کاهش 7.6 درصدی تورم ماهانه تیرماه

به گزارش رجانیوز، مرکز آمار ایران اعلام کرد: نرخ رشد ماهانه تورم در تیرماه امسال به 4.6 درصد رسید که نسبت به ماه قبل 7.6 واحد درصد کاهش داشت.

مرکز آمار تورم تیرماه را منتشر کرد. بنابراین نرخ تورم ماهانه که نشان دهنده درصد تغییر شاخص قیمت نسبت به ماه قبل است معادل 4.6 درصد است که نسبت به مدت مشابه ماه قبل 7.6 درصد کاهش داشته است.

تورم ماهانه گروه های اصلی «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» و «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» به ترتیب 5.7 درصد و 3.8 درصد بوده است.

بر اساس اعلام مرکز آمار، تورم ماهانه خانوارهای شهری ۴.۵ درصد است که نسبت به ماه قبل هفت واحد درصد کاهش داشته است. ه

همچنین این ضریب برای خانوارهای روستایی 4.8 درصد است که نسبت به ماه قبل 11 درصد کاهش داشته است.

تورم نقطه ای 54 درصد بود

تورم نقطه ای که نشان دهنده درصد تغییر شاخص قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل است، در تیرماه سال جاری به 54.0 درصد رسید. این بدان معناست که خانوارهای کشور به طور متوسط ​​0/54 درصد بیشتر از تیرماه 1400 برای خرید «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کردند.

تورم نقطه ای تیر ماه 1401 نسبت به ماه قبل 1.5 واحد درصد افزایش داشته است.

تورم نقطه ای گروه اصلی «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» با 4.4 واحد درصد افزایش به 86.0 درصد و گروه «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» با 0.1 واحد درصد افزایش به 36.9 درصد رسید.

  رئیسی: یارانه باید به مشمولان قبلی نیز پرداخت شود

بر اساس اطلاعات مرکز آمار، تورم نقطه‌ای خانوارهای شهری ۵۲.۸ درصد است که نسبت به ماه قبل ۱.۴ واحد درصد افزایش داشته است. همچنین این ضریب برای خانوارهای روستایی 60.7 درصد است که نسبت به ماه قبل 2.5 واحد درصد افزایش داشته است.

افزایش تورم سالانه خانوارها در کشور

نرخ تورم سالانه درصد تغییر میانگین تعداد شاخص قیمت در سال منتهی به ماه جاری نسبت به دوره مشابه قبل است. تورم سالانه تیرماه 1401 خانوارهای کشور به 40.5 درصد رسید که نسبت به ماه قبل 1.1 واحد درصد افزایش نشان می دهد.

همچنین تورم سالانه خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب 40 درصد و 2/43 درصد بوده که برای خانوارهای شهری 1/1 واحد درصد و خانوارهای روستایی 4/1 واحد درصد افزایش داشته است.

در گروه اصلی «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «گوشت قرمز و مرغ» (گوشت مرغ، سوسیس و کالباس)، گروه «فرآورده‌های لبنی و تخم مرغ» است. “(کره پاستوریزه، خامه و تخم مرغ) مرغ) و گروه “نان و غلات” (انواع برنج، کیک و بیسکویت ایرانی).

در گروه اصلی «کالاها و خدمات غیرخوراکی»، گروه «مراقبت و درمان» (خدمات پزشکی سرپایی و خدمات بیمارستانی)، گروه «هتل‌ها و رستوران‌ها» (هتل و هزینه‌های پذیرایی) و گروه «مبلمان و خانه» لوازم خانگی» (انواع آماده سازی لباسشویی) قیمت نسبت به ماه قبل بیشترین افزایش را داشته است.

نرخ تورم دهک های درآمدی

دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه تیرماه 1401 برای دهک های مختلف از 38.9 درصد برای دهک دهم تا 44.8 درصد برای دهک اول است.

  پنج فرمان ریاست جمهوری در مورد سیستم بانکی کشور

دیدگاهتان را بنویسید