کمک های جدید غرب به اوکراین / آیا جنگ بازخواهد گشت؟

بر اساس این سرمقاله، کشورهای غربی به رهبری آمریکا و اتحادیه اروپا از هفته ها پیش تجهیزات و تسلیحات به اوکراین می فرستند و هزاران سلاح سبک و سنگین و میلیون ها گلوله و گلوله را وارد این کشور کرده اند. با این حال، در مراحل اولیه جنگ، کشورهای طرفدار اوکراین از ترس واکنش روسیه و جنگی که در اوکراین ادامه خواهد داشت، از ارسال سلاح های سنگین خودداری کردند.

با این حال، اکنون تقریباً همه کارشناسان نظامی معتقدند که نبرد دونباس در شرق اوکراین تنها با سلاح های سنگین به دست می آید و متحدان اوکراین به طور فزاینده ای سلاح های سنگین تر ارسال می کنند.

پس از هشدارهای مکرر مسکو مبنی بر اینکه تدارکات تسلیحات غربی تهدیدی برای امنیت این کشور است، کشورهای طرفدار اوکراین با دقت در حال انتخاب سلاح های خود هستند. اما کدام کشورها به اوکراین تسلیحات اولیه داده اند یا خواهند داد؟

ایالات متحده

ایالات متحده یکی از فعال ترین کشورها در زمینه ارسال تسلیحات به اوکراین است. در ماه مه، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که این کشور سامانه موشکی HIMARS را به اوکراین تحویل خواهد داد. هیماراس می تواند انواع موشک های کوتاه برد را با برد صدها کیلومتر پرتاب کند.

با این حال، دولت آمریکا تصمیم گرفته است که موشک هایی با این کالیبر به اوکراین ارسال نکند و عرضه مهمات به موشک هایی با برد تا 80 کیلومتر را محدود کند. ایالات متحده می گوید این موشک ها برای دفع حملات روسیه و همچنین ارائه رادار ضد توپخانه به اوکراین کافی است.

توپخانه ام 777 به همراه موشک های ضد تانک قابل حمل جاولین و موشک های ضد هوایی استینگر از دیگر تسلیحات عرضه شده توسط آمریکا بود. دو سلاح آخر نقش کلیدی در جلوگیری از محاصره کیف در روزهای اولیه جنگ داشتند.

  جزئیات یارانه نقدی برای بازماندگان

آلمان

اوکراین و تعدادی از کشورهای عضو ناتو آلمان را به تردید در تسلیم سلاح های به اصطلاح سنگین متهم کرده اند. در همین حال، دولت آلمان می گوید در حال بررسی تعهدات خود در قبال ناتو است.

اگرچه برلین تاکنون هزاران سلاح سبک از جمله تفنگ، مین، موشک های ضد تانک، موشک های ضد هوایی و موشک های ضد هوایی به همراه میلیون ها مهمات به اوکراین تحویل داده است، اما تا همین اواخر از تحویل سلاح های سنگین خودداری می کرد.

آسوشیتدپرس

چند هفته پیش، دولت آلمان موافقت کرد که برای هر گلوله حدود 50 تانک ضد هوایی منسوخ به نام چیتا و هفت هویتزر خودکششی Panzerhaubitze 2000 به اوکراین بدهد.

با افزایش فشار بر آلمان برای ارسال تسلیحات بیشتر، اولاف شولتز، صدراعظم آلمان اعلام کرد که پیشرفته ترین سیستم های دفاع هوایی و ردیابی راداری و همچنین موشک های هوا به هوا IRIS-T به اوکراین تحویل داده خواهد شد.

آسوشیتدپرس

دانمارک

جنگ در اوکراین در چندین جبهه زمینی، هوایی و دریایی جریان دارد. اوکراین برای محافظت از شهرهای ساحلی خود مانند اودسا در برابر ناوگان دریای سیاه روسیه مین های دریایی مستقر کرده است.اما این مین ها عملا تنها عامل بازدارنده در برابر تهاجم احتمالی هستند زیرا اوکراین نیروی دریایی قدرتمندی ندارد.

به همین دلیل است که دانمارک متعهد به تامین موشک های ضد کشتی هارپون اوکراین است. این موشک ها می توانند دفاع ساحلی کشور را به میزان قابل توجهی بهبود بخشند.

