کاهش رشد خلق پول در نیمه اول 1401/1401 موتور تورم را شکست!

گروه اقتصادی رجانیوز: کنترل ترازنامه بانک ها یکی از ابزارهای بانک مرکزی برای محدودسازی نقدینگی است و در این راستا بانک مرکزی اجرای این سیاست را از نیمه دوم سال گذشته در دستور کار خود قرار داده است..

پس از اجرای این سیاست، از شدت رشد ترازنامه بانک ها به میزان قابل توجهی کاسته شده و سایر بانک ها نمی توانند دارایی های خود را بدون محدودیت و محدودیت از جمله ارائه تسهیلات، سرمایه گذاری در سهام، خرید دارایی های ثابت و موارد مشابه افزایش دهند..

من گزارش میدم رجانیوزبانک مرکزی در بخشنامه سال گذشته رشد ترازنامه ای را 2 درصد در ماه و برای بانک های تخصصی 2.5 درصد تعیین کرده بود، اما قوانین جدیدی از ابتدای مرداد ماه ابلاغ شد که بر اساس آن محدوده رشد ترازنامه بانک ها به صورت ماهانه است. بین 1.33 درصد تا 2.5 درصد در ماه خواهد بود. همچنین دو بانک قرض الحسنه می توانند ماهانه 4.5 درصد موجودی خود را افزایش دهند.

آیین نامه جدید در مرداد ماه سال گذشته ابلاغ شد و تا مرداد ماه سال جاری ادامه داشت و پس از آن تغییرات بعدی اعمال شد. این تغییرات شامل تغییر نرخ رشد ترازنامه بانک ها است به طوری که بانک ها بر اساس 7 مولفه نظارتی از جمله «امتیاز رتبه بندی بانک/موسسات اعتباری بر اساس شتر; نسبت کفایت سرمایه؛ وضعیت بازار بین بانکی؛ وضعیت اضافه برداشت؛ مانده مطالبات غیرجاری به ریال؛ وضعیت رعایت دستورالعمل های مبارزه با پولشویی؛ قضاوت تخصصی وضعیت بانک/موسسه اعتباری از منظر تیم بازرسی در چارچوب قوانین و مقررات مربوط (رعایت نرخ سود سپرده ها و تسهیلات، کلان، مرتبط، سرمایه گذاری و شفافیت) است.

  نئولیبرالیسم چیست و (به عبارت ساده) چه می گوید؟

قطعا آنچه در سال جاری به دست آمده نتیجه قوانینی است که از سال گذشته رعایت شده و پس از مرداد تکمیل شده است.

ترازنامه بانک ها و دارایی های مشمول محدودیت رشد ترازنامه شامل موارد متعددی است، اما با توجه به اینکه گزارش رشد ترازنامه بانکی هر سه ماه یکبار منتشر می شود و همچنین با توجه به سهم بالای تسهیلات ارائه شده در ترازنامه، می توانیم ارزیابی واضح از روند از نرخ رشد تراز تسهیلات دستیابی به رشد ترازنامه.

%D8%AA%D8%B5%D9%88%DB%8C%D8%B1%20%DB%8C%DA%A9 خبر اولیه

بر این اساس کل موجودی تسهیلات 46,425,000 میلیارد ریال است که نسبت به مدت مشابه سال قبل 11,871,000 میلیارد ریال (34.4 درصد) و نسبت به پایان سال قبل 5,700 میلیارد ریال است. 12.1 درصد) افزایش یافته است.

رشد مانده تسهیلات اعطایی بانک ها از 23.7 درصد در 6 ماهه سال گذشته به 12.1 درصد در 6 ماهه اول سال 90 کاهش یافته است..

%D8%AA%D8%B5%D9%88%DB%8C%D8%B1%20%D8%AF%D9%88 خبر اولیه

بر اساس این گزارش، مانده کل سپرده ها در پایان شهریور ماه امسال بیش از 63 میلیون و 491 هزار میلیارد ریال است که نسبت به مدت مشابه سال قبل و نسبت به پایان سال قبل از آن 16 میلیون و 652 هزار میلیارد ریال (معادل 6/35 درصد) است. ، 8,177,000 میلیارد ریال (معادل 14.8 درصد) افزایش نشان می دهد..

منبع: شادا

دیدگاهتان را بنویسید