کاهش سهم اوقات فراغت در سبد خانوارها

هزینه اوقات فراغت در تهران برای هر نفر چقدر است؟ شهروندان تهرانی با ورود به دومین ماه تابستان، اکنون با این سوال جدی مواجه هستند که چگونه تعطیلات ارزان و مفیدی را سپری کنند؟ افزایش قیمت ها در آن سال ها بر هزینه های اوقات فراغت نیز تاثیر بسزایی داشت، بنابراین پرداخت هزینه های لازم باعث شد تا سبد تفریحی خانواده کوچکتر شود.چرا که اکنون برای تفریحات ارزانی مانند خرید بلیط سینما حداقل باید 45 هزار تومان بپردازید.

به گزارش رجانیوز به نقل از روزنامه ایران؛ نگاهی به آمار 98-1390 مرکز آمار ایران نیز نشان می دهد که سهم اوقات فراغت و تفریح ​​در سبد مخارج خانوارهای ایرانی به تدریج در حال کاهش است و البته معلوم نیست این سهم به چه میزان رسیده است. یعنی سهم سرگرمی که در سال 2019 2.89 درصد بود، در سال 2019 به 1.91 درصد رسید و البته می توان حدس زد که با توجه به گرانی های اخیر چقدر این سهم کاهش یافته است! این در حالی است که نمی توان به آماری اشاره کرد که نشان دهد سرانه اوقات فراغت در تهران چقدر است. مهدی بابایی یکی از اعضای شورای شهر تهران چندی پیش در گفت و گو با «ایران»، سرانه فضای سبز این شهر را 5 متر اعلام کرد که این رقم 16 متر است و به عنوان سرانه 10 متر اوقات فراغت برای هر نفر ذکر شده است. همه شهروندان تهرانی، اما پیام سرانه وقت آزاد ندارند! از سوی دیگر نگاهی به آمار عضویت شبکه های اجتماعی در این سال ها نشان می دهد که الگوی اوقات فراغت تغییر کرده است.

بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، حضور روزانه در شبکه‌های اجتماعی (1395-1395) از حدود 30 دقیقه به «یک ساعت و 32 دقیقه» افزایش یافته است، برخی شهروندان اذعان دارند که به دلیل صرف سرگرمی‌هایی مانند سینما، تئاتر، رستوران و کلاس ها در تابستان برای آنها صرفه جویی در وقت صرف شده در شبکه های اجتماعی با پرداخت 50-60 هزار تومان است. البته گلایه دارند که چرا نهادهای دولتی مانند شهرداری برای پرکردن این خلاء هزینه نمی کنند و مردم تهران که توان پرداخت هزینه های تفریح ​​را ندارند باید از اوقات فراغت خود محروم شوند؟ اما شهرداری معتقد است به تعهدات خود عمل کرده و در سند تحول فرهنگی و اجتماعی شهر تهران که از دستاوردهای مدیریت جدید است، قرارگاه «اجتماعی» و اردوگاه «تفریح ​​و گردشگری» نیز در نظر گرفته شده است. دیده می شود گنجانده شده است. فضاهای ورزشی، فرهنگی، فرهنگسراها، سرای محلات و خانه های مختلفی که زیر نظر این سرای محلات فعالیت می کنند همگی از جمله ظرفیت هایی است که برای شهروندان تدارک دیده شده است. اما آیا شهروندان از این ظرفیت ها راضی هستند؟

  کشف بیش از 2000 تن کالای سوداگرانه

نهادهای راضی، شهروندان ناراضی!

خانم امیری، شهروند ساکن غرب تهران، می گوید هزینه های سرگرمی کودکان جایی برای اوقات فراغت خانواده باقی نگذاشته است. او که برای ثبت نام فرزندش در مدرسه فوتبال با چالش مواجه بود، به ایران گفت: «هزینه کلاس فوتبال ماهیانه از 500 هزار تومان تا 3 میلیون تومان است. از طرفی این کلاس ها بسیار دور هستند و تمام مراکزی که شهرداری با آنها توافق کرده است صبح ها کار می کنند و والدین شاغل با مشکل مواجه می شوند. درس موسیقی هم آمار نجومی دارد. مثلا برای کلاس 30 دقیقه ای طبل باید ماهی 2 میلیون تومان پرداخت کرد و این جدا از هزینه طبل و کاور و … است. خب به اینها باید هزینه رفت و برگشت را هم اضافه کنید. به عنوان مثال قیمت فوتبال در کمپ های تابستانی مدارس حدود 450 هزار تومان است و به صورت جداگانه برای سرویس باید 900 هزار تومان پرداخت کنید.