موشک ضد کشتی هارپون ساخت شرکت آمریکایی مک دانل داگلاس یک سامانه قدیمی است اما نسخه های مدرن آن همچنان در خدمت بسیاری از نیروهای دریایی در سراسر جهان است. برد این موشک 124 کیلومتر است و کلاهک 221 کیلوگرمی را حمل می کند.

  شرکت تاکسی اینترنتی در بازار سرمایه پذیرفته شد

نیروی دریایی سلطنتی

بریتانیای کبیر

دولت بریتانیا مدعی است که طیف گسترده ای از سیستم های تسلیحاتی را به اوکراین عرضه کرده است. از جمله این سلاح ها می توان به موشک های ضد تانک خودکششی جاولین و موشک های ضد هوایی استینگر اشاره کرد که به آموزش کمی نیاز دارند.

پنتاگون همچنین اعلام کرد که صدها موشک Brimstone-1 به اوکراین ارسال شده است که می تواند برای حمله به تانک ها، مواضع توپخانه و زیردریایی های سبک استفاده شود. بریمستون یک موشک “شلیک کن و فراموش کن” است. یعنی بعد از تیراندازی نیازی به اپراتور یا سیم راهنما نیست و تمام مراحل ناوبری و نزدیک شدن به هدف به صورت خودکار انجام می شود.

این موشک می تواند به طور گسترده از سواحل اوکراین (مانند اودسا) محافظت کند، اما به دلیل برد نسبتاً کوتاه 12 کیلومتری، برد محدودتری نسبت به سایر موشک ها دارد.

در عین حال، این موشک دارای مزیت حرکت مافوق صوت 1.3 یا 450 ماخ در ثانیه است که با کلاهک کوچک خود می تواند آسیب زیادی به کشتی های جنگی سبکتر و دوزیستان وارد کند.

ویکیپدیا

120 فروند مین روب به نام ماستیف به اوکراین و همچنین پهپادهای کوچکتر برای انتقال مواد غذایی و مهمات به خط مقدم تحویل داده می شود.

جمهوری چک

جمهوری چک تعداد نامعلومی سلاح از اتحاد جماهیر شوروی سابق از جمله نفربرهای زرهی، تانک، توپخانه هویتزر و احتمالا هلیکوپتر به اوکراین منتقل کرده است. این کشور قصد دارد تسلیحات سنگین بیشتری به اوکراین بفرستد.

جانا سرنوووا، وزیر دفاع چک پیشتر گفته بود که “تداوم” کلید کمک به اوکراین است.

  شرایط تردد مشمولان غایب ایرانی مقیم خارج از کشور

آسوشیتدپرس

طبق گزارش ها، کانادا، ایتالیا، یونان، نروژ و لهستان در حال برنامه ریزی برای انتقال توپخانه 155 میلی متری با هزاران گلوله به اوکراین هستند. هلند نیز مانند آلمان قصد دارد سامانه توپخانه پانزر هویتز 40 کیلومتری را در اختیار ارتش اوکراین قرار دهد. این مدل توپخانه به همراه هویتزر استاندارد ناتو M777 با برد 25 کیلومتر می تواند طیف وسیعی از گلوله های انفجاری را شلیک کند.

آیا اوکراین می تواند به سرعت از سلاح های غربی استفاده کند؟

یکی از مشکلات تامین تسلیحات مدرن غربی به اوکراین این است که اکثر نیروهای این کشور با آنها ناآشنا هستند. کارشناسان می‌گویند در حالی که سلاح‌های ساده‌تر فقط به یک دوره آموزشی کوتاه نیاز دارند، آموزش استقرار سیستم‌های پیچیده مانند تانک‌های ضدهوایی می‌تواند هفته‌ها یا حتی ماه‌ها طول بکشد.

بنابراین، یکی از راهبردهای آلمان به عنوان یکی از بزرگترین نیروهای نظامی اروپا این است که بخواهد تسلیحات پیچیده تر خود از جمله نفربرهای زرهی ماردر و تانک های لئوپارد 2 را به جمهوری چک، اسلوونی و یونان بفرستد و به نوبه خود مقداری درخواست کند. آنها نفربرهای زرهی و تانک های خود را که متعلق به اتحاد جماهیر شوروی سابق است و برای سربازان اوکراینی شناخته شده است، به کیف تحویل می دهند.

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید