کاهش نرخ بهره بانکی در روسیه ادامه دارد

13303 خبر اولیه

به گزارش سرمقاله به نقل از دویچه وله، ماکسیم اورشکین، مشاور اقتصادی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه چند روز پیش وعده داد که بانک مرکزی در نشست روز جمعه ژوئیه خود موضوع کاهش نرخ سود بانکی را بررسی خواهد کرد. 22 (31 ژوئیه) تصمیم بگیرید

اکنون این اتفاق افتاده و بانک مرکزی روسیه حتی بیش از پیش بینی کارشناسان نرخ بهره را کاهش داده و به 8 درصد رسانده است.

در تغییرات قبلی نرخ بانکی به 9.5 درصد کاهش یافت. کارشناسان در پاسخ به نظرسنجی رویترز پیش بینی کردند که این میزان تنها نیم درصد کاهش یابد.

تصمیم روز جمعه بانک مرکزی روسیه سومین کاهش نرخ بهره در دو ماه گذشته و چهارمین تغییر از زمان آغاز تهاجم نظامی روسیه به اوکراین در 24 فوریه است.

این بانک در 28 فوریه در واکنش به تحریم های غرب که باعث کاهش ارزش روبل، پول ملی این کشور شد، نرخ بهره را از 9.5 درصد به 20 درصد افزایش داد.

با این حال، تثبیت نسبی ارزش روبل در برابر ارزهای خارجی عمده با رکود اقتصادی همراه شد، زیرا نرخ بهره تسهیلات نیز افزایش یافت.

الویرا نابیولینا، رئیس بانک مرکزی روسیه و کارشناسان پولی و مالی این بانک، نرخ بهره سالانه را در 26 می به 11 درصد و در 10 ژوئن به 9.5 درصد کاهش دادند.

در حال حاضر، برابری روبل در برابر ارزهای معتبر مانند دلار و یورو حتی در مقایسه با زمان قبل از حمله به اوکراین افزایش یافته است.

تاگشاو، وب سایت شبکه اول تلویزیون آلمان، به نقل از کارشناسان اعلام کرد که افزایش ارزش روبل به معنای تقویت اقتصاد روسیه نیست، بلکه به اقدامات محدودکننده مسکو در انتقال سرمایه نیز مرتبط است.

  63 هزار واحد نهضت ملی مسکن به مرحله نازک کاری رسیده است

یکی دیگر از دلایل اصلی تقویت روبل، تغییر تراز تجاری خارجی روسیه است که به دلیل تحریم ها واردات این کشور را کاهش داده است، اما ارزش صادرات این کشور که عمدتا مواد خام و انرژی است، به دلیل افزایش قیمت افزایش یافته است. در قیمت های جهانی

کارشناسان بر این باورند که تراز مثبت تجارت خارجی روسیه و افزایش قیمت انرژی باعث کاهش تقاضا برای ارزهای خارجی و تقویت ارزش روبل شده است که این به معنای تقویت واقعی پول ملی نیست.

علاوه بر این، با تشدید تحریم های غرب، روسیه قیمت بخش زیادی از صادرات انرژی خود را به روبل دریافت می کند که باعث افزایش تقاضا برای پول ملی شد.

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید