گزارش مامور قاچاق محرمانه است!

8420 خبر اولیه

به گزارش تحریریه، اکبر پازوکی، رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی طی روزهای اخیر اعلام کرد: «برخی از سایت های فروش اقدام به فروش کالاهای لوازم خانگی قاچاق می کنند. اما دولت با آنها برخورد نمی کند.»

پیش از این محمدرضا شهیدی، دبیر انجمن تجهیزات صوتی و تصویری نیز در اعتراض به حجم بالای کالای قاچاق در بازار امین خزاد گفته بود: «این موضوع باید از سوی مسئولان مبارزه با قاچاق کالا و ارز پیگیری شود. دیگر مسئولان مربوطه اما مشکل فقط در فضای فیزیکی نیست. بلکه عرضه کالای قاچاق به شکل گسترده تری در فضای مجازی اتفاق می افتد.

با این تفاسیر این سوال مطرح می شود که توزیع کالای قاچاق در بازار بر عهده کیست و چرا نهاد متولی در این زمینه وجود ندارد؟

تولیدکنندگان، منتقد همیشگی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز

از بدو تأسیس این ستاد در دو دهه اخیر همواره انبوهی از انتقادات نسبت به عملکرد ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز وجود داشته است. اما متاسفانه با توجه به شواهد و قرائن تاکنون هیچ نتیجه قابل دفاعی در زمینه پیشگیری و مبارزه با قاچاق در کشور ارائه نشده است.

موضوعی که همواره جست و جوی انجمن ها، اتحادیه ها، اصناف و اذهان عمومی بوده است. به عبارت دیگر، نبود آمار موثق و دقیق از تعداد کالاهای قاچاق در کنار نبود آمار جامع و دقیق از میزان قاچاق کشف و ضبط شده در سطح عرضه، همواره یکی از معضلاتی بوده که مورد انتقاد قرار گرفته است. کار ستاد مبارزه با فساد با قاچاق انسان

  چین دلار را خالی می کند

مجید افتخاری، عضو هیأت مدیره اتحادیه صنف تولیدکنندگان پوشاک در این خصوص اعلام کرد: شکاف بزرگی بین بخش خصوصی و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در حوزه قاچاق کالا در کشور و کشور وجود دارد. بخش خصوصی اعداد اعلام شده از سوی این ستاد را نمی پذیرد!

آمار ترافیک متناقض

این آمارهای متناقض و از هم گسیخته منجر به ایجاد مجموعه ای از آمار و اطلاعات قاچاق در کشور شد. به عنوان مثال علیرضا منکبی، رئیس شورای عالی واردات، میزان قاچاق در کشور را بین 25 تا 27 میلیارد دلار در سال عنوان کرد. اما جالب است بدانید که از سال 1397 تاکنون هیچ آمار رسمی از سوی ستاد مرکزی منتشر نشده است و پیش از آن نیز آمار میزان قاچاق و کشف کالا همواره ثابت بوده و برای چندین سال در این ستاد این رقم 12،5 بود. میزان قاچاق در کشور میلیاردها دلار تخمین زده می شود.

از سوی دیگر در سال های اخیر شورای اسلامی و وزارت امنیت نیز به نوبه خود بر انتشار آمار قاچاق تاکید کرده اند که هر کدام آمارهای متعدد و بعضا متناقضی را در این زمینه منتشر کرده اند.

وقتی مسئول اعلام آمار قاچاق است، فقط سکوت می کند!

با مراجعه به سایت رسمی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز متوجه شدیم که این سایت نه تنها فاقد آمار خلاصه رسمی از میزان قاچاق است، بلکه مدت‌هاست که اطلاعات مربوط به آن به روز نشده و گاهی اوقات گزارش ها قدیمی هستند و قابل استناد نیستند..

اما حمیدرضا دهگانی نیا سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز مدعی است که آمار قاچاق کشف و کشف شده همیشه در دسترس است و رسانه ها به راحتی می توانند با تماس با دفتر فناوری اطلاعات این ستاد به این آمار دست یابند!

  ثبت نام بیش از 751 هزار نفر در سامانه نهضت ملی مسکن

دگانی نیا در این خصوص گفت: ارزش ریالی پرونده های قاچاق در پنج ماهه نخست امسال معادل ریال است. 500 میلیارد تومان و اینکه برخورد با قاچاق کالا فقط در تهران و اصفهان دیده و دیده نمی شود دلیل بر عدم برخورد نیست.

اما برخلاف اظهارات سخنگوی این ستاد، علی مویدی رئیس این ستاد اعتراف کرد که آمار این ستاد قدیمی و قدیمی است و البته تقصیر وزارت صمت است. مثبت وی در تیرماه امسال به رسانه ها اعلام کرد: از سال 1388 تاکنون آماری از قاچاق نداشته ایم و ستاد منتظر ارائه آن از سوی وزارت محرمانه است.!»

گزارش کار ماموران راهنمایی و رانندگی محرمانه است!

در همین رابطه امیرمحمد پرهام فر مدیرکل دفتر پیشگیری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه با سرکردگان تشکل های متخلف در مبارزه با قاچاق برخورد جدی می شود، اظهار داشت: و گفت: به عنوان مثال اخیرا یکی از مدیران نفتو تولیدی به دلیل سهل انگاری در امر مبارزه با قاچاق از سمت خود برکنار شد.

به گزارش پرهامفر، رسانه ها اغلب به ستادهای مبارزه با قاچاق کالا و ارز هجمه می کنند، اما گزارش های ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز از عملکرد نهادهای مسئول برخورد با قاچاق کالا و تخلفات و کم کاری های آنها در این حوزه خبر می دهد. محرمانه هستند. اما این گزارش ها به طور مرتب به مجلس و نهادهای عالی ارائه می شود.

مدیرکل دفتر پیشگیری از قاچاق کالا و ارز افزود: آمار کشفیات SBS به طور مرتب منتشر و قابل دسترسی است و به طور کلی بسیاری از فعالیت ها و مکاتبات ستاد با مراجع متولی مبارزه با قاچاق محرمانه و محرمانه است. منتشر نشده

  واحدی: خسارت هموطنان سیل زده جبران می شود

مبارزه با قاچاق تنها بر عهده ستاد نیست

وی با بیان اینکه مبارزه با قاچاق در کشور نیازمند هماهنگی بین دستگاه های مختلف با مسئولیت ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز است، گفت: به عنوان مثال فرجا باید با عرضه کنندگان کالای قاچاق در سطح عرضه با واحد عملیاتی برخورد کند.

وی در خاتمه تصریح کرد: ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز به صورت روزانه به مراجع ذیربط رصد و تذکر می دهد تا در کمترین زمان ممکن به وظایف خود عمل کنند و با تهدید، تشویق و … مجبور به واکنش می شویم.

منبع: مهر

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید