کلمه بورسیه روی صندلی نشست!

فعالان بازار سرمایه در هفته های اخیر انتشار اوراق دولتی را عامل افت شاخص بازار عنوان کردند اما هجمه های منفی به انتشار اوراق، نوزدهمین حراج آن را پس از مدت ها وقفه لغو کرد. در صورتی که اکنون دولت برای تامین کسری بودجه بر فروش اموال مازاد متمرکز شده و به انتشار اوراق با حداقل ارزش ادامه می دهد.

به گزارش رجانیوس به نقل از ایسنا، دولت در سال جاری با حدود 400 هزار میلیارد تن کسری مواجه است که به دلیل تحریم ها، تورم بالا، تبعات منفی برداشت از بانک مرکزی و صندوق توسعه ملی و شرایط بد اقتصادی، امکان از طریق افزایش صادرات نفت، مالیات، فروش اوراق بهادار و کمبود دارایی های مازاد، کسری قابل توجهی را فراهم می کند.

در این میان انتشار و فروش اوراق قرضه تنها گزینه ای است که با افزایش سود و اعتماد مردم به دولت به جای ایجاد پول قوی و تورم قابل فروش است.

علیرغم اینکه عملکرد دولت در فروش اوراق از ابتدای سال جاری خوب نبوده است، اما فروش اوراق از ابتدای دولت اصلی تا حدودی بهبود یافته و در حراج هفدهم و هجدهم موفق به فروش 24 تریلیون تن اوراق شده است.

اما از زمانی که آخرین حراج اوراق در 29 شهریور برگزار شد، فعالان بازار سرمایه بر این باور بودند که انتشار اوراق دولتی در کاهش شاخص بورس موثر است و بحث های زیادی به وجود آمد تا اینکه پس از گمانه زنی های منفی، نوزدهمین حراج اوراق لغو شد. برگزاری جلسات بانک مرکزی و وزارت اقتصاد برای حمایت از بازار سرمایه و انجام سیاست های پولی مطابق با این بازار، انتشار اوراق بهادار را از سر می گیرد که به گفته وزیر اقتصاد حداقل خواهد بود.

  پاسخ به یک توهم؛ کاهش بیانات مقام معظم رهبری از «تصویب مذاکرات» به «ارزیابی مذاکره کنندگان»

البته با زمزمه انتشار اوراق قرضه، وزارت اقتصاد اعلام کرد که دولت نه تنها از مهرماه تاکنون اوراقی منتشر نکرده است، بلکه از محل فروش اوراق نیز پول کافی برای تامین کسری بودجه و درآمدها دریافت نکرده است. از فروش آنها برای بازپرداخت اصل و بهره استفاده شد.

از آنجایی که توجه دولت به انتشار اوراق کسری بودجه کم شده، وزیر اقتصاد پیش از این اعلام کرده بود که تمرکز این وزارتخانه بر افزایش درآمدهای دولت و جبران کسری بودجه بدون آثار تورمی با فروش دارایی های مازاد و راکد دولت است. حساسیت فعالان بازار سرمایه به انتشار اوراق، دولت را بر آن داشته است که انتشار اوراق را کاهش دهد و بر فروش املاک مازاد متمرکز شود.

همچنین رئیس کل بانک مرکزی یکی از اقدامات خود برای مهار تورم را فروش دارایی های مازاد به بانک ها اعلام کرد که برای این منظور بانک مرکزی کارگروهی را برای اعلام برنامه خود برای واگذاری دارایی های مازاد تشکیل می دهد.

در همین حال، هندوزی ضمن اعلام برنامه‌هایی برای در دست گرفتن سکان وزارت اقتصاد، از اقدام فوری دولت در حوزه مالیه عمومی برای ایجاد اصلاحات اساسی در کسری بودجه ۱۴۰۰ با کمترین هزینه‌های کلان خبر داد. هزینه وام بانک مرکزی در اقتصاد کلان ایجاد تقاضا برای فوری ترین اقدام در این زمینه است.

به همین منظور توسعه بازار بدهی به منظور کاهش هزینه های تامین مالی دولتی بازار از طریق انتشار اوراق قرضه از طریق افزایش تنوع اوراق اسلامی در نرخ، سررسید و نقدینگی اوراق دولتی و تدوین و انتشار جدول زمانی برای انتشار. اوراق مشارکت در برنامه ریزی خریداران اوراق دولتی یکی از اقدامات اولویت دار خاندوزی اجرای در بازار اوراق بهادار بود که پس از 100 روز از دولت اصلی، خاندوزی نه تنها به این اهداف دست یافت، بلکه بر کاهش نقش اوراق بهادار نیز تمرکز کرد. در تامین کسری بودجه

  کنایه سخنگوی وزارت خارجه روسیه از آمریکا

دیدگاهتان را بنویسید