کدام صادرکننده فرش می تواند خودرو وارد کند؟

12018 خبر اولیه

به گزارش تحریریه، سید رضا حاجی آقامیری گفت: سابقه واردات فرش در ازای صادرات بسیار طولانی تر از امروز و دیروز است و اولین تجربه آن به سال های ابتدایی پیروزی انقلاب اسلامی بازمی گردد. در این دوره همچنین اعلام شد که در ازای صادرات فرش ایرانی امکان واردات کالا وجود دارد و همین امر باعث شد شرکت هایی مانند ایران خودرو وارد این عرصه شوند.

وی با بیان اینکه اجرای این سیاست آسیب جدی به صنعت فرش ایران در داخل و خارج از کشور وارد کرده است، تصریح کرد: با توجه به اینکه واردات کالا سود قابل توجهی برای شرکت ها به همراه دارد، حاضر به صادرات فرش برای ایران هستند. به هر قیمتی که می‌دهند، با روندی مواجه شده‌ایم که فرش ایرانی با قیمتی کمتر از قیمت مناسب در بازارهای خارجی به فروش می‌رسد و این امر آسیب جدی به بازار فرش ایران وارد کرده است.

عضو هیأت نمایندگی اتاق بازرگانی تهران ادامه داد: افزایش کاذب تقاضای فرش در این مدت باعث افزایش قیمت در کشور نیز شد که به بازار و حتی قدرت خرید مردم نیز لطمه زد. بنابراین اجرای چنین سیاست هایی در صورت عدم حمایت قوی و برنامه ریزی صحیح در نهایت به ضرر صنعت فرش کشور خواهد بود.

آقامیری در پاسخ به این سوال که آیا اصولا امکان اجرای طرح فعلی وجود دارد؟ وی در ادامه توضیح داد: بر اساس اطلاعات ارائه شده، اگر صادرکننده ای 70 میلیون دلار صادرات داشته باشد، در ازای آن می تواند خودرو وارد کند. این در حالی است که امروزه آمار کل صادرات فرش از ایران حدود این عدد است، بنابراین اینکه بگوییم یک فرد یا شرکت صادراتی وجود دارد که این میزان فرش را صادر می کند، اساساً با واقعیت همخوانی ندارد. بنابراین با این قانون مجددا فرصتی برای شرکت های خارجی به وجود می آید که با هدف کسب سود از واردات خودرو و بدون صادرات واقعی و طبیعی وارد عرصه فرش شوند تا آمار لازم را برای واردات خودرو ایجاد کنند.

  نفت 150 دلاری به زودی می آید

وی با بیان اینکه حوزه واردات و صادرات دو حوزه مجزا و تخصصی است، تصریح کرد: در حوزه فرش صادرکننده ای را سراغ ندارم که در امر واردات نیز فعال باشد و این کار قطعاً به تخصص خاص خود نیاز دارد. یک راه حل می تواند این باشد که صادرکننده فرش بتواند مجوز واردات خود را به واردکننده بدهد و از طریق نهادهایی مانند بانک مرکزی توافق کنند که صادرکننده کار خود را انجام دهد و واردکننده از ارز حاصل از صادرات برای برنامه ریزی برنامه خود استفاده کند. ما در سال های قبل هم تجربه مشابهی داریم و باید ببینیم آیا دوباره شرایط برای چنین موضوعی فراهم می شود یا خیر.

منبع: ایسنا

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید