کاهش 25 درصدی قیمت نفت در بازار

پس از تغییر ارز ترجیحی، طبق پیش بینی کارشناسان، مصرف نفت در کشور کاهش چشمگیری داشته است، بنابراین پیش بینی می شود مصرف سالانه این محصول تا قبل از توزیع ارز 4200 تومانی به 1.5 میلیون تن برسد. واردات این محصول خواهد رسید.

و این در حالی است که در سال گذشته بیش از 2 میلیون و 200 هزار تن از این محصول به کشورمان وارد و بخش زیادی از آن به کشورهای دیگر از جمله افغانستان و پاکستان قاچاق شده است.

این در حالی است که اکنون مصرف ماهانه نفت با کاهش 60 هزار تنی از 180 هزار تن به 120 هزار تن رسیده است و از سوی دیگر واردات این محصول در چهار ماهه نخست امسال افزایش یافته است.

این امر شرکت ها و کارخانه های تولید کننده نفت خام در کشور را بر آن داشته است که برای فروش محصولات خود و افزایش بازار خود تخفیف های سنگینی ارائه دهند. از سوی دیگر انجمن روغن های نباتی در اطلاعیه ای اعلام کرد که آمادگی دارد دوباره قیمت این محصول را کاهش دهد.

کاهش 10 تا 25 درصدی قیمت روغن های خوراکی

مهدی برادران، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به دستور وزیر صمت مبنی بر کاهش قیمت روغن‌های گیاهی، گفت: این دستور برای تمامی کارخانجات روغن‌سازی کشور از 17 مرداد ماه جاری اجرایی می‌شود. وی هدف از این کار را کمک به مصرف کنندگان عنوان کرد و گفت: تمامی کارخانه ها موظف به کاهش قیمت هستند و با واحدهایی که این دستورالعمل را رعایت نکنند برخورد می شود. معاون وزیر صمت درباره روغن های فعلی که با قیمت قدیم در بازار موجود است نیز گفت: فرض بر این است که برای این روغن ها نیز تخفیف در نظر گرفته شود. برادران گفت: این کاهش قیمت پس از برنامه دولت برای کاهش تعرفه واردات مواد اولیه مورد نیاز کارخانجات نفتی صورت می گیرد.

  65 درصد گلخانه های میرجاوه برای پرورش گوجه فرنگی در نظر گرفته شده بود

معاون وزیر صمت از حرکت جدی برای آزادسازی صادرات نفت خبر داد و گفت: با حذف ارز ترجیحی، نگرانی برای صادرات نفتی که مواد اولیه آن یارانه داده شده است، وجود ندارد.

روند کاهشی قیمت نفت همچنان ادامه دارد

کاسملی حسنی درباره وضعیت بازار روغن خوراکی نیز گفت: پیش از این قیمت هر 16 کیلوگرم روغن نباتی برای مصرف کنندگان یک میلیون و 80 هزار تومان بود اما اکنون در بازار 960 هزار تومان است. دبیرکل اتحادیه بنکداران مواد غذایی گفت: این کاهش قیمت به دنبال کاهش 30 درصدی قیمت جهانی نفت خام به دلیل توافق برای تامین غلات از بنادر اوکراین است. وی افزود: از سوی دیگر این کاهش قیمت به دلیل واردات گسترده این محصول به داخل کشور و رقابت واردکنندگان برای فروش بیشتر برای واردات مواد اولیه نفتی با قیمت کمتر است. حسنی گفت: این کاهش قیمت برای سایر فرآورده های نفتی نیز 10 درصد اعمال شده است و به نظر می رسد این روند کاهشی قیمت نفت ادامه داشته باشد. وی در خصوص تخفیف 10 تا 15 درصدی نفت توسط برخی شرکت ها، افزود: برخی از شرکت ها برای فروش بیشتر و دریافت پول از مشتری برای واردات نفت خام 30 درصد کمتر از قیمت قبلی اقدام به عرضه کالا با تخفیف کردند که این امر موجب شد. در واقع رقابت بین واردکنندگان است که به نفع مصرف کنندگان نیز خواهد بود.

آمادگی انجمن نفت برای کاهش بیشتر قیمت نفت

اتحادیه صنعت روغن نباتی ایران در اطلاعیه ای ضمن اعلام استقبال صنعت روغن نباتی از هرگونه تعدیل منطقی قیمت که منجر به گسترش توده همه هموطنان عزیز شود، اعلام کرد که باید برای حفظ تعادل و پیشگیری اقدامات لازم را انجام داد. تنش در بازار روغن نباتی

  ساخت 2 واکسن ایرانی علیه امیکرون

بنابراین اولاً کالاهای فروخته شده در فروشگاه های سراسر کشور با قیمت مصرف کننده از قبل مصوب، قیمت کالاهای صنعتی موجود در انبارهای شرکت های پخش، عمده فروشان و بنگاه های تولیدی، موجودی نفت خام بنگاه های تولیدی با قیمت های قبلی اعم از خرید وارداتی و داخلی. ، مصمم هستند که باشند

پس از آن، قیمت پایه نفت خام وارداتی توسط وزارت جهاد کشاورزی تعیین شود، عوارض واردات انواع نفت خام تعیین شود و علاوه بر بخش خصوصی، شرکت بازرگانی دولتی ایران نیز قیمت نفت خام را کاهش دهد. نرخ دستوری توسط دولت

منبع: ایران

دیدگاهتان را بنویسید