گزارش میدل ایست آی از رشد صنعت هواپیماهای بدون سرنشین ایران

گروه سیاسی رجانیوز: تحلیلی که توسط یک وب‌سایت خبری بریتانیایی انجام شده، می‌گوید دهه‌ها توسعه دقیق، ایران را به یک رقیب جدی در فناوری هواپیماهای بدون سرنشین و نفوذ منطقه‌ای جدید به آن تبدیل کرده است.

به گزارش رجانیوز، پایگاه خبری میدل ایست آی در گزارشی با عنوان «ظهور صنعت پهپادهای ایران» نوشت که دهه ها توسعه دقیق، ایران را به رقیبی جدی در فناوری هواپیماهای بدون سرنشین تبدیل کرده و نفوذ منطقه ای جدید به آن بخشیده است.

اولویت ملی

به گزارش میدل ایست آی، برتری هواپیماهای بدون سرنشین ایران برای دهه ها اولویت ملی آن بوده است که مسئولان کشور علیرغم اقتصاد تحریمی کشور از آن حفظ و دفاع کرده اند. بر اساس این گزارش، از زمان انقلاب اسلامی سال 1357 و خصومت های ناشی از آن بین ایران و غرب، تحریم های بین المللی تهران را به سمت خودکفایی در همه کالاها به ویژه کالاهای نظامی سوق داده است.

بر اساس این گزارش، در دوران جنگ ایران و عراق در اواسط دهه 1980، علاقه تهران به هواپیماهای بدون سرنشین واقعاً با اولین پهپاد به نام ابابیل – به معنی گله پرندگان – آغاز شد، نامی که پیش از این نشانگر استفاده استراتژیک از پهپادها در کشور بود. میدان جنگ بود، آغاز شد.

یک کارشناس مسائل ایران در انستیتوی امور بین‌الملل و امنیت آلمان (SWP) با بیان اینکه «برنامه پهپادهای ایران برای دهه‌های آینده به عنوان بخشی جدایی‌ناپذیر از ارتش این کشور پیش‌بینی می‌شود»، معتقد است: «راهبرد بدون سرنشین کشور. هواپیما یکی از چهار رکن استراتژی نظامی آن است. برنامه موشکی، شبکه متحدان و نیابت های غیردولتی و قابلیت های رو به رشد جنگ سایبری آن ستون های دیگری را تشکیل می دهند.

  آیا کال آف دیوتی جدید ضد ایرانی است؟

به گفته این کارشناس، همه اینها مبنای «بازدارندگی نامتقارن» است که ایران در برابر تحریم های فلج کننده ایجاد کرده است. وی افزود: ایران برنامه موشکی و پهپادی خود را برای جبران نیروی هوایی موثر توسعه داده است و توسعه داخلی در اولویت تفکر نظامی ایران قرار گرفته است.

یکی دیگر از کارشناسان دانشگاه دورهام انگلیس در این زمینه به میدل ایست آی گفت: برنامه موشکی ایران به دلیل ارزش بازدارندگی آن به ویژه علیه اسرائیل همواره در کانون توجه بوده است. در 10 سال گذشته توسعه پهپاد در ایران سر به فلک کشیده است.» وی همچنین مدعی شد: بخشی از این به دلیل دستیابی ایران به یک پهپاد آمریکایی است که بر فراز آن کشور سرنگون شده است.

به گزارش این پایگاه خبری مستقر در لندن، ایران اکنون ناوگانی از پهپادها با قابلیت حمل موشک های هدایت شونده دقیق با برد 2000 کیلومتر به اضافه تعداد زیادی پهپاد تجسسی دارد.

یک طلوع جدید

بر اساس تحلیل میدل ایست آی، انزوای ایران از تامین کنندگان سابق تسلیحات به این معناست که این کشور در درجه اول بر خودکفایی تاکید کرده است. به گفته کارشناس نامبرده دانشگاه دورهام، در مقایسه با پهپادهای اسرائیلی، ترکیه ای یا آمریکایی، پهپادهای ایرانی ممکن است ساده اما موثر باشند.

وی ضمن بیان این که «در یک دهه گذشته، تعداد پهپادهای ایرانی به طور قابل توجهی افزایش یافته است»، تصریح کرد: «ایران اکنون دارای مجموعه بسیار پیچیده ای از پهپادها است که نه تنها برای نظارت، بلکه به طور فزاینده ای برای ارسال مهمات استفاده می شود. از پارازیت رادار، اجسام متحرک و تهاجم استفاده می کند.

  دخالت قوه قضائیه در صورت تخلف واردکننده حیوانات وارداتی

بر اساس این گزارش، پهپاد شاهد 136 که به عنوان یک پهپاد تهاجمی نیز شناخته می‌شود، به خودی خود نشان می‌دهد که ایران تا چه حد در تثبیت خود به عنوان پیشران قدرتمند فناوری پهپادها پیش رفته است. این پهپاد در سال 2021 توسط ایران به صورت رسمی رونمایی شد و هدف آن دور زدن سامانه های پدافندی دشمن و غلبه بر نیروی زمینی است. این پهپاد یک کلاهک به وزن حدود 35 کیلوگرم حمل می کند و گاهی اوقات به عنوان یک پهپاد کامیکازه (انتحاری) شناخته می شود زیرا مستقیماً به سمت هدف پرواز می کند.

بر اساس تحلیل این پایگاه خبری، یکی دیگر از پهپادهای جنگی پیشرفته و مرگبار موجود در زرادخانه ایران، شهید 129 است. به گفته توماس جونو از دانشگاه اتاوا، ایران از منابع محدود خود برای ساخت «پهپادهای بزرگ، نسبتا ابتدایی و ارزان اما مؤثر» استفاده کرده است. .

بر اساس این گزارش، ژنرال‌های آمریکایی در سال‌های اخیر درباره قابلیت‌های پهپادهای ایران هشدار داده‌اند و پیشرفت‌های فناوری پهپاد ایران به این معناست که تهران می‌تواند از «برتری هوایی بومی» برخوردار شود. یک ژنرال آمریکایی به کنگره گفت: برای اولین بار از زمان جنگ کره، ما بدون برتری کامل هوایی در حال عملیات هستیم.

در بخشی از این گزارش، با اشاره به ادعاهای غیرمستند درباره استفاده روسیه از پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین، ادعایی که تهران و مسکو آن را تکذیب کردند، آمده است: در حالی که ادامه تحریم ها علیه ایران فروش پهپادها را محدود می کند، جنگ اوکراین به احتمال زیاد همان کاری را که درگیری ارمنستان و جمهوری آذربایجان برای پهپادهای ترکیه انجام می‌شود، برای پهپادهای ایرانی نیز انجام می‌شود، یعنی ثابت می‌کند که در درگیری‌های بین کشورها توانمند و مؤثر هستند.

  آغاز جنگ جهانی سوم اعلام شده است

یکی از کارشناسان دانشگاه دورهام به میدل ایست آی گفت: در حالی که پهپادهای ایران هنوز ارزش اقتصادی قابل توجهی ندارند، ارزش سیاسی بالایی دارند. هرچه جهان قدرت نظامی خود را بیشتر ببیند، مردم تهران احساس راحتی بیشتری خواهند کرد و البته برای تهران این بخشی از استراتژی بازدارندگی آن است.

دیدگاهتان را بنویسید