کمبود روغن آفتابگردان جدی است

بر اساس سرمقاله، تا سال 2021، اوکراین 10 درصد تجارت جهانی گندم و ذرت و بیش از یک سوم تجارت جهانی روغن آفتابگردان را به خود اختصاص داده است.

کمیسیون اروپا افزایش 30 درصدی صادرات غلات از کشورهای عضو را طی دو سال آینده برای مقابله با تأثیر کاهش تولید جهانی در اوکراین به دلیل جنگ پیش بینی کرده است.

حمله روسیه به اوکراین بار دیگر امنیت غذایی را در کانون توجه قرار داده است، زیرا هر دو کشور جنگ زده نقش کلیدی در تامین غلات و نفت جهان دارند.

این دو کشور انبارهایی برای تولیدات کشاورزی هستند و با هم بیش از یک سوم گندم و جو، 52 درصد ذرت و بیش از 50 درصد روغن و تخمه آفتابگردان جهان را تامین می کنند.

آخرین گزارش کوتاه مدت در مورد چشم انداز تجاری، که توسط کمیسیون اروپا در 5 آوریل منتشر شد، می گوید که جنگ به شدت به بازارهای کشاورزی و مواد غذایی آسیب رسانده و تنش های بیشتری را بر سر دسترسی جهانی آینده به غلات و دانه های روغنی ایجاد کرده است.

shutterstock 2006974598 خبر اولیه

با این حال، طبق داده های جدید منتشر شده توسط کمیسیون، سطح غلات و دانه های روغنی در اروپا احتمالاً بسیار خوب است.

علاوه بر افزایش پیش‌بینی‌شده عملکرد، کاهش تقاضای خوراک پس از بحران در بخش گوشت خوک پیش‌بینی می‌شود.

با وجود برخی افزایش قیمت ها، تولید گوشت خوک تحت تأثیر شیوع تب خوکی آفریقایی (ASF) و هزینه بالای انرژی و نهاده ها قرار گرفته است که بر حاشیه سود فشار وارد می کند.

بر اساس گزارش اتحادیه اروپا، انتظار می‌رود تقاضا برای خوراک دام بین سال‌های 2022 تا 2023 به میزان 1.1 درصد کاهش یابد و انتظار می‌رود مصرف غلات برای سوخت‌های زیستی 8 درصد در مدت مشابه دو ساله کاهش یابد.

  سفر به نوروز با 2 دوز واکسن امکان پذیر است

اثر ترکیبی این دو عامل می تواند صادرات غلات اتحادیه اروپا را 30 درصد بیشتر از میانگین پنج ساله کند و واردات غلات اتحادیه اروپا را تا 42 درصد کاهش دهد.

گزارش ارزیابی چشم انداز بیان می کند که آنها به کاهش تأثیر کمبود پیش بینی شده صادرات غلات اوکراین بر بازارهای جهانی کمک خواهند کرد.

این گزارش همچنین می‌گوید که عدم اطمینان در ظرفیت بخش کشاورزی اوکراین در زمینه کاشت، داشت و برداشت قابل انتظار است. وقفه در بخش‌های پشتیبانی و حمل‌ونقل مرتبط با جنگ نیز بر توانایی اوکراین برای تولید در سال جاری و سال آینده تأثیر خواهد گذاشت.

یکی از سناریوها در این منظر عدم صادرات از اوکراین در سال 2022-23 است و این امر جهان را با کمبود 20 میلیون تن گندم در بازار جهانی مواجه خواهد کرد.

غلبه بر تهدیدات سیستم های غذایی جهانی ناشی از تهاجم روسیه به اوکراین  موسسه بین المللی توسعه پایدار

قیمت غلات در بازار اتحادیه اروپا در هفته های اخیر افزایش یافته است و انتظار می رود قیمت ها در سال جاری و 2023 همچنان بالا بماند. همانطور که کشاورزان اوکراینی قبلاً کاشت کرده اند، انتظار می رود تولید تا سال 2022 حدود 1 درصد افزایش یابد.

با این حال، اتحادیه اروپا اقداماتی را انجام داده است که به ویژه در تصمیم اخیر برای اجازه دادن به کنار گذاشتن اضطراری مهم بود. همچنین انتظار می‌رود تولید محصولات زراعی مانند ذرت با افزایش سطح قابل استفاده برای غلات با تأثیر مثبت قیمت‌های بالا، افزایش یابد.

برخی از نگرانی ها به دلیل شرایط آب و هوایی شدید که قبلاً بر محصولات زمستانی تأثیر می گذارد، محدود به جنوب اروپا و شمال آفریقا است.

  جمعی از خانواده ها و همسران شهدا با همسر رئیس جمهور دیدار کردند

در حالی که اتحادیه اروپا تا حد زیادی در تامین اکثر کالاهای کشاورزی خودکفا است، گزارش Outlook می گوید که امکان واقعی جایگزینی واردات روغن آفتابگردان از اوکراین وجود ندارد، که نگرانی های غذایی را افزایش داده است.

اوکراین بیش از یک سوم تجارت جهانی روغن آفتابگردان در سال 2021 را به خود اختصاص داده است. با این حال، ذخایر آفتابگردان در سال گذشته به دلیل برداشت بسیار خوب در اروپا و افزایش قابل توجه تولید در چین، ترکیه و قزاقستان در سطح خوبی قرار داشت.

انتظار می رود با توقف واردات از اوکراین پس از آغاز جنگ، واردات محصولات آفتابگردان به شدت کاهش یابد و به 45 درصد برسد. در نتیجه، قیمت های بازار همیشه در بالاترین حد خود باقی خواهد ماند، به ویژه برای کالاهایی مانند کلزا و سایر دانه های روغنی.

به گفته کمیسیون، این می تواند فرصت هایی را برای سایر محصولات مانند روغن زیتون برای پخت و پز ایجاد کند، زیرا تولید آن در سال های 2021-2022 حدود 10 درصد افزایش یافته است.

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید