کشورهای حاشیه خلیج فارس باید مشکلات خود را با ایران حل کنند

واشنگتن پست می نویسد کشورهای عربی حوزه خلیج فارس در دوره بی اعتمادی به آمریکا، تلاش هایی را برای تعامل با تهران آغاز کرده اند.

واشنگتن پست بدون اشاره به نقش تغییر حکومت در ایران نوشت: «کشورهای خلیج فارس قبلا با توافق برجام مخالف بودند، اما اکنون می گویند از احیای آن حمایت می کنند. در همان زمان، آنها شروع به تلاش برای تعامل با تهران در دوره عدم اطمینان در مورد حفظ قدرت آمریکا در منطقه کردند.

این دولت ها در عین حمایت از محاصره تسلیحات هسته ای ایران، علاقه مند به لغو تحریم ها علیه تهران هستند. سیاستمداران و تحلیلگران منطقه ای می گویند که تغییر دیدگاه آنها به همان اندازه که به واشنگتن مربوط می شود، به رابطه آنها با تهران نیز مربوط می شود.

عربستان سعودی و امارات متحده عربی نگران هستند که عدم دستیابی به توافق برای بازگشت به برجام منجر به رویارویی مستقیم آمریکا و اسرائیل با ایران شود که در این صورت احتمالاً با آن مواجه خواهند شد.

تصور اولیه مبنی بر اینکه ایالات متحده از آنها دفاع می کند در دوران ترامپ کم رنگ شد. شواهد نشان می دهد که واشنگتن علاقه ای به حمایت از این کشورها ندارد. به نظر می رسد این علاقه در زمان بایدن کاهش یافته است.

کشورهای عربی حوزه خلیج فارس مدت‌هاست که بیشتر نگران جنگ‌های نیابتی ایران در منطقه و توسعه موشک‌های بالستیک هستند که می‌توانند به قلمرو آنها برسند، تا برنامه هسته‌ای تهران. آنها همچنین گفتند که اولویت اولشان بازگشت به توافق هسته ای است و امیدوارند که بعداً به مسائل دیگر رسیدگی کنند. ایران گفته است که هرگز قصد ندارد در مورد مسائل منطقه ای مذاکره کند.

  حاج قاسم و آیت الله مصباح یزدی برای حفظ نظام از جان و آبروی خود دریغ نکردند/ بهانه ای برای عدم پیشرفت کشور وجود ندارد.

مقامات این کشورها می گویند که به دلیل ناآگاهی ایالات متحده از نگرانی های آنها، آنها تلاش جدیدی برای کنار گذاشتن دهه ها خصومت با ایران که به درگیری دامن می زند، انجام داده اند.

مهمترین تعامل هفته گذشته با سفر مشاور امنیت ملی امارات به تهران صورت گرفت. این بالاترین سطح تماس مقامات ایرانی و اماراتی در یک دهه گذشته بود.

انور قرقاش، مشاور ارشد سیاست خارجی امارات متحده عربی، در کنفرانس مناظره استراتژیک ابوظبی پیش از این نشست گفت: «ما اقداماتی را برای کاهش تنش ها برداشته ایم، زیرا هیچ علاقه ای به رویارویی نداریم. تمام منطقه تاوان چنین رویارویی را خواهد پرداخت.

ریاض کهویجا، مشاور دفاعی مستقر در دبی، گفت: خروج سرکش و بی دقت ایالات متحده از افغانستان، انفعال ایالات متحده در پاسخ به حملات پهپاد هات به تاسیسات نفتی عربستان سعودی، همراه با سیگنال های بی دقت واشنگتن به خاورمیانه، به ایجاد این حس کمک می کند. متعلق به کشور است. شما انجام داده اید که باید اقدامات پیشگیرانه انجام شود. هر کشوری در تلاش است تا سیاست هایی را اتخاذ کند که در خدمت منافع خود باشد. این کشورها دیگر به آمریکا متکی نیستند.

منبع: روزنامه کیهان

دیدگاهتان را بنویسید