گمرک تخصصی شرکت های دانش بنیان ایجاد می شود

15476 خبر اولیه

به گزارش تحریریه، سید احسن خاندوزی وزیر اقتصاد و دارایی در بازدید از سیزدهمین نمایشگاه بین المللی فناوری نانو «ایرانانو 1401» اظهار داشت: همانطور که می دانید هم تولید محتوای علمی و هم پژوهشی در عرضه نانو و هم تولید است. محصولات نانوفناوری یکی از افتخارآمیزترین محصولات است. اینها عرصه هایی است که در 20 سال گذشته در کشور به دلیل توجه و تمرکز ویژه ای که رهبر معظم انقلاب در عرصه دانش داشتند پیشرفت کرده و در حوزه دانش و فناوری در رده های درخشان قرار داریم. جهان.

وزیر اقتصاد افزود: اما همانطور که باید در حوزه صنعت، بازار و اقتصاد دانش بنیان یعنی سهم محصولات دانش بنیان در اقتصاد ایران، با این توانایی های خوب نخبگان بسیار فاصله داریم. و جوانان هر کدام از افتخارات کشور هستند، ایده ها و ثمره هایی وجود دارد که باید به اقتصاد برسد، کشور ما راه درازی در پیش دارد.

وی افزود: وظیفه ما در دولت به ویژه در وزارت اقتصاد و دارایی این است که با افزایش تقاضا برای محصولات نانو و در واقع حرکت اقتصادی شرکت‌ها در این زمینه کمک کنیم تا حداکثر دسترسی را بیش از هر چیز خود دولت و دستگاه های اجرایی به عنوان تقاضای بالا و ثانیاً می توانیم آرام آرام بخش هایی را جایگزین کنیم که می توانند جایگزین محصولات با کیفیت رقابتی و با قیمتی بسیار مقرون به صرفه تر از رقبای خارجی در بازار شوند.

خاندوزی در ادامه با بیان اینکه برنامه های آتی در حوزه تامین اعتبار داریم، ادامه داد: توافق خوبی با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در سال اقتصاد دانش بنیان انجام شد و راه های تامین اعتبار شامل 40 کمک دیگر پیش خواهد رفت. هزار میلیارد تومان که برای وجوهی که در سال های اخیر به شرکت های دانش بنیان واریز شده است، مصوب شده است.

  این مدل مفرح افتخار جدید صنعت خودرو ایران است!

وزیر اقتصاد خاطرنشان کرد: امسال به طور ویژه برای سرمایه گذاری و مشارکت کمک خواهیم کرد، برای اولین بار مجوز مشارکت دولتی (بانک های دولتی) در یکی از بخش های اقتصاد در حال شکل گیری است که شاهد آن خواهیم بود.

وی با اشاره به اینکه امروز برخی از فعالان اقتصادی موانعی را مطرح کرده اند که در حوزه واردات با موانعی در حوزه گمرکی مواجه هستند، گفت: با توجه به صحبتی که امروز با سرپرست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری داشتم، مقرر شد یک طرح ویژه و به زودی مسیر سبز گمرکی برای شرکت های دانش بنیان ایجاد می شود تا مجموع این اقدامات به رونق بازار و اقتصاد محصولات دانش بنیان کمک کند.

خاندوزی گفت: در حال حاضر 500 شرکت از این مسیر سبز استفاده می کنند که 10 درصد آنها دانش بنیان هستند اما ظرفیت بسیار بیشتر از اینها است.

به گزارش شادا، وزیر اقتصاد افزود: ما به دنبال مسیری تخصصی هستیم که عمدتاً شرکت های دانش بنیان را در مسیر تخصصی گمرکی شامل می شود که کالاهای با استانداردهای مشخص را شناسایی و پذیرش کند و از تولیدکنندگان دانش بنیان تجلیل شود. این یک فصل جدید است.” بیایید در این زمینه باز کنیم.

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید