کاهش عوارض گمرکی

به گزارش تحریریه، سیدرضا فاطمی امین در این نامه خاطرنشان کرد: اعمال قانون بودجه در مورد نرخ ارز بر اساس محاسبه تعرفه واردات (بند 7 قانون بودجه 1401) با شرایط متفاوتی از زمان تنظیم حساب مواجه بوده است. .

این شرایط متفاوت شامل رویدادهای بین المللی مانند افزایش قیمت جهانی کالاها به ویژه کالاهای اساسی، محدودیت ها و افزایش شدید هزینه های تحویل (30 تا 40 درصد افزایش تنها در یک ماه)، تغییر در روش های خرید جهانی (تغییر رژیم خرید با اعتبار) است. به خرید نقدی و پیش خرید سالانه)، ممنوعیت صادرات برخی کالاها به دلیل بحران جهانی و محدودیت تجارت جهانی و رویدادهای داخلی از جمله افزایش قیمت کالاها به ویژه نفت و پتروشیمی، افزایش نرخ ارز، حذف ارز. 4200 تومان کالاهای اساسی بر اساس قانون بودجه، لغو معافیت گمرکی ماشین آلات و تجهیزات (افزایش هزینه سرمایه گذاری)، رشد دستمزد در سال 1401 و شکل گیری تورم مورد انتظار در جامعه است.

به گفته وزیر صمت، افزایش پایه تعرفه منجر به افزایش مضاعف مالیات بر ارزش افزوده کالاهای وارداتی شده است که به نوبه خود باعث افزایش هزینه های تولید، افزایش قاچاق، افزایش نیاز به نقدینگی، کاهش تولید و افزایش تورم می شود.

وی در این نامه به رئیس جمهور تاکید کرده است که برای کاهش اثرات افزایش نرخ ارز باید دو اقدام برای محاسبه تعرفه واردات انجام شود. اول کاهش سود بازرگانی است که به پیشنهاد وزارت صنعت، معدن و تجارت، هیات وزیران نسبت به تغییر طبقات تعرفه ای و اصلاح نرخ سود تجاری تعرفه ها اقدام کرد. ثانیاً کاهش عوارض گمرکی، زیرا برای کالاهایی که تعرفه آنها زیر 10 درصد است، کاهش سود بازرگانی کافی نیست و باید عوارض گمرکی کاهش یابد.

  یک جانبه بودن در کنترل تورم، اشتباه سیاستمداران در اوایل دهه 1990

به گفته وزیر صمت، اصلاح نرخ سود تجاری در این موارد بدون کاهش تعرفه ها منجر به عدم تعادل در زنجیره های تولید شده و رقابت پذیری آنها را زیر سوال می برد. حدود 70 درصد کالاهای وارداتی را مواد اولیه، محصولات واسطه ای، قطعات و قطعات بخش تولید تشکیل می دهند و حقوق ورودی آنها 10 درصد یا کمتر است.

از این رو فاطمی امین متن مصوبه پیشنهادی کاهش عوارض گمرکی را با دو فوریت ارائه کرد که بر اساس آن در سال 1401 عوارض گمرکی مواد اولیه، واسطه ها، قطعات، قطعات، ماشین آلات و تجهیزات شامل سود بازرگانی، واردات آنها تعیین شد. حداکثر 10 درصد، به 1 درصد کاهش می یابد. دولت حق فروش اوراق بهادار تا سقف 280000 میلیارد ریال را به دلیل کاهش منابع حقوق ورودی (سود بازرگانی و عوارض) دارد.

وزیر صمت بلافاصله از رئیس جمهور درخواست کرد.  هزینه های ورودی را کاهش دهید

وزیر صمت بلافاصله از رئیس جمهور درخواست کرد.  هزینه های ورودی را کاهش دهید

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید