کاهش 30 درصدی ضایعات با اصلاح سیاست نرخ ترجیحی ارز

به گزارش رجانیوس، رئیس بنیاد ملی گندم کاران گفت: اصلاح ارز ترجیحی و ارتقای یارانه ها علاوه بر افزایش بهره وری کالاهای اساسی، موجب کاهش ضایعات و ضایعات می شود به طوری که با تحقق قیمت ها ضایعات کاهش می یابد. حداقل 30 درصد “.

عطاله هاشمی با اشاره به اینکه اجرای طرح ارتقای یارانه ها برای بهره وری محصولات راهبردی بی تاثیر نیست، گفت: اصلاح ارز ترجیحی به دلیل حذف رانت و فساد اقدام خوبی است که باید از سال ها قبل انجام می شد؛ در حالی که این اصلاحات باید از سال ها قبل انجام می شد. چرا که تاکنون با اعطای ارز ترجیحی و کتمان قیمت واقعی به اقتصاد کشور ضربه زده ایم.

وی گفت: برای حمایت از فقرا می توانیم به جای یارانه از کارت اعتباری استفاده کنیم.

رئیس بنیاد ملی گندم کاران ایران، هزینه های بالای تولید را عامل اصلی وضعیت معیشتی و غذایی فعلی دانست و گفت: اختلاف 4200 تن با ارز آزاد حدود 20 هزار تن است که باید به سمت تولید برود و در در این صورت بهره وری افزایش می یابد.

هاشمی ادامه داد: اقتصاددانان بر این عقیده بودند که ارز دولتی باید حذف شود. زیرا به عنوان مثال با عرضه سم به قیمت آزاد، مصرف آن در بخش کشاورزی نسبت به زمان توزیع ارز ترجیحی بسیار کاهش یافت.

وی با اشاره به اینکه حذف ارز ترجیحی منجر به افزایش بهره وری می شود، گفت: در بخش کشاورزی حذف ارز ترجیحی، حمایت جانبی از عرضه به موقع، تغذیه محصول، بهره وری و افزایش کارایی و کیفیت محصولات می تواند باشد. با افزایش قیمت ها جبران می شود.

  پرفروش ترین خودروهای اولین ماه سال 2022

رئیس بنیاد ملی گندم کاران با اشاره به اصلاح سیاست نرخ ترجیحی ارز گفت: ارتقای یارانه ها علاوه بر افزایش بهره وری از هدر رفت و هدر رفت محصول جلوگیری می کند.

هاشمی با بیان اینکه عرضه محصولات کشاورزی به نرخ واقعی باعث کاهش ضایعات و ضایعات آن می شود، گفت: با حذف 4200 تنی و واقعی شدن قیمت ها حداقل 30 درصد ضایعات کاهش می یابد.

وی با اشاره به تاثیر مردمی شدن یارانه ها در برقراری عدالت با اصلاح سیاست پولی ترجیحی، تصریح کرد: واردات برای کسانی خواهد بود که واردکننده واقعی هستند و نمی خواهند سوء استفاده کنند.

به گزارش ایرنا، افزایش نرخ ارز در نیمه دوم سال 96 و ابتدای سال 97 منجر به ظهور ارز ترجیحی 4200 تومانی برای حمایت از ضعیفان برای استفاده از این سیاست برای کنترل بازار داخلی کالا شد.

4200 تن برای واردات دارو و کالاهای اساسی مورد نیاز مردم اختصاص یافت تا این کالاها با قیمت کمتری وارد کشور شود و در اختیار مردم قرار گیرد اما نه تنها مانع رشد قیمت ها نشد، بلکه افزایش تورم و هزینه های زیادی برای اقتصاد ایران تحمیل شده است.

دیدگاهتان را بنویسید