کاهش 50 درصدی واردات گندم با اجرای طرح هوشمند نان / صرفه جویی دو میلیون تنی در مصرف گندم در کشور

گروه اقتصادی رجانیوز: اجرای آزمایشی طرح هوشمند یارانه آرد در استان زنجان آغاز شده و هم اکنون به چند استان کشور کشیده شده تا در آینده به صورت جامع اجرا شود. در طراحی کارت خوان هوشمند میزان نان پخته شده در نانوایی ها کاملا مشخص بوده و میزان مصرف آرد نیز بر این اساس تعیین می شود. دولت برای مدیریت مصرف نان و گندم در نظر دارد این طرح را در تمام استان ها اجرا کند تا در مصرف گندم و آرد در کشور صرفه جویی شود.

علی کلی ایمانی، مدیرعامل بنیاد گندمکاران کشور اعلام کرد: با اصلاح یارانه نان و تکمیل طرح نصب کارتخوان هوشمند در نانوایی ها، حدود 2 میلیون تن آرد صرفه جویی می شود. این در حالی است که کل نیاز کشور به گندم از صنعت تا حبازی 11.5 میلیون تن است و با اصلاح یارانه نان میزان مصرف گندم در کشور به 9.5 میلیون تن می رسد که در این صورت 2 میلیون تن می شود. تن با مصرف گندم در کشور کاهش می یابد.

پیش از این محمد جلال مشاور وزیر اقتصاد و دارایی اعلام کرده بود که با اجرای طرح یارانه نان حدود 30 درصد از مصرف گندم کشور از طریق نان مصرفی مردم کاهش می یابد که با صرفه جویی در حدود یک میلیارد و نیم یورو در سال در شرایطی که دولت با کسری بودجه جدی در بخش بودجه عمومی مواجه است، این میزان صرفه جویی می تواند صرف امور جاری کشور یا تکمیل پروژه های عمرانی شود. اگرچه در ابتدای اجرای طرح فروش هوشمند نان شایعات بی اساس مبنی بر تغییر قیمت نان و محدود شدن خرید آن به گوش می رسید، اما در واقع دولت درصدد پرداخت پول تولیدکنندگان نان بر اساس میزان نان است. فروش با نصب ریدر کارت هوشمند در نانوایی ها. برای دادن یارانه واردات گندم در سال گذشته 7 میلیون تن بود اما با توجه به افزایش تولید امسال نسبت به سال قبل، پیش بینی می شود واردات گندم کمتر از سال قبل باشد. سال بر اساس پیش بینی ها خرید تضمینی گندم در سال جاری به حدود 7 میلیون تن خواهد رسید که کشور به حدود دو میلیون تن ذخایر استراتژیک گندم نیاز دارد که از این میزان حدود 3.5 میلیون تن گندم وارد کشور می شود.

  و امسال زائران نمی توانند کعبه را لمس کنند

حذف قاچاق آرد به خارج از کشور، اصلاح پخت نان و کاهش 30 تا 35 ضایعات آن، کاهش واردات 6 میلیون تنی گندم، جلوگیری از خروج دلار و مقابله با بحران کمبود گندم، رفع یا کاهش شکاف قیمتی بین دولت. و آرد رایگان و ایجاد محیط رقابت بین تولیدکنندگان نان برای کاهش قیمت نان و تامین کیفیت بهتر آن بخشی از مزایای اصلاح یارانه آرد است.

کاهش قاچاق گندم

تفاوت قیمت آرد دولتی و آزاد در سال های اخیر زمینه ساز قاچاق آرد شده و قدرت مسلط مردم را با مشکلات عدیده ای مواجه کرده است که در درازمدت به معضلی اقتصادی تبدیل شده و دولت را به اجرای آن سوق داده است. طرح یارانه هوشمند با حذف یارانه آرد، نان و تجهیزات نانوایی ها با دستگاه کارتخوان هوشمند را در دستور کار قرار داد.

پیش بینی می شود با اجرای طرح هوشمند واردات گندم در کشور 50 درصد کاهش یابد. در طرح هوشمند فروش نان، قیمت هر کیلوگرم آرد برای نانوای 16 هزار و 500 تومان محاسبه شده است که هیچ تفاوت قیمتی با سایر بخش ها و بازار آزاد ندارد. در نتیجه از فروش آرد دولتی در بازار آزاد و قاچاق آن جلوگیری می شود. با این سازوکار یارانه نان ضربه می زند و از قاچاق آرد دولتی به خارج از کشور جلوگیری می کند.

بهبود کیفیت نان

یکی از اهداف اجرای طرح نان هوشمند افزایش کیفیت نان با ایجاد رقابت بین نانوایان و کسب درآمد بر اساس فروش است. در شرایط فعلی آرد با قیمت پایین در اختیار نانوا قرار می گیرد و نانوا انگیزه ای برای ارتقای کیفیت نان ندارد، در حالی که با هوشمندی یارانه نان، یارانه نانوا با فروش دستگاه پوز تعلق می گیرد. نان برای کاهش ضایعات و در نتیجه بهینه سازی مصرف گندم تلاش می کند. دست اندرکاران اجرای طرح یارانه نان هوشمند معتقدند با اجرای دستگاه های کارتخوان هوشمند در نانوایی ها و خرید نان بر اساس مصرف خانوار، میزان ضایعات نان بسیار کمتر از ارقام قبلی خواهد بود.

  آلمان از ایران موتور سیکلت می خرد

14 هزار تومان یارانه برای هر کیلوگرم آرد

کشورمان در یک سال اخیر حدود 60 درصد گندم خود را وارد و 40 درصد را از کشاورزان با مکانیزم خرید تضمینی خریداری کرده است. کل هزینه هر کیلوگرم آرد با احتساب هزینه خرید تضمینی گندم یا هزینه واردات گندم و همچنین هزینه حمل و نقل و انبارداری حدود 15 هزار تومان به دولت برآورد می شود در حالی که اکنون دولت می فروشد. هر کیلو آرد به نانوایی های سنتی 650 تومان برای نانوایی های غیر رایگان 900 تومان برای پخت مستقل و اجاق های لوکس 16000 تومان عرضه می کند.

دولت در عمل به ازای هر کیلوگرم آرد حدود 14 هزار تومان یارانه به نانوایی های غیرآزادپز و مستقل پرداخت می کند که رقم بالایی محسوب می شود. از سوی دیگر جهش قیمت جهانی گندم در چند ماه اخیر با شروع جنگ منجر به افزایش قیمت گندم وارداتی نیز شد. بنابراین با اجرای هوشمندی فروش نان و صرفه جویی 2 میلیون تنی در مصرف گندم در کشور، صرفه جویی ارزی را نیز برای کشور به همراه خواهد داشت.

منبع: روزنامه ایران

دیدگاهتان را بنویسید