کاهش 15 درصدی مصرف گاز در اروپا

11615 خبر اولیه

بر اساس این سرمقاله، در پی تهدیدهای مستمر روسیه برای قطع و کاهش صادرات گاز، کشورهای عضو اتحادیه اروپا توافق کردند که مصرف گاز این کشور را تا زمستان سال آینده 15 درصد کاهش دهند.

هدف از کاهش تقاضای گاز صرفه‌جویی در مصرف بین ماه‌های آگوست تا مارس است تا کشورها در مقابل احتمال کاهش صادرات گاز به اروپا مقاومت کنند. روسیه بارها از صادرات گاز به عنوان اهرمی برای فشار بر کشورهای اروپایی استفاده کرده است.

کشورهای عضو اتحادیه اروپا اکنون قصد دارند در برابر فشار روسیه مقاومت کنند و معتقدند تصویب پیشنهاد کاهش مصرف گاز باعث تقویت امنیت انرژی کشورهای اروپایی و از سوی دیگر زمینه کاهش هزینه های انرژی برای شهروندان اروپایی را فراهم می کند. زمستان

وزیر صنعت و تجارت جمهوری چک در توییتی با اعلام این خبر نوشت: کشورهای عضو توافق کردند تقاضای گاز را نسبت به میانگین مصرف پنج سال گذشته از اول آگوست 2022 تا 31 مارس 2023 کاهش دهند. انتخاب آنها 15 درصد کاهش یافته است.

بر اساس این قرارداد، کشورهایی که به شبکه گاز سایر کشورهای عضو متصل نیستند، مختارند تقاضای خود را کاهش ندهند، اما نمی‌توانند مقدار قابل توجهی گاز خط لوله را به نفع کشورهای عضو آزاد کنند.

علاوه بر این، کشورهای عضو متعهد شدند که برنامه های اضطراری ملی خود را در خصوص کاهش تقاضای گاز به روز کنند و پیشرفت خود را به کمیسیون اروپا گزارش دهند.

به گزارش آسوشیتدپرس، روسیه قبلاً گاز 12 کشور اروپایی را تعلیق یا کاهش داده است و روز دوشنبه 25 ژوئیه اعلام کرد که صادرات خط لوله اصلی خود به آلمان را به نصف دیگر کاهش می دهد و ظرفیت آن را به 20 درصد می رساند.

  دولت سیزدهم از واگذاری کدام ساختمان به عنوان دفتر روحانی خودداری کرد؟/ تاریخچه ملک جنجالی «سلام» در جماران و امکانات رفاهی از بیت المال

اسپانیا و پرتغال قبلاً با کاهش اجباری گاز مخالفت کرده بودند و گفتند که گاز روسیه کمتر از کشورهایی مانند آلمان و ایتالیا مصرف می کنند.
کاهش 15 درصدی مصرف گاز بین ماه اوت و مارس آینده کار آسانی نخواهد بود، اما به نظر می رسد که مقامات اروپایی قصد دارند با همبستگی بیشتر با تهدیدهای روسیه مقابله کنند.

پس از حمله نظامی روسیه به اوکراین، اتحادیه اروپا ممنوعیت واردات زغال سنگ و نفت روسیه را تصویب کرد، اما این ممنوعیت ها شامل گازی نمی شود که اروپا به کارخانه های برق، تولید برق و گرمایش خانه ها متکی است.

اروپا مدت هاست با تنوع بخشیدن به منابع انرژی تلاش کرده است تا وابستگی خود به گاز روسیه را کاهش دهد.

پیش از این، اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، هشدار داده بود که توقف کامل جریان گاز روسیه به اروپا یک سناریوی محتمل است و بنابراین همه اعضای اتحادیه اروپا باید حداقل 15 درصد از مصرف گاز را صرفه جویی کنند.

گفته می شود یکی از اهداف کاهش 15 درصدی مصرف گاز، تضمین این بود که در صورت قطع گاز روسیه، صنایع و خدمات ضروری مانند بیمارستان ها به کار خود ادامه دهند.

منبع: ایندیپندنت

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید