کاهش 30 درصدی مطالبات مشکوک الوصول 4 بانک بورسی

مشکل وصول بدهی در سیستم بانکی مشکلی بود که در سال های اخیر بیشترین تاثیر را بر عملکرد بانک ها داشته است.

تلاش برای اعطای تسهیلات بدون اخذ وثیقه کافی و تخصیص منابع بانکی به شرکت ها و افراد غیر ماهر و ورود این منابع به فعالیت های غیرمولد، شرایط کلان اقتصادی کشور را با مشکلات فراوانی مواجه کرده است. نظارت ضعیف بانک مرکزی و مؤسسات ناظر بر سیستم بانکی، توانایی بانک‌ها در وصول مطالبات خود را با مشکل مواجه کرد و در نهایت بانک‌ها را از منابع خود محروم کرد. این روند در سال 1400 با شروع دولت جدید تا حدودی اصلاح شد تا بانک ها با اتخاذ سیاست های مناسب شرایط خود را تعدیل کنند. این مشکل با انتشار اطلاعیه ها و صورت های مالی جدید مربوط به فعالیت 4 بانک بورسی بیشتر به چشم آمد، بنابراین آمار منتشر شده از سوی این بانک ها نشان می دهد که مجموع مطالبات مشکوک الوصول آنها به طور کلی کاهش چشمگیری داشته است. با بررسی صورت های مالی چهار بانک تجارت، ملت، صادرات و دی مشخص می شود که کل مطالبات مشکوک الوصول این چهار بانک در سال 1400 حدود 6822 میلیارد تن بوده است. در حالی که این عدد در سال 1399 برای همین بانک ها 8871 میلیارد تن بوده است. با این حساب این چهار بانک موفق شدند 30 درصد از مطالبات مشکوک الوصول خود را کاهش دهند. ارائه این بانک ها در زیر خلاصه شده است.

افزایش 217 درصدی مطالبات مشکوک الوصول در بانک تجارت

بانک تجارت در صورت های مالی تلفیقی سال 1400 از افزایش 217 درصدی قیمت مطالبات مشکوک الوصول خبر داد و این عنوان به حدود 5 هزار میلیارد تن افزایش یافت که بیشتر آن مربوط به طلبکاران و بدهکاران کارت اعتباری است. بانک مرکزی در فروردین ماه فهرستی از بدهکاران بانک تجارت را منتشر کرد که دو گروه مؤسس، امیرمنصور آریا، برجسته ترین آنها بودند.

  انواع کانکتور در صنعت پایگاه اطلاع رسانی راجا

افزایش مطالبات مشکوک الوصول به همراه افزایش 33 درصدی هزینه های عمومی و اداری و افزایش 140 درصدی هزینه های مربوط به خدمات ارائه شده از یک سو و کاهش درآمدهای بانک از سوی دیگر منجر به کاهش خالص درآمدها شد. سود معاملات 1400 در مقایسه با سال قبل، مالی با 77 درصد کاهش به حدود 3800 میلیارد تن رسید. با این حساب کل سود انباشته این بانک به حدود 6 هزار و 200 میلیارد تن می رسد که بسیار کمتر از حد انتظار است. (در حسابداری، برخی از مطالباتی را که نسبت به دریافت آنها در آینده تردید داریم، به عنوان مطالبات مشکوک الوصول طبقه بندی می کنیم و ذخیره آن ها را در صورت های مالی تعیین می کنیم.)

افزایش 44 درصدی سود خالص بانک ملت

بر اساس صورت های مالی تلفیقی بانک ملت در سال 1400، این بانک موفق به بهبود درآمد عملیاتی خود نشد و این عنوان 9 درصد کاهش یافت. همچنین درآمد سرمایه گذاری بانک 71 درصد کاهش یافت، بنابراین بانک نتوانست رکورد رو به رشدی در بخش درآمد ارائه دهد. اما به لطف کاهش 81 درصدی قیمت مطالبات مشکوک الوصول و کاهش 92 درصدی مالیات بر درآمد، کل سود خالص Webmelt با افزایش 44 درصدی به 17.77 میلیارد تن رسید. (براساس ارقام صورتهای مالی حسابرسی نشده مطالبات مشکوک بانک در سال 1400 حدود 163 میلیارد تن بوده است.)

با توجه به اطلاعیه منتشر شده در اسفند 1393 و تغییر نرخ ارز (هر دلار 22 هزار یورو و 20 هزار تومان) این بانک اعلام کرد که این تغییرات تأثیر بسزایی بر درآمد بانک خواهد داشت که به نظر می رسد قابل توجه باشد. بخشی از سودآوری بانک این منبع است.

  رقابت همتی با روسای بانک مرکزی سودان و آنگولا

این بانک قصد دارد سرمایه خود را از 20700 میلیارد تن به 26200 میلیارد تن (معادل 27 درصد) برساند. این افزایش سرمایه از محل سایر ذخایر به منظور اصلاح ساختار مالی و افزایش اعتبار بانک انجام خواهد شد.

کاهش 96 درصدی سود خالص بانک صادرات

با گذشت 3 ماه از پایان سال مالی 1400، بانک صادرات هنوز صورت های مالی سالانه خود را منتشر نکرده است، بنابراین نمی توان پیش بینی دقیقی از عملکرد این بانک در سال گذشته داشت. این در حالی است که بر اساس آخرین صورت های مالی منتشر شده، سود خالص این بانک نسبت به مدت مشابه سال قبل منتهی به آذرماه ۹۶ درصد کاهش داشته است. با وجود این آمار نشان می دهد که مطالبات مشکوک الوصول بانک تا آن تاریخ با کاهش 57 درصدی به 565 میلیارد تن رسیده است.

بانک D از زیان

بر اساس صورت های مالی تلفیقی حسابرسی شده، بانک دی توانست در سال 1400 حدود 3.6 تریلیون تن سود شناسایی کند و تجارت بانک بدون ضرر بوده است. با وجود زیان انباشته بالای این بانک که حاصل نتایج سال های گذشته است، این نشان می دهد که این بانک هنوز راه زیادی برای تثبیت سیستم خود دارد. این بانک در گزارش هزینه های خود 94 میلیارد تن مطالبات مشکوک الوصول را شناسایی کرده است.

منبع: روزنامه ایران

دیدگاهتان را بنویسید