کاهش چشمگیر جرائم و تخلفات در ماه محرم

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه با اشاره به کاهش چشمگیر جرایم و تخلفات در کشور در ماه محرم، بر تقویت این معضل در قالب یک الگوی فرهنگی و اخلاقی موثر تاکید کرد.

به گزارش رجانیوز به نقل از مهر، اصغر جهانگیر در نشست جمعی از کارشناسان و مدیران مرتبط با حوزه پیشگیری از وقوع جرم گفت: تمامی برآوردها و بررسی ها نشان می دهد که جرایم و تخلفات در کشور در ایام ماه محرم و به ویژه دهه اول محرم حسینی وجود دارد. به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

دبیر شورای عالی پیشگیری از وقوع جرم دادگستری تصریح کرد: موضوع کاهش جرم در ماه محرم باید به عنوان یک الگوی موفق و موثر مورد استفاده قرار گیرد و این الگو در جامعه و در ماه های دیگر به عنوان سبک زندگی مورد استفاده قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه علاوه بر بازدارندگی کیفری، نیازمند پیشگیری فرهنگی و اخلاقی در جامعه هستیم، تاکید کرد: وقتی منحنی جرم در ماه محرم پایین می آید به این معناست که عنصر ایمان، اخلاق و ارزش ها در جامعه وجود دارد. ایمان جامعه در حرکت به سوی همدلی، خیرخواهی، رعایت اخلاق و احترام به یکدیگر تقویت شده است. همانطور که می بینیم همه ادیان برای امام حسین (ع) احترام خاصی قائل هستند و حتی اقلیت های دینی نیز در عزاداری ها حضور پررنگی دارند و برای ماه محرم احترام خاصی قائل هستند و با نذورات و ادب خود زمینه همدردی را در این ماه ایجاد می کنند. جامعه. این اثر فرهنگ عاشورایی است که آثار معنوی و اصلاحی آن شامل حال همه شهروندان جامعه است.

  دلار از بورس هند و روسیه حذف شد

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه تصریح کرد: محرم سبک زندگی و زندگی پاک است که نه تنها باعث کاهش جرایم در این ماه می شود، بلکه آثار تربیتی و اخلاقی این ماه برای بالا بردن روحیه اخلاقی و محبت آمیز است. نسل امام حسین (ع) و اهل بیت (ع) نعمتی بی بدیل برای جامعه اسلامی است.

وی در ادامه حدیث شریف «ان الحسین مصباح الهادی و سفینه النجاه» را که بیمه کننده اعمال هدایت، افراد و جامعه است، ذکر کرد.

جهانگیر با اشاره به اینکه تاکید بر تقویت الگوی کاهش جرایم در ماه محرم نافی اقدامات بیرونی و نظام مند نظارت و نظارت نیست، گفت: باید نقش فرهنگ سازی و رویکردهای فرهنگی، اخلاقی و دینی در جامعه تقویت شود. بیشتر و بیشتر و در اینجا همه نهادها و ارگان ها موظف هستند و باید نقش خود را در پیشگیری فرهنگی برای کاهش جرایم انجام دهند.

وی بیان کرد: ماه محرم فرصت مناسب و ارزشمندی برای همه وزرا، مداحان و سخنرانان است تا بر موضوع تربیت در سطح جامعه اسلامی تکیه کنند چرا که بسیاری از جنایات و تخلفات، زیبایی جامعه اسلامی نیست. هر قدر تربیت اسلامی مبتنی بر آموزه ها و باورهای دینی تقویت و گسترش یابد، شکی نیست که جامعه از آفات، آسیب ها، جنایت ها و تخلفات مصون خواهد بود.

جهانگیر خواستار اهتمام ویژه دستگاه های فرهنگی و اجرایی در زمینه پیشگیری از وقوع جرم شد و تاکید کرد: همه باید کمک کنند تا سازوکارهای پیشگیری از فساد و جرم در جامعه نهادینه شود و کارآمد شود.

  پایان 8 ماه حاشیه سازی با رای مثبت در مجلس

دیدگاهتان را بنویسید