آقای توکلی همچنین می گوید که «اکثر کلاس ها در مدارس بی فایده و سطحی است. مثل زبان چینی که عملا برای یک دوره دو ماهه قابل یادگیری نیست و برای آن باید 800 هزار تومان پرداخت کنید. بلیط استخر از 100 هزار تومان شروع می شود و در نهایت دو ساعت وقت بچه ها را می گیرد. این بدون احتساب هزینه های غذا است.

فقط برای خرید پیتزای 4 نفره 500 هزار تومان دادیم تا شاید ماهی یک بار بیرون غذا بخوریم.»

هزینه بالا، کیفیت پایین

خانم رستمی از گرانی و کیفیت پایین برخی فیلم ها و سینماها صحبت کردند. او معتقد است «برای خرید بلیت تئاتر 160 هزار تومان پول داده و بعد پشیمان شده است». او می گوید: «هزینه شهربازی هم خیلی گران است. برای ورود به یکی از مراکز بازی فقط 250 هزار تومان پرداخت کردم و در مجموع چند بازی برایم یک میلیون تومان تمام شد. تجهیزات زمین بازی در پارک های محلی معمولاً خراب یا ناایمن هستند و تجهیزات آنها فرسوده و ناایمن هستند. قیمت درس در مراکز ورزشی شهرداری ارزان نیست. جدای از دور بودن یا مجتمع‌هایی که ارزان‌تر هستند، کیفیت خدمات بهداشتی و مواد اولیه موجود در آنها پایین است یا بسیار شلوغ است.»

  اردوغان در آینده نزدیک به تهران خواهد آمد

این در حالی است که شهرداری ها در برخی کلان شهرها امکانات رایگان مانند استخر در اختیار مردم قرار می دهند و پارک ها نیز برای اوقات فراغت مردم طراحی شده است. به عنوان مثال، در ایتالیا، آموزش طراحی به صورت رایگان در اختیار خانواده ها قرار می گیرد. یا در آلمان شهرداری ها برای شهروندان خود استخرهای رایگان در نظر گرفته اند. البته در تهران برخی از شهروندان احساس می‌کنند قیمت مجموعه‌های ورزشی متعلق به شهرداری برایشان ارزان است، اما برخی دیگر می‌گویند با برنامه‌های تفریحی شهرداری آشنا نیستند و یا با برنامه‌های خود مطابقت ندارند. طعم و آرزو!

برنامه های سرگرمی فقط برای دو میلیون نفر

مهدی امیری، مدیرکل آموزش و پرورش شهروندی شهرداری تهران و دبیر ستاد برنامه های اوقات فراغت تابستان 1401 معتقد است: «تنوع برنامه ها را در اجرای اوقات فراغت در نظر گرفته اند و در حال حاضر علاوه بر پارک ها و مساجد، مراکز اجتماعی و مدارس نیز این برنامه ها را در نظر گرفته اند. همچنین به این زنجیره اضافه شد و اکنون 300 مدرسه تحت پوشش طرح اوقات فراغت هستند.

او به ایران می گوید: «یکی از رویکردهای ما افزایش سطح دسترسی شهروندان به برنامه های تفریحی است. اما آمار دقیقی از سرانه اوقات فراغت در تهران نداریم. هم اکنون تمامی مراکز محله فعال هستند و پارک های مرکزی نیز به برنامه ها اضافه شده است. ما مناطق را منطقه بندی کرده ایم و در حال برگزاری یک سری مسابقات ورزشی در همه مناطق هستیم. برنامه ما حتی مسابقات ویژه سالمندان و معلولین دارد.» امیری همچنین در پاسخ به این سوال که چند درصد از شهروندان تحت پوشش این برنامه های تفریحی هستند، گفت: در برنامه تفریحی پیش بینی ما این است که بیش از یک میلیون نفر تحت پوشش قرار بگیرند. البته در برنامه های تعاونی می تواند به دو میلیون نفر برسد.”

  توزیع 180 عدد پنل خورشیدی در مناطق عشایری شهرستان شهربابک

وی اجرای برنامه های رایگان مانند مسابقات ورزشی را برشمرد و گفت: از برگزاری اردوهای شبانه در مدارس و مساجد نیز استقبال شده است. البته پینت بال، موسیقی، تیراندازی و اسب سواری از جمله برنامه های متنوع شهرداری تهران است که مردم می توانند از آن بهره ببرند. اما برخی از شهروندان از بیشتر این برنامه ها اطلاعی ندارند و یا دوری و ازدحام جمعیت را دلیل بی میلی خود اعلام می کنند. در حالی که این برنامه ها در بهترین حالت فقط بین 20 تا 30 درصد افراد را شامل می شود و نمی تواند نقش زیادی در اوقات فراغت افراد داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید