کلانشهر با روابط ناسالم سیاسی و فساد برمی خیزد/ این حادثه باید درس عبرتی برای عاملان شود

گروه سیاسی – رجانیوس: استاندار خوزستان با اشاره به نقش روابط ناسالم سیاسی در دولت سابق در ساخت و ساز غیرمجاز برج های دوقلوی کلانشهرها، گفت: از نظر پایداری دارای کاستی هایی است؛ در حالی که این امر موجب شده است تا برج های دوقلوی کلانشهرها به صورت غیرمجاز احداث شوند. تمام نامه ها و گزارش ها دارای تاریخ هستند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری خوزستان، صادق خلیلیان با اشاره به شرایط ساختمان کلانشهر افزود: این ساختمان در کنار کوچه 4 متری و خیابان امیری که عرض چندانی ندارد، 11 طبقه ساخته شده است. و زیرزمین .در سال 94 مجوز گرفت و ساخت آن در سال 1375 آغاز شد.

استاندار خوزستان گفت: این پروژه در ابتدا شش طبقه بود و تا سال 1377 به تدریج طبقات دیگر به آن اضافه شد. سه طبقه به طور همزمان و دو طبقه به طور همزمان، بر روی یک سازه طراحی شده برای یک ساختمان شش طبقه اضافه شد.

وی افزود: از همان ابتدا مشکلات فنی زیادی وجود داشت تا اینکه این مکان در کنار یک کوچه 4 متری و یک خیابان باریک باید در اختیار این فرد قرار می گرفت. این مشکل ناشی از سهل انگاری و برخی روابط ناسالم است که متاسفانه از سال 94 تا 1378 شاهد آن بودیم که در استان خوزستان و به ویژه شهرستان آبادان شکل گرفت.

هلیلیان گفت: ضوابط فنی در برخی نقاط این پروژه رعایت نشد. طبق گزارشات و مستندات موجود از سال 1996 تا 1999، ساختمان استانداردهای فنی لازم را نداشته است.

استاندار خوزستان با اشاره به وضعیت فعلی کلانشهر گفت: اگر کلانشهر را تکمیل کنیم دو پنجم ساختمان فروریخته و سه پنجم دیگر بسیار ناپایدار است. ما یک گروه کارشناسی متشکل از سیستم های مهندسی، شهرداری و راه و شهرسازی تشکیل دادیم. تیم بقیه ساختمان را بازرسی کرد و متوجه شد که نمی توان آن را نگهداری یا بازسازی کرد.

وی افزود: با توجه به اقدامات انجام شده در دوازده سیزده روز گذشته تقریباً می توان گفت که به پایان این مرحله رسیده ایم و اکنون باید تکلیف بقیه ساختمان را مشخص کنیم.

آخرین وضعیت جستجو برای افراد گمشده
هلیلیان در پاسخ به احتمال سایر مفقودین و ارائه آمارهای مختلف در فضای مجازی گفت: اعلام کردیم که خانواده ها مفقودین را اعلام کنند که تعداد اولیه 38 نفر بود. البته شایعات زیاد است و نباید آنها را نادیده گرفت. مثلا به ما گفتند که کوچه پر از کشته شدگان است اما بعد از پاکسازی معلوم شد که پنج نفر هستند.

وی افزود: تعداد کشته شدگان زیرزمین هفت هشت نفر بود. تعدادی در قسمت مرکزی وجود دارد که سه روز پیش وارد آن شدیم و اجساد را هم در آنجا پیدا کردیم.

  کاهش قیمت سکه ادامه دارد - بررسی رسانه های تحریریه

استاندار خوزستان گفت: نقل قول هایی وجود دارد اما مستند نیست. تقریباً 90 درصد زباله ها را حذف کردیم و مقداری از زباله هایی که به ستون ها چسبیده بودند باقی می ماند.

وی افزود: به زیرزمین رفتم و علیرغم اینکه از نظر کارشناسی نباید این کار انجام می شد، اما نگرانی خانواده ها و اقوام را دیدم و بدون دیدن شایعات گفتم باید خودم ببینم. ” ما آنجا چیزی ندیدیم.

هلیلیان گفت: اگر مفقودی وجود داشته باشد ممکن است چند نفر باشند اما تعداد آنها مشخص نیست.

وی با اشاره به روند آواربرداری در این کلانشهر از همان ابتدا، افزود: سه روز اول به امداد و نجات سپری شد و نیروهای مردمی نیز کمک زیادی کردند. از روز سوم آواربرداری را با ماشین آلات و تجهیزات سنگین آغاز کردیم و اکنون در پایان این مرحله هستیم.

استاندار خوزستان گفت: در واقع می توان گفت که اکنون تعیین تکلیف باقی مانده از ساختمان مهم است. آواربرداری رو به اتمام است و پاکسازی نهایی در حال انجام است. آنچه اکنون برای ما مهم است بقیه کار ساخت و ساز است که در ستون به شدت در حال تغییر است.

وی افزود: از روز اول آنها را با لیزر تحت نظر قرار می دادیم و مرتب گزارش می دادیم و گاهی مجبور به توقف عملیات می شدیم و پس از ثبات نسبی کار را شروع می کردیم، علاوه بر تخلیه افراد و آوردن ماشین آلات و پرسنل تخصصی.

وی با اشاره به حضور در محل حادثه در ساعات اولیه سقوط این کلانشهر گفت: همان روز به محض شنیدن این خبر به آبادان رفتیم. با بررسی های اولیه متوجه شدم مشکل ساده نیست و حتی از تهران پلاسکو هم شدیدتر است. بلافاصله با معاون

برای اعزام آتش نشانان پلاسکو به آبادان با رئیس جمهور و رئیس دفتر رئیس جمهور صحبت کردم.
استاندار خوزستان گفت: باید در بعد ملی به موضوع رسیدگی می شد. ساعت 16 وزیر کشور و ساعت 18 هلال احمر و آتش نشانی تهران وارد شدند.

وی افزود: جمعیت هلال احمر خوزستان را بسیج کردیم و گروه های دیگری هم از کشور آمدند. در ابتدای کار از ماشین آلات پالایشگاه آبادان استفاده کردیم.

خلیلیان گفت: خوزستان از جمله آبادان، منطقه صنعتی است. ما یک پالایشگاه، یک پتروشیمی و یک شهرک صنعتی داریم و همه آنها در همان ساعات اولیه ماشین آلات خود را به کار انداختند، اما چون جمعیت زیاد بود و ناپایداری ساختاری وجود داشت، باید خیلی مراقب بودیم. ابتدا با ماشین‌های سبک، با دست و گروه‌های مردم کار می‌کردیم و بعد آرام آرام از جاهایی که مطمئن بودیم پایداری وجود دارد، اجازه می‌دادیم تجهیزات کار کنند.

  برآورد قابل قبول آب و هوای پایتخت

وی ادامه داد: واقعا محیط برای عملیات تنگ بود، ما در چند جبهه با هماهنگی کار کردیم و مجبور شدیم تعدادی از خانه هایی را که قدیمی بود و مالکان در آنجا زندگی نمی کردند با رضایت مالکان تخریب کنیم.

استاندار خوزستان گفت: جبهه شرق را باز کردیم و از جنوب، شمال و شرق سر کار رفتیم و کار هفت روز طول کشید. ابتدا کوچه را تمیز کردیم و سپس مغازه ها و مغازه ها و کوچه 4 متری را تمیز کردیم و سپس وارد قسمت مرکزی شدیم.

وی گفت: زمانی که یکی از کارگران را در بیمارستان عیادت کردیم نجات یافت. وی مقتول را همراهی کرد که گفت 20 کارگر در قسمت مرکزی ساختمان هستند اما خود مقتول گفت این موضوع صحت ندارد. با خروج کارگران بخشی از ساختمان فروریخت و بخشی از ساختمان فرو ریخت و تعدادی از کارگران موفق به فرار شدند.

هلیلیان افزود: تعدادی اجساد را بیرون آوردیم و البته خود مجروح گفت احتمالاً چهار تا پنج نفر زیر آوار هستند.

کلان شهر باید درس عبرت باشد
وی ادامه داد: باید در مناظره در کلان شهرها برای کسانی که به تعهدات خود عمل نمی کنند عبرت بدهیم؛ به نظر می رسد این عوامل در شهر آبادان بوده است. از سال 1994، زمانی که انسان مجبور شد ساخت برج های دوقلو را آغاز کند – که یکی از آنها قبلاً کشف شده است، او ساخت و ساز را در سال 1994 بدون مجوز یا مجوز اولیه آغاز کرد. در کجای کشور چنین مجوزی داریم؟ چه نوع رابطه ای می تواند وجود داشته باشد؟ این نمی تواند چیزی جز یک رابطه ناسالم باشد.

