کل منطقه آرد و روغن یارانه ای از ایران تامین می شد

9218 خبر اولیه

به گزارش سرمقاله سید مسعود میرکاظمی، در گردهمایی رؤسای سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان ها با اشاره به وضعیت کشور در دولت سیزدهم گفت: در سال 1400 که دولت واگذار شد، شاخص های کلان اقتصادی موقعیت بسیار ضعیفی داشتند. رشد اقتصادی نزدیک به صفر، نرخ جذب سرمایه منفی 4.6، تورم 50 درصد; بیکاری بالا بخشی از وضعیت اقتصاد کشور بود.

وی ادامه داد: علاوه بر کاهش درآمدهای دولت، هزینه های جاری نیز طی هشت سال بیش از دو برابر شده است که تنها 60 هزار میلیارد تن وجوه تخصیص نیافته در زمان تحویل دولت در خزانه باقی مانده است. همچنین باید ماهانه 10 تا 12 میلیارد تن اصل و سود اوراق تسویه می شد.

رئیس سازمان برنامه افزود: مشکل دیگر خشکسالی بود که نه تنها در ایران بلکه در سایر کشورها نیز رخ داد و همزمان با افزایش قیمت انرژی و هزینه حمل و نقل، قیمت مواد غذایی افزایش یافت. ذخایر غذایی استراتژیک نیز 30 تا 70 درصد کمتر از حد مجاز بود.

معاون رئیس جمهور مشکلات ناشی از ولیعهدی را از دیگر مشکلات پیش روی دولت سیزدهم عنوان کرد و گفت: آمار تلفات ناشی از ولیعهد افزایش یافته و واکسیناسیون به تعویق افتاده است.

وی افزود: دولت از همان ابتدا با این تصویر مواجه بود اما در نهایت مشکلات یکی پس از دیگری بدون استقراض و چاپ پول حل می شد. نه تنها معوقات اقشار بازپرداخت شد، بلکه توزیع وام های عمرانی و اشتغالزایی در پایان سال به بالای 200 هزار میلیارد تن رسید.

میرکاظمی با بیان اینکه برخی از راه حل های مشکلات مربوط به مذاکرات و نتیجه است، یادآور شد: برخی می گویند علت مشکلات اقتصادی تحریم است، اما این گفته نادرست است، سهم تحریم ها مشخص است و نیازی به رفع همه مشکلات نیست. خطاب. .

  افزایش حقوق کارمندان و مستمری بگیران

معاون رئیس جمهور خاطرنشان کرد: ۸ سال است که این فعال اقتصادی حذف شده است. در مورد مذاکرات چطور؟ و نتیجه این رویکرد منفی شدن درجه افزایش سرمایه بود. مذاکره به جای او، اما ثبات اقتصادی کشور را نباید به مذاکره گره زد و بر همین اساس بودجه 1401 با شرایط تحریم تهیه شد.

وی افزود: در نیمه دوم سال 1400 دولت بر عدم افزایش پایه پولی ایستادگی کرد و سازمان برنامه و بودجه برخلاف سال های گذشته ماموریت داشت از رشد پایه پولی در کشور جلوگیری کند. “

رئیس سازمان برنامه و بودجه با اعلام اینکه تمرکز دولت سیزدهم بر افزایش قدرت خرید مردم است، ادامه داد: تمرکز دولت بر کاهش تورم برای ایجاد ثبات اقتصادی و اطمینان بخشی به بخش خصوصی برای سرمایه گذاری است.

میرکاظمی با اشاره به اهمیت ثبات اقتصادی در دستیابی به اهداف اقتصادی گفت: باید فضای اعتماد بخش خصوصی به سرمایه گذاری وجود داشته باشد و یکی از مهمترین بی ثباتی ها و نابسامانی ها در اقتصاد تورم است.

وی ادامه داد: برای مبارزه با تورم باید رشد مخارج دولت و خلق پول توسط بانک ها کنترل شود و دولت برای هر دو برنامه های مشخصی دارد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه «پرداخت ها در فروردین ماه امسال بدون وام انجام شده است» گفت: با وجود اینکه در فروردین ماه درآمدها کم است، اما پرداخت های این ماه خالی از سکنه و از محل درآمدهای دولت پرداخت می شود.

کشورهای همسایه دارو، روغن و آرد ایران را تا شعاع 300 کیلومتری تامین می کردند.

  اجرای سیاست های بانک مرکزی برای ایجاد آرامش و تعادل در بازار ارز

معاون رئیس جمهور درباره موضوع ارز ترجیحی و دلایل تغییر نحوه پرداخت اظهار کرد: قاچاق کالاهای دریافت کننده ارز ترجیحی به حدی است که گاهی کشورهای همسایه تا 300 کیلومتری ارز ترجیحی دارو، روغن و آرد تحویل می دهند. . قیمت آنها در کشورهای همسایه افزایش یافته است.

میرکاظمی در ادامه با بیان اینکه کارایی ارز ترجیحی بسیار کم است، ادامه داد: ارز ترجیحی بزرگترین ضربه را به تولید کشور وارد کرده است چرا که هیچ فعال اقتصادی نمی تواند با دریافت کنندگان ارز ترجیحی رقابت کند.

به گفته رئیس سازمان برنامه و بودجه، واجد شرایط بودن بودجه 1401، امکان پرداخت طولانی‌مدت چند ماهه ارز ترجیحی را فراهم کرد و از نظر قانونی دولت مجبور به انجام این عملیات اقتصادی شد.

وی در خصوص مزایای حذف ارز ترجیحی برای اقتصاد کشور گفت: با ظرفیت حذف ارز ترجیحی می توان اشتغال پایدار ایجاد کرد و مهمتر از آن خروج دولت از بازار است. تولیدکنندگان و بخش خصوصی به تدریج در تنظیم بازار پیشتاز هستند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با توجه به افزایش ضریب جینی و اختلاف طبقاتی در سال گذشته، افزود: توزیع کمک معیشت جدید قطعاً ضریب جینی را بهبود می بخشد؛ سامان هدف تدابیری اندیشیده است که متقاضیان جدید چه کسانی هستند. کمک هزینه برای ثبت نام به زودی.

میرکاظمی گفت: با توجه به لزوم تامین امنیت غذایی کشور و افزایش قیمت های جهانی، طرح حذف ارز ترجیحی زودتر اجرا شد، به عنوان مثال در فروردین 1401.

وی در خصوص یارانه نان و دارو گفت: یارانه نان و دارو به عموم مردم و نان و دارو به کل جمعیت کشور پرداخت می شود نه دهک.

  تغییر اقلیم عامل شماره یک خشک شدن دریاچه ارومیه است

منبع: snn

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید