کاهش نرخ ارز در بازار افزایش کانال های تلگرامی

به گزارش رجانیوس، مقایسه قیمت دلار در بازار و کانال تلگرام بسیاری از مردم را سردرگم کرده است.

چند روزی است که وضعیت بازار ارز با نیات دلالان و افرادی که می خواستند از تلاطم بازار ارز به سود کلان برسند، مطابقت ندارد و قیمت ارز در حال کاهش است.

چند سالی است که مردم به جای سرمایه گذاری در تولید و زیرساخت ها به سمت بازار ارز روی آورده اند و سعی می کنند از نوسانات بازار ارز استفاده کنند، اما باید بدانند که نوسانات بازار ارز همیشه مناسب نخواهد بود.

با شروع کاهش قیمت دلار و یورو پس از اقدام بانک مرکزی برای کنترل بازار ارز، معامله گران بیش از هر زمان دیگری درگیر شدند و به هر طریق ممکن از ضرر و زیان جلوگیری کردند.

یکی از اقداماتی که معامله گران برای جلوگیری از زیان بیشتر انجام می دهند، درج قیمت دلار بالاتر از مقدار معامله شده در بازار است. معامله گران دلار در تلاش هستند تا نرخ های غیر واقعی را وارد کانال های تلگرامی کنند که در روزهای بد نیز طرفداران زیادی دارد.

به عنوان مثال قیمت دلار در مبادلات بانکی در زمان مخابره این گزارش 27 هزار و 717 تن و در بازار متشکل ارز با نرخ توافقی در کانال 29 هزار تن معامله می شود اما در تلگرام قیمت کانال 30 هزار و 800 تا 31 هزار و 200 جلد می باشد.

تفاوت قیمت کانال تلگرام با بازار فردوسی در چند روز اخیر که قیمت دلار از کانال 31 هزار تن افت کرد و ضررهای زیادی به دلالان وارد کرد، جدی تر بود.

  تورم 55 درصدی مورد انتظار مردم ترکیه است

این کانال‌های تلگرامی می‌دانند که ۸۰ تا ۹۰ درصد مردم برای اطلاع از قیمت ارز در بازار از کانال‌های تلگرامی استفاده می‌کنند، بنابراین با هماهنگی‌های لازم و یا حتی علی‌رغم اینکه بسیاری از کارشناسان و فعالان خارج از کشور، نرخ‌های غیرواقعی ارز را در کانال‌های خود منتشر می‌کنند. قیمت‌ها در روزهای آینده تاکید می‌کنند که این کاهش قیمت‌ها موقتی است و بازار دوباره صعودی خواهد بود.

البته لازم به ذکر است که به گفته بسیاری از کارکنان و فعالان بازار ارز، قیمت ها در این بازار به تعادل رسیده است و در سامانه نیما بر اساس توافق صورت گرفته بین صادرکنندگان و صرافی های بانکی، عرضه ارز از تقاضا فراتر رفت انتظار می‌رود شرایطی که تقاضا کمتر از عرضه است، به کاهش قیمت ادامه دهد.

رئیس کل بانک مرکزی در نشست با کارشناسان اقتصادی در خصوص تقاضا و عرضه ارز تاکید کرد: تعادل خوبی در بازار ایجاد شده است و در بسیاری از روزها در سامانه نیما شاهد افزایش عرضه بر تقاضا هستیم. “

به گفته صالح آبادی، در برخی از روزهایی که عرضه ارز بیش از تقاضا است، مازاد عرضه ارز در بازار وجود دارد. بحث در مورد وضعیت اسکناس های ارزی بسیار خوب است.

دیدگاهتان را بنویسید