استاندار خوزستان گفت: در سال 96 گزارش ها حاکی از آن بود که ساختمان کلانشهر در حین ساخت دچار مشکلات فنی شده است و نظام مهندسی اعلام کرد این برج که در سال 1377 افتتاح شد نیز همین مشکلات را داشت. تمام نامه ها و گزارش ها دارای تاریخ هستند.

وی افزود: روابط ناسالم چگونه ایجاد می شود؟ ممکن است شخصی از دیگری پول نگرفته باشد، اما وقتی یک مسئول کشوری یا استانی به شهر می رود و در مراسمی شرکت می کند و به نوعی از شخصی حمایت می کند، آن فرد یک حاشیه امنیتی پیدا می کند و بعد می بینیم که در سال های 96، 97، 98، 99 و تا 1400 این اقدامات بدون اینکه این شخص مشمول مراجع نظارتی باشد انجام می شود.

هلیلیان گفت: این مصداق روابط ناسالم است که در واقع منجر به این آسیب ها می شود که نه تنها به مردم آبادان بلکه به کل کشور وارد می شود.

  5 میوه ای که شما را ضعیف می کند

وی افزود: به نظر می رسد قوه قضائیه و دادستانی باید درک عمیق تری از این موضوعات داشته باشند و این نباید به این معنا باشد که کار با یک ناظر تمام شود.

استاندار خوزستان گفت: پشت پرده اقتصادی و سیاسی از این فرد (صاحب کلانشهر) حتی از سال 92 تاکنون بوده است مردی که [حسین عبدالباقی] مرد 41 ساله در همان ساختمان کشته شد. پس در سال 92 جوان تر بود، چگونه توانست آرام آرام یک گروه ساختمانی به نام هلدینگ عبدالباقی راه اندازی کند و سپس از سال 94 به طور انحصاری ساخت آبادان را بر عهده بگیرد؟

وی گفت: تا زمانی که با روابط پشت پرده سروکار نداشته باشیم، نمی توانیم با افراد دارای معلولیت برخورد کنیم. وقتی کارشناس ناظر گزارش خود را به شهردار می دهد چرا شهردار دستور نداده است؟ شهردار دستگیر شد اگر نظام مهندسی اعلام کرده و شهرداری اعلام نکرده است موظف است به دادستان اطلاع دهد. در اینجا باید تکلیف دادستان مشخص شود، آیا شرکت کرده است؟

هلیلیان افزود: در نهایت این حادثه مربوط به یکی دو روز نبود. این روابط باید در نظر گرفته شود. این روابط است که باعث شکل گیری آنچه ما شاهد آن هستیم می شود. این باید درسی باشد برای کسانی که مقصر اصلی این مشکل بوده اند.

هلیلیان در پاسخ به سوالی درباره خبر خروج استاندار سابق خوزستان از کشور گفت: به نظر من ممکن است اشتباه کرده و از کشور خارج شده است؛ ببخشید زیاد وارد این موضوع نمی شوم. این یک امر قضایی است و قوه قضاییه باید وارد عمل شود و پاسخگو باشد.

استاندار خوزستان درباره نحوه برخورد با آسیب دیدگان حادثه پایتخت گفت: در این حادثه با چندین مورد مواجه هستیم؛ فروریختن بنا، بحث های فنی، روابط پشت پرده ای که منجر به شکل گیری پدیده عبدلبکی و تاثیر آن بر ارکان آبادان شد و ساخت و ساز و روابط سیاسی پشت پرده ای که در زیر صحنه وجود داشت. دولت قبلی مرحله تخریب اکنون کامل شده است. اکثر مجروحان آزاد شده اند.

وی که در تلویزیون صحبت می کرد در پایان به وضعیت شهرهای آبادان و هرمشهر اشاره کرد. شکل اولیه این برنامه تهیه شده است و در اهواز جلسه کارشناسی داشتیم که در مرحله پایانی است و این هفته برنامه کلی توسعه آبادان و هرمشهر که یک برنامه پنج ساله است به دولت می رود. تصویب و سالانه از طریق کمک های بلاعوض. برای نظارت بر پیشرفت و توسعه این دو شهر.

دیدگاهتان را بنویسید