کاهش تورم ماهانه و نقطه ای در آبان

10623 خبر اولیه

به گزارش تحریریه، مرکز آمار ایران از کاهش 0.5 درصدی تورم نقطه ای خبر داد و اعلام کرد: تورم ماهانه آبان ماه امسال با 0.9 درصد کاهش نسبت به ماه قبل به 2.1 درصد رسید.
بر این اساس، آخرین گزارش مرکز آمار ایران از سطح تورم در آبان ماه نشان می دهد که تورم ماهانه گروه های اصلی «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» و «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» 1.3 درصد و 2.7 درصد بوده است. درصد به ترتیب..

تورم ماهانه خانوارهای شهری و روستایی 2.1 درصد بوده که خانوارهای شهری 1.1 درصد و خانوارهای روستایی 0.1 درصد کاهش داشته اند.

کاهش 0.5 درصدی تورم نقطه ای

تورم نقطه ای در آبان 1401 به 1/48 درصد رسید، یعنی خانوارهای کشور به طور متوسط ​​1/48 درصد بیشتر از آبان 1400 برای خرید همان مجموعه کالاها و خدمات هزینه کردند.

این درصد نسبت به ماه قبل 0.5 درصد کاهش داشته است. تورم نقطه ای گروه اصلی «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» با 3 واحد درصد کاهش به 67.7 درصد و گروه «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» با 0.8 واحد درصد افزایش به 36.9 درصد رسید.

تورم نقطه‌ای خانوارهای شهری ۴۷.۳ درصد است که نسبت به ماه قبل ۰.۴ درصد کاهش نشان می‌دهد. همچنین این ضریب برای خانوارهای روستایی 52.3 درصد است که نسبت به ماه قبل 0.9 واحد درصد کاهش داشته است.

افزایش تورم سالانه خانوارها در کشور

تورم سالانه خانوارها از آبان ماه 1401 تاکنون به 44 درصد رسیده است که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل 1.1 واحد درصد افزایش نشان می دهد.

  اولین حضور بشار اسد در «حلب»

همچنین نرخ تورم سالانه خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب 43.3 درصد و 47.4 درصد گزارش شده است که برای خانوارهای شهری 1.0 واحد درصد و خانوارهای روستایی 1.2 درصد افزایش داشته است.

قیمت ها در این ماه تغییر می کند

در گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل در گروه «میوه ها و خشکبار» و گروه «سبزیجات» (گوجه فرنگی و پیاز) بوده است.

در گروه اصلی «کالاها و خدمات غیرخوراکی»، گروه «بهداشت و درمان» (انواع دارو) و اجاره بها بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل دارند.

همچنین در این ماه گروه «روغن ها و چربی ها» (روغن نباتی جامد و روغن مایع) نسبت به ماه قبل ارزان شده است.

دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه آبان ماه 1401 برای دهک های مختلف از 41.7 درصد برای دهک دهم تا 50.2 درصد برای دهک اول است.

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید