاده کنند، خاطرنشان کرد: دولت نیز بر این اصل تاکید دارد که همه روستاها در اسرع وقت تحت پوشش اینترنت قرار گیرند. به تسریع و تسهیل کار دولت کمک می کند.

وی در پایان گفت: امسال 40 درصد از کل درآمدهای نفتی که وارد کشور می شود به صندوق توسعه ملی، 14.5 درصد به طرح های عمرانی و هزینه های جاری، 3 درصد به مناطق فقیر و در عمل حدود 40 درصد به دولت تعلق می گیرد. سال “چیزی حدود 16 میلیارد دلار خرج شد.

منبع: ابنا

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید