کاهش قیمت در بازارهای لبنیات، گوشت و مرغ

گروه اقتصادی _ رجانیوز: طی یک ماه گذشته، قیمت جهانی کالاهای دامی با کاهش شدید مواجه شده است، به طوری که قیمت کنجاله سویا، جو و ذرت حیوانی (خوراکی) نسبت به ماه گذشته 40 درصد کاهش یافته است. این امر باعث شده تا قیمت این محصولات در بازار آزاد بسیار کمتر از قیمت مصوب آنها در سامانه بازار و شرکت پشتیبانی امور دام باشد.

پس از تغییر ارز ترجیحی، قیمت هر کیلوگرم کنجاله سویا 17 هزار و 100 تومان و جو و ذرت دامی 12 هزار و 100 تومان در این سامانه به فروش می رسد، اما در حال حاضر قیمت کنجاله سویا در بازار آزاد حدود 15 هزار و 550، ذرت به 10 هزار و 500 تومان و جو به 9 هزار و 450 تومان رسید و پیش بینی می شود قیمت این محصولات همچنان روند نزولی داشته باشد.

با توجه به اینکه مواد اولیه دامی بعضاً تا 70 درصد در تولید مرغ و تخم مرغ سهم دارند و تولید گوشت قرمز در واحدهای دامپروری و تولید لبنیات نیز نیاز زیادی به این محصول دارد. کاهش قیمت این 4 محصول در بازار کشور شنیده می شود. به نظر می رسد تولید مرغ و تخم مرغ تا 45 روز، برای گوشت گوسفند 4 ماه و برای گوشت گوساله 6 ماه طول بکشد، اما با توجه به اینکه کارخانه های لبنی روزانه شیر می خرند، محصولات لبنی باید زودتر از سایر محصولات فرآوری شوند. بی شک کاهش قیمت لبنیات می تواند به کاهش مصرف این محصول پایان دهد و فرصتی برای افزایش ضریب سلامت مردم به ویژه اقشار ضعیف و کم درآمد ایجاد کند.

تغییر نظام بازار قیمت دام

دبیر انجمن دامداران ایران درباره کاهش قیمت لبنیات در آینده نزدیک گفت: قیمت انواع مواد اولیه دامی در بازار آزاد و حتی برخی از فروشندگان در بازار به زیر قیمت مصوب رسید و این کاهش قیمت ادامه دارد

  قیمت اجاره 45 درصد افزایش یافته است

علی آقا بابایی بیان کرد: در حالی که قیمت مصوب جو و ذرت 11 هزار و 300 تومان و کنجاله سویا 17 هزار تومان است، قیمت این محصولات در بازار ارزان است. وی افزود: در حال حاضر هر کیلوگرم ذرت و جو 10 هزار و 500 تومان و کنجاله سویا 15 هزار و 500 تا 16 هزار تومان در بازار به فروش می رسد و احتمال تداوم کاهش قیمت مواد اولیه وجود دارد. دبیر انجمن دامداران ایران ادامه داد: این کاهش قیمت مواد اولیه روی قیمت شیر ​​نیز تاثیرگذار است و فرآورده های شیری باید با قیمتی که مردم بخرند به دست مردم برسد.

وی تصریح کرد: در حال حاضر بسیاری از دامداران بزرگ در حال خرید مواد اولیه دام از بازار آزاد هستند و حتی در خود سیستم بازار نیز برخی واردکنندگان قیمت مواد اولیه را کاهش داده اند.

کاهش قیمت لبنیات تنها در صورت کاهش قیمت شیر ​​محقق می شود

این در حالی است که به نظر می رسد کارخانه های لبنی تنها با کاهش قیمت شیری که روزانه از دامداران خریداری می کنند، قیمت خود را کاهش می دهند.

در همین زمینه محمدرضا بنی طبا سخنگوی انجمن صنایع لبنی در گفت و گو با «ایران» گفت: به طور طبیعی کاهش قیمت مواد اولیه دامی باعث کاهش هزینه دامداران می شود، اما کارخانه های تولید کننده لبنیات باعث کاهش قیمت تمام شده دامداران می شود. تحت تأثیر کاهش قیمت جهانی یا داخلی نهاده های دامی قرار نگیرد.

وی افزود: تنها راه کاهش قیمت لبنیات کاهش قیمت خرید شیر از دامداران است و این قیمت توسط شورای راهبردی قیمت گذاری محصولات وزارت جهاد کشاورزی ۱۲ هزار تومان اعلام شده است، بنابراین اگر این وزارتخانه با کاهش رسمی قیمت خرید شیر از دامداران، قیمت لبنیات کاهش می یابد. خواهد داشت.

  عشق خود به ماشین را در بورس فهرست کنید

پرورش دهندگان چه می گویند؟

سیداحمد مقدسی رئیس صنف دامداران در خصوص کاهش قیمت مواد اولیه دامی و تاثیر آن بر قیمت شیر ​​و گوشت قرمز به «ایران» گفت: تاثیر کاهش قیمت خام دامی. مواد در بازار دام در سال های آینده نمایش داده می شود چهار ماه. وی با تاکید بر اینکه نباید انتظار ارزان شدن گوشت قرمز و لبنیات را در آینده نزدیک داشته باشیم، گفت: وزارت جهاد کشاورزی نرخ 12 هزار تومانی برای خرید شیر از کارخانه های لبنی از دامداران و کاهش قیمت را اعلام کرد. خود مواد خام دامی بر بازار تاثیر خواهد گذاشت. رئیس انجمن دامداران ادامه داد: قیمت شیر ​​و گوشت قرمز در بازار داخلی به قیمت مواد اولیه وارداتی بستگی ندارد، بنابراین 70 درصد این قیمت مربوط به خوراک دام و 60 درصد آن است. خوراک دام مربوط به خوراک دام شامل کاه، یونجه و ذرت خوراکی و 40 درصد مابقی مربوط به کنسانتره است که 30 درصد آن خوراک دام وارداتی و 70 درصد خوراک دام تولید داخل است.

شرکت پشتیبانی باید قیمت های جدید را به صورت رسمی اعلام کند

از سوی دیگر، افشین صدر دادرس، مدیرعامل اتحادیه دام سبک در گفت و گو با «ایران» گفت: مواد اولیه دامی وارداتی عمدتاً توسط شرکت پشتیبانی امور دام تعیین می شود، بنابراین قیمت شیر ​​و گوشت قرمز تا زمانی که به پایان برسد کاهش نمی یابد. این شرکت به طور رسمی این لحظه را اعلام کرد.

وی افزود: به طور طبیعی اعلام این قیمت می تواند هزینه های تولید دامداران را کاهش دهد چرا که مواد اولیه دامی موجود در بازار آزاد ارزان می شود بنابراین کاهش قیمت مواد اولیه دامی منجر به گرانی مرغ می شود. گوشت، تخم مرغ، لبنیات و گوشت قرمز را رها کنید.»

  پیش بینی ونزوئلایی شدن اقتصاد آمریکا

مدیرعامل اتحادیه دام سبک تصریح کرد: دامداران بزرگ محصولات دامی وارداتی را از سیستم بازار خریداری می کنند و دامداران کوچک و متوسط ​​این نهاده ها را از تعاونی ها و بخش خصوصی خریداری می کنند.

اما محسن سلامی، مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام در گفت و گو با «ایران» گفت: بخش خصوصی قیمت مواد اولیه دامی را در بازار کاهش داده است. وی افزود: سقف قیمت مواد اولیه دامی در سامانه بازار وزارت جهاد کشاورزی اعلام شده است به طوری که هر سه ماده اولیه دامی موجود در بازار هم اکنون با قیمت کمتری در اختیار دامداران قرار می گیرد.

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام خاطرنشان کرد: طبیعتا با ارزان بودن نهاده های دامی باید شاهد کاهش قیمت گوشت قرمز، مرغ و تخم مرغ باشیم و از نظر شیر نیز معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی. باید تصمیم بگیرد

هزینه های مرغداران کاهش یافته است

علیرضا عباسی، عضو کمیسیون کشاورزی شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه جهش قیمت نهاده های دامی در بازار جهانی که در ابتدای ارتقای یارانه ها اتفاق افتاد، اکنون حدود 40 درصد کاهش یافته است، گفت: در مقطعی قیمت نهاده های دامی در بازار جهانی کاهش یافته است. قیمت گندم در بازار جهانی بالا بود اما اکنون کاهش یافته است. با کاهش قیمت جهانی نهاده های دامی مانند ذرت و سویا، قیمت این اجزا در سیستم بازار باید کاهش یابد تا هزینه های مرغداران کاهش یابد.

منبع: روزنامه ایران

دیدگاهتان را بنویسید