کاهش تورم نقطه به نقطه / خط تورم نزولی در ماه های آینده شتاب می گیرد

گروه اقتصادی رجانیوز: گزارش جدید مرکز آمار از تورم شهریور ماه سال جاری منتشر شد. بر اساس این گزارش تورم ماهانه شهریورماه 2.2 درصد بوده است. همچنین نرخ تورم نقطه به نقطه در پایان شهریور ماه سال جاری به 49.7 درصد کاهش یافته است. از سوی دیگر تورم 12 ماهه منتهی به پایان شهریورماه امسال نیز به 42.1 درصد افزایش یافت.

بر اساس این گزارش تورم ماهانه 0.2 درصد افزایش، تورم کل 2.5 درصد کاهش و تورم سالانه 0.6 درصد افزایش یافت.

نوسان ماهانه تورم زیر میانگین 12 ماهه

ثبت تورم ماهانه 2.2 درصدی در شهریور ماه بار دیگر نشان داد که اقتصاد کشور پس از پشت سر گذاشتن شوک تورمی ناشی از حذف ارز ترجیحی در اردیبهشت و خرداد امسال، در مسیر ثبات قرار گرفته و در راه است. کاهش تورم تورم ماهانه 2.2 درصدی در شهریور امسال بسیار کمتر از میانگین تورم ماهانه 3.4 درصدی در سال 1388 و 2.5 درصدی در سال 1400 بوده است.

این نرخ همچنین به طور قابل توجهی کمتر از میانگین تورم ماهانه 3.5 درصدی طی 12 ماه گذشته است. این شواهد حاکی از آن است که تورم در مسیر نزولی قرار دارد و چشم‌انداز کاهشی دارد.

11 خبر اولیه

تسریع کاهش تورم نقطه به نقطه

گزارش جدید مرکز آمار حاکی از آن است که تورم نقطه‌ای شهریور نسبت به ماه قبل ۲.۵ واحد درصد کاهش داشته است. این در حالی است که در مردادماه نسبت به ماه قبل 1.8 درصد کاهش داشته است.

این نشان می دهد که با افزایش سرعت، شاخص نقطه به نقطه کاهش می یابد. حرکت نزولی شاخص تورم اقلام به واحد در کنار کاهش تورم ماهانه به کمتر از میانگین دو سال اخیر، نشانه‌های بارز کاهش تدریجی تب تورمی در کشور است.

  ایران به اسرائیل نسبت به هرگونه ماجراجویی هشدار داد

12 خبر اولیه

آخرین گام های صعودی در تورم سالانه

بر اساس گزارش مرکز آمار، تورم سالانه یا میانگین تورم نقطه‌ای در 2 ماه گذشته با 0.6 واحد افزایش به 42.1 درصد رسید.

با توجه به اینکه شاخص نقطه به نقطه بالاتر از تورم سالانه است، پیش‌بینی می‌شود طی سه تا چهار ماه آینده روند صعودی تورم سالانه معکوس شود و مانند شاخص نقاط به یک مسیر نزولی بازگردد.

با توجه به شوک تورمی ناشی از حذف ارز ترجیحی و همچنین کنترل دولت بر عوامل تورمی مانند کسری بودجه، خلق پول بانکی و …، ادامه روند نزولی تورم نقطه به نقطه و سپس نزولی است. روند تورم سالانه را باید مطمئن دانست.

13 خبر اولیه

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید