گاز هلندی متوقف شد – بررسی تحریریه رسانه ها

بر اساس سرمقاله، گازپروم روسیه اعلام کرد که شرکت انرژی دولتی هلند GasTerra نمی تواند پرداخت های لازم را به روبل انجام دهد.

هلند در حال حاضر چهارمین کشوری است که از دریافت گاز طبیعی روسیه منع شده است، زیرا تصمیم گرفته است هزینه عرضه گاز روسیه را به روبل پرداخت نکند.

در همین حال، غول انرژی روسیه گازپروم روز سه شنبه اعلام کرد که عرضه گاز بیشتر تاجران گاز دولتی هلندی GasTerra را قطع کرده است.

این شرکت روسی در بیانیه ای اعلام کرد: تا پایان روز کاری در 30 می، گازپروم اکسپروم مبلغی به روبل برای عرضه گاز در ماه آوریل از GasTerra BV دریافت نکرده است.

شرکت هلندی GasTerra پیشتر گفته بود که اقداماتی را برای جبران کمبود گاز انجام داده است.

13506 خبر اولیه

تعطیلی گازپروم به این معنی است که حدود 2 میلیارد متر مکعب گاز قراردادی تا اول اکتبر 2022، تاریخی که قرارداد منقضی می شود، تحویل داده نخواهد شد. این شرکت هلندی در بیانیه ای اعلام کرد که GasTerra با خرید گاز از منابع دیگر این موضوع را پیش بینی کرده است.

در پایان آوریل، گازپروم صادرات گاز به بلغارستان و لهستان را متوقف کرد و صادرات گاز به فنلاند در ماه مه متوقف شد. علاوه بر این، دانمارک پس از رد درخواست پرداخت روبل روسیه، با تعلیق عرضه مواجه است.

طرح جدید مسکو برای پرداخت بهای گاز روسیه به روبل به خریداران گاز از کشورهای “غیر دوست” که روسیه را تحریم کرده اند می رسد. این کشورها باید در گازپروم بانک حساب باز کنند. سپس آنها می توانند وجوه را به ارز انتخابی خود سپرده گذاری کنند و بانک این وجوه را به روبل تبدیل کرده و به یک تامین کننده گاز در روسیه منتقل می کند.

  آیا محصول معروف خودرو ایران 25 برابر گرانتر است؟

در اوایل ماه جاری، آلمان و ایتالیا به شرکت های ملی خود اجازه دادند تا یک حساب روبلی در بانک گازپروم روسیه باز کنند تا طرح جدیدی برای پرداخت هزینه گاز طبیعی و جلوگیری از کاهش عرضه را دنبال کنند.

به گفته وزارت انرژی روسیه، در مجموع بیش از 20 شرکت اروپایی از کشورهای مختلف تاکنون حساب روبلی افتتاح کرده اند.

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید